tagi

AMD Zen: nowa architektura zapowiedziana

Piotr Gontarczyk 06.05.2015 59

W trakcie Financial Analyst Day firma AMD oficjalnie przedstawiła now± architekturę procesorów x86 o nazwie kodowej Zen. Nowa architektura według AMD zapewni spore zmiany, które pozwol± na uzyskanie lepszej konkurencyjno¶ci na rynku. Do tej pory o architekturze Zen wiedzieli¶my bardzo niewiele, ale dzi¶ wreszcie AMD ujawniło kilka szczegołów.

AMD Carrizo: wzrost IPC 5%, 3,1 mld tranzystorów

Piotr Gontarczyk 22.02.2015 37

Architektura procesorów AMD Carrizo ma zostać zaprezentowana w trakcie nadchodz±cego wydarzenia ISSC 2015, ale już teraz dane z prezentacji zostały ujawnione w sieci, przez VideoCardz. ¬ródło przedstawiło slajdy z elektronicznej prezentacji, które zawieraj± chyba wszystko, czego mogli¶my spodziewać się po mobilnych układach AMD, opartych na architekturze Excavator oraz GCN.

AMD Excavator - nowy rdzeń CPU, który może przynie¶ć ogromny wzrost wydajno¶ci

Piotr Gontarczyk 23.10.2013 68

Podczas gdy firma AMD przygotowuje się do wprowadzenia na rynek nowej generacji procesorów opartych na wysokowydajnych rdzeniach x86 "Steamroller", z czelu¶ci internetu wydobywaj± się informacje na temat czwartej generacji rdzenia Bulldozer, o nazwie Excavator. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że silnik przetwarzania Excavatora będzie obsługiwał 256-bitowe, zmiennoprzecinkowe instrukcje AVX2, co może w efekcie wprowadzić niemal rewolucyjn± zmianę w architekturach CPU firmy AMD. Sprawa jest co prawda nieoficjalna, ale ma swoje bardzo solidne podstawy.