Tagi
Publikacji na stronę
1
Piotr Gontarczyk | 16.09.2013 | 7280 odsłon | 35 komentarzy

W różnych krajach na świecie zaczęły pojawiać się nowe, tanie odmiany procesorów AMD, przeznaczonych dla podstawki FM2. Dwa nowe modele to produkowane w procesie technologicznym 32 nanometrów układy "Richland", a konkretnie A10-6700T oraz A8-6500T.

więcej »
Mateusz Brzostek | 09.01.2013 | 11138 odsłon | 42 komentarze

W prezentacji AMD wygłoszonej na targach CES 2013 znalazły się nazwy i wyniki testów wydajności nadchodzących APU. Jak donosiliśmy, jeden rodzaj nowych układów już wyjeżdża z fabryk, innych możemy się spodziewać w drugiej połowie roku.

więcej »
Piotr Gontarczyk | 29.11.2012 | 10780 odsłon | 16 komentarzy

Firma Intel najwyraźniej nie przewiduje końca świata i spokojnie przygotowuje planuje nieodległą przyszłość. Producent przewidział już koniec, ale nie znanego nam świata, a przede wszystkim niektórych modeli starszych, 32-nanometrowych procesorów, opartych na architekturze Sandy Bridge. Ich zniknięcie ma stworzyć przestrzeń dla nowych modeli, korzystających z nowej architektury.

więcej »
Robert Graczyk | 03.08.2012 | 399463 odsłony | 51 komentarzy
Ostatnio dużo piszemy o nowych laptopach i ultrabookach wykorzystujących 22-nanometrowe procesory Intela. Dziś postanowiliśmy przyjrzeć się nie tyle komputerom przenośnym, co samym układom, na których są oparte, i odpowiedzieć na pytanie o to, czy warto szukać urządzeń z procesorami Ivy Bridge czy nie. więcej »
Piotr Gontarczyk | 09.04.2010 | 36916 odsłon | 91 komentarzy
Intel w pierwszym kwartale przyszłego roku chce wprowadzić na rynek nowe chipsety serii 6, obsługujące podstawkę LGA 1155. więcej »
Piotr Gontarczyk | 04.01.2010 | 9476 odsłon | 43 komentarze
Intel przewiduje słaby rok dla AMD. Z najnowszego rozkładu jazdy procesorów Intela wynika, że firma nie planuje w bieżącym roku wprowadzenia na rynek jakiegokolwiek czterordzeniowego procesora, produkowanego w wymiarze technologicznym 32 nm. Na liście nowych układów znajdują się obecnie wyłącznie oparte na architekturze Nehalem i Lynnfield procesory 45-nanometrowe.

W ofercie Intela jedynymi przedstawicielami układów 32-nanometrowych będą teraz procesory Clarkdale i Arrandale. W obu przypadkach mówimy o układach z dwoma rdzeniami CPU oraz dodatkowym rdzeniem GPU + kontroler pamięci RAM, choć ten jest w wymiarze technologicznym 45 nm.

więcej »
Piotr Gontarczyk | 20.12.2009 | 7865 odsłon | 38 komentarzy
"Niebieski Mikołaj" przyjdzie po Nowym Roku. Według serwisu CNET, firma Intel 7 stycznia przyszłego roku, a więc już niebawem, wprowadzi na rynek nie kilka, a aż 17 nowych modeli procesorów. To ponoć nie wszystko, co "niebiescy" zaplanowali na pierwszy kwartał, ale główne uderzenie nastąpi właśnie tego dnia.

Wśród nowości znajdziemy procesory produkowane w wymiarze technologicznym 32 nm, dzięki któremu możliwe jest zwiększenie wydajności, przy zachowaniu niskiego poboru energii. Intel zamierza też mocno promować nową trójkę serii procesorów. Niedrogie procesory, mieszczące się w ramach marketingowego hasła "Smart performance" to Core i3.

Na średni segment rynku ("Smart performance with Turbo Boost Technology" kierowane są oczywiście układy Core i5, a dla najbardziej wymagających odbiorców Intel skieruje nowe układy Core i7 ("The ultimate in smart performance").

Seria Core i3 to procesory dla podstawki LGA 1156, składające się z dwóch oddzielnych rdzeni, a więc 32-nanometrowego CPU i 45-nanometrowego iGPU. Tylko niektóre procesory będą miały procesory grafiki, zdolne odtwarzać (wspomagając sprzętowo) wideo z płyt Blu-ray.

Lista 17 modeli, które zobaczymy 7 stycznia nie jest znana, ale z pewnością dzień ten będzie gorący dla całego rynku. Wraz z nowymi procesorami ruszy bowiem sprzedaż płyt głównych z nowymi chipsetami, Intel H55 i H57.

więcej »
Piotr Gontarczyk | 23.11.2009 | 3800 odsłon | 21 komentarzy
Zaplanowane na styczeń przyszłego roku produkowane w wymiarze technologicznym 32 nm procesory Intela (nazwa kodowa Clarkdale) już zaczęły pojawiać się w ofertach przedsprzedaży. W jednym z niemieckich sklepów internetowych ceny całej serii procesorów wynoszą od 103,90 do 252,90 euro.

Wszystkie nowe modele przeznaczone są dla podstawki LGA 1156 i wyposażone w zintegrowane procesory grafiki, zgodne z interfejsem programowania DirectX 10.

Procesory Core i3 i Core i5 obsługują 4 wątki, technologię Hyper-Threading i mają zintegrowane kontrolery pamięci RAM typu DDR3-1333 oraz po 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu.

więcej »
Piotr Gontarczyk | 29.06.2009 | 7625 odsłon | 39 komentarzy

Firma AMD dopiero co ich dogoniła z 45 nm, a Intel znów dodaje gazu. Dwurdzeniowe procesory Core i5 mają z rdzeniem Clarkdale mają być oparte na 32-nanometrowej architekturze Westmere. Dotychczas planowane na przyszły rok układy, jak wynika z najnowszych doniesień, zostały przesunięte na czwarty kwartał roku bieżącego.

Wcześniej odbyć się ma nie tylko papierowa premiera, jak do niedawna spekulowano. Do końca roku nowe procesory Intela mają być szeroko dostępne, w dużych ilościach.

Już w ostatnich trzech miesiącach  dwurdzeniowe układy Clarkdale mają stanowić aż 10% wszystkich sprzedanych procesorów Intela. W tym samym czasie Core i7 "Bloomfield" ma stanowić zaledwie 1%, Core 2 Quad 9%, Core 2 Duo E7000/E8000 35%, Pentiumy E5000/E6000 31%, Celerony E3000 i Atomy 9%, a Pentiumy E2000 i Celerony 400 4%.

W pierwszym kwartale udział dwurdzeniowych procesorów Clarkdale w sprzedaży Intela ma ulec podwojeniu. Oznacza to, że przewidywane zapotrzebowanie rynku na procesory dwurdzeniowe ma pozostawać wciąż na bardzo wysokim poziomie.

więcej »
Piotr Gontarczyk | 16.04.2009 | 7247 odsłon | 56 komentarzy

Intel znowu wyprzedza konkurenta. Zapowiedziany na czwarty kwartał bieżącego roku procesor Clarkdale firmy Intel pozuje do zdjęć. Nowy układ produkowany jest w wymiarze technologicznym 32 nm. Wygląda na to, że Intel po raz kolejny jako pierwszy przejdzie na nowy wymiar.

Clarkdale ma być kompatybilny z podstawką LGA1156 i ma budowę dwóch rdzeni osadzonych na jednej płytce. Jeden rdzeń (CPU) wykonany jest w wymiarze 32 nm, a drugi (45 nm) ma zawierać procesor grafiki oraz dwukanałowy kontroler pamięci RAM typu DDR3. CPU ma składać się z dwóch rdzeni, zdolnych przetwarzać jednocześnie cztery wątki.

Dla komputerów przenośnych przeznaczony będzie podobny procesor - Arandale. Żadne inne szczegóły na temat nowych procesorów nie są jeszcze znane. To oczywiście oznacza, że czas najwyższy snuć rozmaite teorie.

więcej »
Piotr Gontarczyk | 09.03.2009 | 7959 odsłon | 35 komentarzy

W wywiadzie dla InformationWeek szef firmy AMD, Dirk Meyer, zapowiedział przyspieszenie wprowadzenia na rynek procesorów produkowanych w wymiarze technologicznym 32 nm.

Dotychczas w planach firma miała uruchomienie sprzedaży tych układów w 2011 roku. Według szefa AMD pojawią się one jeszcze w przyszłym roku. Oznacza to, że dystans dzielący AMD od Intela zmniejszy się.

"Niebieski" konkurent AMD masową produkcję procesorów Westmere (32 nm) zamierza osiągnąć w czwartym kwartale bieżącego roku.

Kodowo zwane Orochi (6 do 8 rdzeni), Liano (4 rdzenie) i dwurdzeniowe Ontario pojawią się więc wcześniej.

więcej »
Piotr Gontarczyk | 01.02.2009 | 12727 odsłon | 118 komentarzy

AMD może (znowu) zostać mocno w tyle. Jeszcze do niedawna na liście opracowywanych produktów firmy Intel widniały procesory Auburndale i Havendale, czyli dwurdzeniowe odmiany układów opartych na architekturze Nehalem (Core i7).

Intel planował wprowadzenie ich w postaci układów Core i4 i Core i3. Procesory te miały być produkowane w fomie MCM (Multi-Chip Module). Na jednej płytce miały być montowane oddzielnie: procesor dwurdzeniowy oraz mostek północny ze zintegrowanym procesorem grafiki.

Zamiast nich Intel o pół roku wcześniej zamierza wprowadzić procesory oparte na architekturze Arandale. Nowe układy mają być produkowane w wymiarze technologicznym 32 nm, i mieć (prawdopodobnie) 6 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu. Arandale ma też mieć zintegrowany procesor grafiki.

Arandale dotychczas planowano na początek czwartego kwartału przyszłego roku. Teraz Intel chce je na rynek wprowadzić jeszcze zimą.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z nowym planem to Intel może wyprzedzić AMD w dwóch kategoriach. Oprócz wymiaru technologicznego 32 nm firma o rok wyprzedzi zapowiadane na rok 2011 procesory firmy AMD ze zintegrowanymi GPU (nazwy kodowe: Liano i Ontario).

więcej »
Piotr Gontarczyk | 11.12.2008 | 13521 odsłon | 40 komentarzy

Wszystko zgodnie z planem. Firma Intel zakończyła fazę rozwojową procesu produkcyjnego nowej generacji, który zmniejsza rozmiary obwodów w układach scalonych do 32 nanometrów (miliardowych metra). Firma jest na dobrej drodze, żeby w czwartym kwartale 2009 r. osiągnąć gotowość produkcyjną umożliwiającą wytwarzanie tranzystorów, które będą bardziej energooszczędne, gęściej upakowane i wydajniejsze.

W przyszłym tygodniu, w San Francisco odbędzie się spotkanie International Electron Devices Meeting (IEDM), podczas którego Intel przedstawi wiele szczegółów technicznych na temat procesu produkcyjnego 32nm, a także omówi kilka innych tematów. Fakt zakończenia w takim czasie fazy rozwojowej i osiągnięcie gotowości produkcyjnej oznacza, że Intel utrzymuje swój ambitny cykl produktowo-rozwojowy, określany mianem strategii „tik-tak".

Zakłada on wprowadzanie na zmianę, co 12 miesięcy, całkowicie nowej mikroarchitektury procesorów oraz najnowocześniejszych procesów produkcyjnych. Jest to wyzwanie nie mające sobie równych w branży. Jeżeli układy 32nm wejdą do produkcji w przyszłym roku, będzie to czwarty rok z rzędu, w którym Intel zrealizuje swój cel.

Opracowanie i prezentacja Intela na temat procesu 32nm obejmuje technologię logiki, która wykorzystuje drugą generację bramek metalowych typu high-k+ (o wysokiej stałej dielektrycznej), 193-nanometrową litografię zanurzeniową oraz ulepszone techniki rozciągania tranzystorów. Rozwiązania te poprawiają wydajność oraz energooszczędność procesorów Intela. Proces produkcyjny Intela cechuje się najwyższą wydajnością i gęstością tranzystorów spośród wszystkich znanych technologii 32 nm w branży.

więcej »
Publikacji na stronę
1
Aktualności
Może wreszcie się uda. Smach Z to handheld dla gracza, którego historia sięga 2014 roku. 16
Tym razem rozdzielczość 1440p. 4
Mnóstwo tytułów do wyboru. 11
Pierwsze pokazy działania sprzętu już targach MWC. 9
Ograniczenia, blokady nowego systemu. 32
Pokazujemy siedem obudów, które można znaleźć w polskich sklepach. 45
Przymiarki do stworzenia własnej karty graficznej. 33
Trzeba się jednak pospieszyć. Microsoft obchodzi właśnie 5-lecie marki Surface Pro. 25
Wyższy zegar to i wyższa wydajność. 37
Firma nie powtórzy błędu, który popełniła przy premierze modelu G6. 23
Wymiana pasty daje duże korzyści. 41
Może wreszcie się uda. Smach Z to handheld dla gracza, którego historia sięga 2014 roku. 16
Wentylatorom wstęp wzbroniony. 14
Układom Intel Gemini Lake szykują się konkurenci. 5
Duża popularność najnowszej wersji oprogramowania od The Document Foundation. 29
Ograniczenia, blokady nowego systemu. 32
Seria gier nie ma ostatnio zbyt dobrej passy. 19
Przymiarki do stworzenia własnej karty graficznej. 33
Facebook
Ostatnio komentowane