tagi
29

Bezpłatna domowa obróbka wideo, czyli jak sobie poradzić w gąszczu formatów i urządzeń odtwarzających filmy

Agnieszka Serafinowicz 14.01.2012
Przekaz wideo to coraz popularniejsza forma dystrybucji informacji. Filmy możemy dziś oglądać na bardzo wielu urządzeniach: komputerach biurkowych, laptopach, tabletach, konsolach do gier, stacjonarnych i przenośnych odtwarzaczach multimedialnych, smartfonach itd. Problem tylko w tym, że nie istnieje jednolity format zapisu i kodowania strumieni wideo oraz towarzyszącego im dźwięku.
36

CUDA NVIDII ratują materiały z  misji Apollo 11

Piotr Gontarczyk 05.08.2009

Kiedy oryginalne nagranie NASA z lądowania Apollo 11 na Księżycu zostało przypadkowo zniszczone, wydawało się, że świat stracił wizualny zapis jednego z największych osiągnięć ludzkości.

Na szczęście technologia cyfrowej rekonstrukcji nagrań wideo firmy Lowry Digital, wykorzystująca procesory graficzne (GPU) NVIDIA Tesla z technologią CUDA pozwoliła podnieść jakość telewizyjnej rejestracji oryginalnego nagrania, dzięki czemu możemy dzisiaj oglądać epokowy krok Neila Armstronga w jakości high-definition (HD).

Firma Lowry Digital do produkcji ostatecznej wersji filmu wykorzystała kilka różnych źródeł, zaczynając od materiałów niskiej jakości, takich jak przekaz telewizyjny oraz nagranie z ręcznej kamery 8 mm, filmującej monitor w stacji obserwacyjnej NASA w Honeysuckle Creek w Australii.

Opublikowane niedawno nagranie wideo z misji Apollo 11 zostało oczyszczone poprzez usunięcie takich artefaktów jak szum, ciemne rogi obrazu, rozmycia i smugi, co pozwoliło na uzyskanie prawidłowego kontrastu i wyższej rozdzielczości.

Oczyszczanie każdej klatki filmu w systemie korzystającym jedynie z CPU zajęłoby firmie Lowry Digital od 20 do 45 minut. Procesory Tesla pozwalają do 100 razy zwiększyć wydajność, skracając czas rekonstrukcji jednej klatki filmu do zaledwie sekund. Ostateczna wersja filmu dokumentującego misję Apollo 11 będzie trwała dwie i pół godziny – w jakości HD.

6

Karty Leadtek WinFast PxVC1100 z procesorami SpursEngine niebawem w polskich sklepach

Piotr Gontarczyk 25.06.2009
Leadtek Research zapowiada wprowadzenie na polski rynek nowego modelu karty do konwersji wideo – WinFast PxVC1100. Wydajność uzyskana przy konwertowaniu materiałów wideo zapisanych w standardzie MPEG-2 i MPEG-4 (H.264), to w dużej mierze efekt zastosowanie układu Toshiba SpursEngine.

Toshiba SpursEngine wykorzystuje cztery rdzenie SPE (Synergistic Processing Element) i jest to rozwiązanie bazujące na technologii Cell Broadband Engine, zastosowanej m.in. w konsoli PlayStation 3. Ponadto karta wykonana jest w standardzie Low profile i wyposażona jest w aktywny, jednoslotowy system chłodzenia.

Leadtek wraz z koncernem Toshiba blisko współpracują z czołowymi producentami oprogramowania w celu opracowania jak najbardziej optymalnych aplikacji wykorzystujących możliwości architektury SpursEngine.

WinFast PxVC1100 oferuje m.in.:

  • Blisko 75% krótszy czas konwertowania materiałów wideo oraz odciążenie jednostki centralnej CPU sięgające blisko 80%
  • Dołączony pakiet TMPGEnc 4.0 Xpress pozwalający na dowolne konwertowanie filmów do najpopularniejszych formatów wideo (wartość rynkowa około 100 dolarów)
12

Super LoiLoScope MARS: edycja filmów HD z NVIDIA CUDA

Piotr Gontarczyk 08.04.2009

LoiLo wprowadza do sprzedaży Super LoiLoScope MARS, nową wersję prostego w użyciu oprogramowania do edycji wideo, umożliwiającą edytowanie filmów high definition (HD) nawet niezaawansowanym użytkownikom indywidualnym.

Dzięki mocy równoległego przetwarzania procesorów NVIDIA GeForce GPU, obsługujących technologię CUDA, Super LoiLoScope MARS tworzy pliki filmowe do 10 razy szybciej w porównaniu do koderów zasilanych przez CPU.

Super LoiLoScope MARS ma intuicyjny i łatwy w obsłudze interfejs użytkownika. Program umożliwia między innymi:

  • Akcelerowane przez GPU kodowanie H.264
  • Do 10x szybsze przetwarzanie filmów dzięki GPU z NVIDIA CUDA
  • Edycję i odtwarzanie filmów AVCHD HD w pełnej rozdzielczości (1920 x 1080)
  • Funkcję magnet output umożliwiającę tworzenie i zapisywanie wielu filmów jednocześnie
  • Nowy, prosty interfejs dla zapisanych projektów
  • Szybszą edycję obrazu
  • Przycisk wyszukiwania miniatur oryginalnych plików
  • Obsługę formatów filmów MP4, iPod, PSP, AVCHD, mp4 dla Blu-ray i HD Youtube
Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie internetowej loilo.tv/sp/en.