tagi

Komputronik Infinity F7-9000 VP i Balta Qmpel F/X Devastator II – pierwsze komputery z procesorami Core i7

Dawid Grzyb 28.11.2008 62
No i stało się. Po raz kolejny świat został zaskoczony. Po raz kolejny jesteśmy świadkami swoistego przełomu. Znowu dokonała tego ta sama firma – Intel. Ten gigant rynku procesorów przedstawił swoje najnowsze dziecko. Mowa oczywiście o Core i7, czyli procesorze, o którym w najbliższych dniach będzie coraz głośniej. Nowy członek rodziny Intela jest sporym zaskoczeniem, jeżeli chodzi o wydajność. Jak to bywa z najnowszymi technologiami, szybkość wykonywania obliczeń wzrasta. W przypadku takiego komponentu jak procesor wiąże się to z dalszymi wydatkami. Nowe gniazdo płyt głównych (LGA1366) oraz jeszcze całkiem nowa pamięć DDR3 to niestety wydatek, który czeka każdego miłośnika bezkompromisowej wydajności zarówno w grach, jak i wymagających dużej mocy procesora programach. Koło się kręci. Oczywiście, nowa technologia kosztuje – nawet najtańsze Core i7 to spory wydatek. Co nie znaczy, że są poza naszym zasięgiem – wręcz przeciwnie. Wymiana procesora, płyty oraz pamięci to decyzja dla tych, którzy znają sprzęt i chcą wymienić jedynie część swojego komputera. Jeżeli jednak ktoś zdecyduje się na wymianę całego komputera, powinien pamiętać, że są dwie firmy w naszym kraju, które mają oczy szeroko otwarte. Balta oraz Komputronik dostarczyły nam dwa gotowe zestawy zaopatrzone właśnie w najnowsze procesory Core i7. Czego zatem możemy się spodziewać w najnowszej ofercie obydwu firm? Panie i Panowie! W lewym narożniku zawodnik kategorii wagowej półciężkiej Komputronik Infinity F7-9000 VP. Prawy narożnik należy do przeciwnika, wagi zdecydowanie bardzo ciężkiej, modelu Balta Qmpel F/X Devastator II. Pojedynek Dawid kontra Goliat.

Ekstremalna płyta główna Gigabyte GA-EX58-Extreme

Piotr Gontarczyk 23.09.2008 33

Firma Gigabyte zakończyła prace nad konstrukcją nad nową płytą główną dla procesorów Core i7 firmy Intel. GA-EX58-Extreme to płyta z podstawką LGA1366 i chipsetem Intel X58, przeznaczona dla najwięcej wymagających entuzjastów najwyższej wydajności i podkręcania.

Płyta ma sześć slotów na moduły pamięci RAM typu DDR3, mogące pracować w trybie Triple Channel, trzy sloty PCI Express 2.0 x16, w których zainstalować można karty graficzne pracujące w systemie CrossFireX, a także (prawdopodobnie) 3-way SLI. Jeden ze slotów (pomarańczowy) pracuje w trybie x8. Na płycie są też dwa sloty PCI i po jednym PCI Express x1 i x4.

Sekcja zasilania jest dwunastofazowa, i ma wystarczyć do zasilenia nawet najmocniejszych procesorów Intela, nowej generacji układów Core i 7 965 Extreme Edition. Sama płytka PCB składa się z dwunastu warstw.

Miedziane ścieżki przewodzące prąd są dwukrotnie grubsze niż w innych płytach, co według producenta ma zapewnić mniejsze straty energii oraz zapewnić lepszą stabilność. Dodatkowo specjalna konstrukcja PCB ma także korzystnie wpływać na jej temperaturę.

Na płycie znajduje się aż dziesięć portów Serial ATA 3,0 Gb/s, kontroler dźwięku HD Audio 7.1, dwa kontroleri sieci przewodowych 1,0 Gb/s oraz specjalne przyciski: włącznik, reset i kasujący ustawienia CMOS.

Nowy model w sprzedaży pojawić ma się wraz z pierwszymi procesorami Core i7. Cena nie jest jeszcze znana.