Tagi
Publikacji na stronę
1
Piotr Gontarczyk | 12.08.2009 | 7642 odsłony | 62 komentarze

Ścigający trafili pod lupę. Komisja Europejska tak bardzo starała się nałożyć na firmę Intel rekordową karę 1 miliarda euro, że teraz to Intel ma spore szanse na dobranie się dotychczasowemu "oprawcy" do skóry. Firmie z pomocą przyszedł między innymi, jak na ironię odpowiadający przed KE, rzecznik praw obywatelskich.

Dziennikarze The Wall Street Journal dotarli do raportu Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, w którym zawarto bardzo krytyczne wobec KE wnioski dotyczące rozprawy, w której Komisja chciała wykazać, że Intel w sposób nieuczciwy wykorzystywał swoją pozycję na rynku, w celu wyeliminowania z rynku AMD.

Rzecznik - Nikiforos P. Diamandouros - uważa, że w trakcie rozprawy Komisja Europejska łamała prawa Intela do obrony, a także ukrywała niektóre dowody, które miały świadczyć na korzyść strony oskarżonej.

Diamandouros wskazuje na przykład pracownika firmy Dell, przesłuchiwanego przez Komisję Europejską. Dokumentacja z tego przesłuchania, według rzecznika, była nie dość że źle opracowywana, to w dodatku nie pozwolono obrońcom firmy Intel na zapoznanie się z nią.

Wspomniany pracownik firmy Dell oświadczył, że decyzja o korzystaniu z procesorów Intela została podjęta w oparciu o wniosek, że procesory AMD są pod względem wydajności bardzo słabe. Z zeznań przesłuchiwanego (jego dane osobowe nie są znane) wynika, że Dell podjął decyzję na podstawie argumentów merytorycznych, a nie domniemanych przez KE straszaków Intela, który miał rzekomo grozić odebraniem rabatów i innych zniżek.

W dokumentacji Komisji Europejskiej są luki. Dziś nie wiadomo nawet, o jakim okresie czasu mówił przesłuchiwany. Wiadomo natomiast, że na przestrzeni ostatnich lat AMD, pod względem wydajności procesorów, radziło sobie różnie.

Inna rzecz, na którą wskazuje Diamandouros to sprawa uniemożliwienia obrońcom Intela zapoznania się z zapisem przesłuchania. Przedstawiciele Komisji formalnie odpowiedzieli Intelowi, że żadnego przesłuchania, ani jego zapisu nie było. Co ciekawe Komisja przyznała później, że ktoś z członków ekipy badającej sprawę dołączył do akt swoje "wrażenia ze spotkania" z pracownikiem Della. Także do tego dokumentu obrońcom Intela dostępu odmówiono.

Sam raport Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich z pewnością nie spowoduje, że Komisja Europejska wycofa się z nałożonej kary. Prawnicy firmy Intel natomiast z pewnością mają w swoich rękach mocny bat, z którego zapewne skorzystają w postępowaniu odwoławczym, poprzez które będą chcieli zaskarżyć wyrok oraz nałożoną karę.

Żadna ze stron na razie nie chce komentować tej sprawy.

więcej »
Publikacji na stronę
1
Aktualności
Ograniczenia, blokady nowego systemu. 32
Przymiarki do stworzenia własnej karty graficznej. 33
Pokazujemy siedem obudów, które można znaleźć w polskich sklepach. 45
Trzeba się jednak pospieszyć. Microsoft obchodzi właśnie 5-lecie marki Surface Pro. 25
Chyba mało kto lubi gluty. 55
Wyższy zegar to i wyższa wydajność. 37
Firma nie powtórzy błędu, który popełniła przy premierze modelu G6. 23
Wentylatorom wstęp wzbroniony. 14
Układom Intel Gemini Lake szykują się konkurenci. 5
Duża popularność najnowszej wersji oprogramowania od The Document Foundation. 29
Ograniczenia, blokady nowego systemu. 32
Microsoft wszedł w lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku.  26
Windows Store znów zawodzi. Microsoft wybitnie nie ma szczęścia do premier swoich pecetowych gier. 26
Seria gier nie ma ostatnio zbyt dobrej passy. 19
Przymiarki do stworzenia własnej karty graficznej. 33
Facebook
Ostatnio komentowane