tagi

Nvidia kończy wsparcie dla kart DirectX 10

Adrian Kotowski 14.03.2014 28

Prędzej czy później musiało do tego dojść. Nvidia zapowiedziała, że wraz z premierą sterowników serii 343, wsparcie dla starszych kart graficznych GeForce nie będzie kontynuowane.

GeForce GT 425M – odgrzewany kotlet, czy budżetowe Fermi dla notebooków?

Eryk Napierała 23.08.2010 27

Jak na razie to pytanie bez odpowiedzi. Czy raczej z dwoma różnymi, w sieci krążą dwie wersje opowiadań na temat najnowszego mobilnego układu graficznego NVIDII. Nazewnictwo i zdrowy rozsądek sugeruje, że miłośnicy grania na komputerach przenośnych otrzymają w końcu coś bardziej wydajnego od zintegrowanych chipów Intela, a zarazem dużo mniej prądożernego niż flagowa (i jak na razie jedyna wydana) mobilna karta oparta na rdzeniu Fermi. Z drugiej strony, doświadczenie nakazuje ostrożność. Seria GT21x była wykorzystywana już tyle razy, dlaczego więc nie "odgrzać" by jej znowu?

AMD 790GX - trzykrotnie wyższa wydajność niż GeForce 8200?

Piotr Gontarczyk 09.07.2008 13

Z najnowszych doniesień wynika, że kolejne chipsety od AMD będą bardzo wydajne. Serwis ChileHardware upublicznił oryginalne slajdy prezentacji, przeznaczonych do wewnętrznego użytku AMD i dla wybranych partnerów.

Wynika z nich, że wydajność zintegrowanych w chipsetach 790GX kontrolery grafiki - Radeony HD 3300 - mogą, w wybranych grach (DirectX 10), oferować nawet trzykrotnie większą wydajność niż konkurencyjne układy GeForce 8200, i ponad sześciokrotnie wyższą niż G35 Intela.

AMD 790GX ma obsługiwać procesory dla podstawek AM2 i AM2+, karty graficzne łączone w systemach CrossFireX i Hybrid CrossFire. Na niektórych płytach ma być instalowana także lokalna pamięć RAM (SidePort), dzięki której wydajność zintegrowanych Radeonów HD 3300 ma być o 10% wyższa (względem płyt bez takiej pamięci).

Demo NVIDIA Medusa można uruchomić na Radeonach HD

Piotr Gontarczyk 05.07.2008 29

Autorzy słynnych programów, takich jak 3DAnalyze i ShaderMark, oraz wielu przeróbek programów demonstracyjnych ATI i NVIDII tym razem udostępnili mały program umożliwiający uruchomienie najnowszego dema NVIDII, "Medusa", na kartach graficznych ATI ze sprzętową obsługą DirectX 10.

Aby to zrobić, należy pobrać program oraz jeden z ostatnich pakietów sterowników do kart graficznych z procesorami NVIDIA GeForce.

Program należy skopiować do podkatalogu "bin" w katalogu, w którym zainstalowaliśmy "Medusę", i uruchomić. Dodatkowo należy rozpakować pakiet sterowników NVIDII i do tego samego podkatalogu skopiować plik "NVCPL.DLL".

Zarchiwizowany plik "NVCPL.DLL" możemy rozpakować przez wpisanie polecenia "expand nvcpl.dl_ nvcpl.dll" w wierszu poleceń.

GeForce 8800 GTX i 8800 GTS - nadchodzi era kart graficznych DirectX 10

S. Stolarczyk, R. Sobkowski 10.11.2006 365
Na nową generację układów graficznych musieliśmy czekać bardzo długo. NVIDIA wreszcie podnosi kurtynę, za którą od dłuższego czasu schowany był układ graficzny GeForce 8800 GTX, znany wcześniej pod nazwą kodową G80. Jak zwykle, mamy do czynienia z jeszcze bardziej zaawansowanym i jeszcze szybszym procesorem, który jako pierwszy jest sprzętowo zgodny z DirectX 10 (Shader Model 4.0) i posiada ujednolicone jednostki cieniowania pikseli i wierzchołków. Co tak właściwie oznacza unifikacja jednostek shader, jak wygląda architektura G80 i wreszcie jaką wydajnością dysponują GeForce 8800 GTX i 8800 GTS? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule!