Tagi
cenzura
botnet
Publikacji na stronę
1
Piotr Gontarczyk | 05.01.2009 | 17742 odsłony | 90 komentarzy

Żeby żyło się bezpieczniej, wszystkim. Na wielu forach dyskusyjnych, na grupach dyskusyjnych, i w innych zakamarkach polskiej części internetu zawrzało po tym, jak firma Telekomunikacja Polska wprowadziła system filtrowania ruchu, którego skutkiem jest zablokowanie polskim internautom dostępu do wielu kanałów IRC oraz powiązanych z nimi stron internetowych, a także do niektórych serwisów.

Najgłośniej wykrzykiwanym przypadkiem zablokowanej strony internetowej jest www.gimp.org - strona domowa opartego na otwartym kodzie programu do obróbki grafiki. Nasi czytelnicy, a konkretnie klienci Telekomunikacji Polskiej donoszą, że utracili też dostęp do na przykład strony internetowej znanego producenta między innymi obudów komputerowych oraz systemów chłodzących CPU i inne podzespoły, firmy Thermalright.

Według TPSA działanie to ma na celu ochronę klientów przed zagrożeniami, takimi jak kontrolowane najczęściej z serwerów IRC sieci botnet. W ramach sieci botnet mogą funkcjonować tak zwane komputery zombie, rozsyłające spam lub wirusy. Właściciel takiego komputera zombie może nawet nie wiedzieć, że komputer robi coś za jego plecami.

"Usługą" cenzury objęci są ponoć wszyscy klienci TPSA. Głównym obiektem złości klientów jest to, że nie mają wyboru, czy chcą być przy użyciu takich metod "chronieni". TPSA nie udostępniła swoim klientom żadnych, zmienionych postanowień regulaminu korzystania z usług, ani internetowego formularza umożliwiającego im podjęcia decyzji.

Dopiero po wielu interwencjach rozzłoszczonych "tepsowiczów" dostawca zdecydował się informać o tym, że każdy musi indywidualnie wysłać wiadomość elektroniczną na adres cert@telekomunikacja.pl, w której należy umieścić wniosek o odblokowanie dostępu do wybranych serwisów lub stron internetowych.

Więcej informacji na temat przeprowadzanych przez firmę TPSA testów cenzury internetu można znaleźć w publikacji zamieszczonej w serwisie prawo.vagla.pl.

więcej »
Publikacji na stronę
1
Aktualności
Jeśli to prawda, to firma przygotowała świetną ofertę. 26
Francuska firma Qarnot dorzuciła do swojej oferty QC-1, a więc grzejnik kopiący kryptowaluty. 25
Nvidia G-Sync może zejść na margines. 54
Przedsiębiorstwo podobno ma problemy z nową technologią. 22
Pierwsze wcielenia Lary Croft w unowocześnioych wydaniach. 28
Wybór nowej obudowy komputerowej to niełatwe zadanie. Na rynku jest całkiem sporo producentów. 2
32 cale, 4K, wysoka jakość, no i HDR. 26
Niskobudżetowce m.in. do walki z najtańszymi Ryzenami. 16
Bezpieczeństwo narodowe jest najważniejsze. 53
Odszedł jeden z najwybitniejszych umysłów naszych czasów. 19
Nvidia G-Sync może zejść na margines. 54
Facebook
Ostatnio komentowane