Tagi
Publikacji na stronę
1
Piotr Gontarczyk | 07.02.2018 | 10290 odsłon | 69 komentarzy

Pomału żegnamy srebrne krążki. Płyty kompaktowe są w odwrocie już od ładnych kilku lat. Coraz więcej laptopów nie ma już napędów optycznych, a i w komputerach stacjonarnych już nie zawsze są obecne. Muzyka już niemal na dobre przeniosła się z fizycznych nośników na dystrybucję cyfrową. Podobnie dzieje się też w przypadku filmów, ale też gier i oprogramowania.

więcej »
Adrian Kotowski | 18.08.2014 | 81051 odsłon | 10 komentarzy

Moto 360 to jedno z najciekawiej zapowiadających się urządzeń noszonych w tym roku. Smartwatch Motoroli miałby zadebiutować jeszcze tego lata, ale do tej pory nie podano precyzyjnie, ile będzie kosztował. Dzięki sklepowi Best Buy poznaliśmy wreszcie jego cenę i specyfikację.

więcej »
Mateusz Skrycki | 05.05.2014 | 2019294 odsłony | 60 komentarzy

Elektronicznych gadżetów w naszym otoczeniu jest coraz więcej. Każdy z nich wymaga do działania energii i często kończy się ona wcześniej, niżbyśmy chcieli. W domu czy biurze naładowanie akumulatora nie jestem problemem, ale poza nimi najczęściej nie jest tak różowo. Niektóre smartfony mają wymienny akumulator (niestety, jest ich coraz mniej), a wtedy można wyposażyć się w zapasowe ogniwo i nosić je przy sobie, ale co z resztą urządzeń? Na ratunek przychodzą powerbanki! Do naszej redakcji trafiło 26 modeli. Oto ich test.

więcej »
Piotr Gontarczyk | 29.10.2013 | 15876 odsłon | 20 komentarzy

Niemal dwa miesiące temu firma Samsung z dużą pompą zaprezentowała po raz pierwszy produkt o nazwie Galaxy Gear, należący do kategorii tzw. smartwatch. Zachwalany przez Samsunga gadżet jednak nie na wszystkich zrobił piorunujące wrażenie. Część komentatorów zwracała uwagę na jego ograniczone możliwości, brak kompatybilności (na starcie tylko dwa urządzenia Samsunga, a więc Galaxy Note 3 oraz Galaxy Tab 10.1 2014 Edition z nim współpracowały), a jeszcze inni dość duże gabaryty. Często zauważaną wadą była też cena, którą ustalono na kwotę 299 dolarów.

więcej »
Piotr Gontarczyk | 09.12.2012 | 116986 odsłon | 73 komentarze

Od czasu, gdy zakupy poprzez Internet stały się popularne, zdarza się otrzymać nie to, co zamawialiśmy w sklepie. Czasami bywa tak, że zamówiony produkt w ogóle nie zostaje dostarczony. Znamy te wszystkie problemy od podszewki. Jak często jednak zdarza się, że gdy zamawiamy jeden produkt, sklep przysyła więcej mimo, że za dodatkowe egzemplarze nie zapłaciliśmy?

więcej »
Piotr Gontarczyk | 07.09.2009 | 8413 odsłon | 79 komentarzy

Nie sprzedawaj systemu obcego, zamiast naszego. Jeden z pracowników Best Buy ujawnił szczegóły dotyczące kursów, jakie firma Microsoft oferuje sprzedawcom jednej z największych sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Stanach Zjednoczonych Ameryki, i paru innych krajach.

Każdy uczestnik kursu Microsoft ExpertZone otrzymuje od firmy kopię systemu operacyjnego Windows 7, za 10 dolarów. W ramach kursu pracownicy edukowani są w kwestii stosunku do systemów operacyjnych. Microsoft uczy ich, że Linux to zło wcielone, a Windows 7 jest niebiańskim darem, którego klienci niemal pragną mieć.

W ramach kursu sprzedawcy są uczeni, że Linux na przykład:

  • obsługuje mało przenośnych odtwarzaczy MP3, iPodów oraz aparatów cyfrowych
  • obsługuje mało drukarek i skanerów
  • nie obsługuje Windows Live Essentials
  • ma trudny w obsłudze system aktualizacji
  • nie obsługuje popularnych komunikatorów VoIP
  • nie ma autoryzowanego systemu wsparcia technicznego

Środowisko linuksowe nie tylko nie zgadza się z treścią kursu, ale jest też oburzone prowadzeniem tego typu propagandy wśród sprzedawców, i oferowanie im "prezentów" za jej przyjmowanie.

Więcej szczegółów można znaleźć na forum dyskusyjnym serwisu Overclocker.net. Obrazy przedstawiające zawartość kursu można znaleźć w wypowiedzi o numerze 47.

 

więcej »
Piotr Gontarczyk | 15.10.2008 | 4092 odsłony | 31 komentarzy

Nie minął miesiąc od zapowiedzi, a już ruszyły dostawy pierwszych albumów muzycznych, które mają być dostępne na nowych kartach slotMusic. Pierwsze egzemplarze już niebawem będzie można kupić między innymi w sklepach: Best Buy i Wal-Mart. Cena pojedynczej karty ma wynosić 15 dolarów.

Na pierwszy ogień poszły utwory wykonawców takich jak: ABBA, Chris Brown, Coldplay, Connie Talbot, Daughtry, Elvis Presley, Jimi Hendrix, Katy Perry, Keane, Kelly Clarkson, Kiss, Leona Lewis, Nelly, New Kids On the Block, Ne-Yo, Nickelback, Pussycat Dolls, Rihanna, Robin Thicke, Saving Abel, Tim McGraw, Usher i Weezer.

Karty mają pojemność 1 GB, i sprzedawane będą z adapterem umożliwiającym podłączenie ich do każdego komputera z portem USB. Wszystkie zapowiedziane albumy będą na kartach zapisane w formacie MP3 (320 kb/s).

Europejskie sklepy sprzedaż kart slotMusic mają rozpocząć w przyszłym roku.

Jednocześnie firma SanDisk zapowiedziała wprowadzenie na rynek pierwszych przenośnych odtwarzaczy slotMusic serii Sansa. Urządzenie to może odtwarzać pliki zapisane w formacie MP3 i WMA z praktycznie każdej karty microSD.

W sklepach nowe odtwarzacze pojawić się mają za kilka dni. Cena za sztukę ma wynosić 20 dolarów. Będzie można też nabyć ich specjalne edycje. Taki odtwarzacz będzie sprzedawany z kartą slotMusic, na której zapisany będzie album konkretnego wykonawcy, a na jego obudowie znajdować się będzie nadruk z okładki albumu. Cena takiego zestawu ma wynosić 35 dolarów. 

więcej »
Piotr Gontarczyk | 14.09.2008 | 5518 odsłon | 28 komentarzy

Z zabezpieczeniami DRM miało być cudownie, wszystko dla klienta, wszystko dla przyjemności - jak wyszło, wiadomo. Teraz wytwórnie filmowe, muzyczne oraz producenci sprzętu multimedialnego przygotowują dla nas, klientów, kolejny produkt mający zapewnić nam komfort korzystania z multimediów. Nowemu projektowi nadano nawet miło brzmiącą nazwę "Open Market" (z ang. otwarty rynek).

Digital Entertainment Content Ecosystem (DECE) to konsorcjum takich firm jak: Alcatel-Lucent, Best Buy, Cisco Systems, Comcast, Fox Entertainment Group, Hewlett-Packard, Intel, Lions Gate Entertainment, Microsoft, General Electric - NBC Universal, Viacom - Paramount Pictures, Philips, Sony, Toshiba, VeriSign, i Time Warner - Warner Bros Entertainment.

Co ciekawe zapowiedzi dotyczące następcy DRM-u są raczej nieoczekiwane. Nowy DRM ma sprawić, że sprzęt multimedialny ma jak najlepiej współpracować z usługami sieciowymi. Ma to zapewnić użytkownikowi dostęp do zakupionej treści multimedialnej z każdego miejsca na świecie.

Jakby tego było mało, użytkownik będzie mógł (a raczej musiał) nabyć prawo do wykonania kopii na sprzęcie. We własnym domu użytkownik będzie mógł przenieść utwór z jednego urządzenia na drugie pod warunkiem, że ma takie uprawnienia oraz sprzęt zgodny z nowym standardem.

Konsorcjum pracuje także nad modelem przechowywania praw do multimediów. Te mają być przechowywane na serwerach kontrolowanych przez sprzedawców. Użytkownik ma mieć możliwość przechowywania na nich także zakupionych plików.

Jednak aby móc w ogóle obejrzeć jakikolwiek film lub odtworzyć jakąkolwiek muzykę nasz telewizor, odtwarzacz DVD, Blu-ray albo przenośny MP3, a nawet komputer będzie musiał być po zakupie zarejestrowany u niezależnego "operatora praw użytkownika".

więcej »
Piotr Bulski | 31.03.2008 | 2281 odsłon | 6 komentarzy
Eee PC z Windows XP pojawi się w Stanach Zjednoczonych w kwietniu. Mimo iż Asus szykuje się do wprowadzenia nowych, wyposażonych w większe ekrany komputerków przenośnych Eee PC, także wśród ich pierwowzorów szykowana jest oczekiwana premiera. Wyposażone w oprogramowanie Microsoftu, komputery z ekranami o przekątnych długości 7 cali mają trafić tam do sprzedaży w pierwszych dwóch tygodniach kwietnia. Maszyny Eee PC 4G-X pojawią się m.in. w sklepach Best Buy, podobno już 9 kwietnia. Ich cena sięgnie tego samego poziomu, który notowano w przypadku laptopów pracujących z oprogramowaniem Linux. Będzie to 400 dolarów.

Urządzenie otrzyma 4 GB pamięci masowej flash, 512 MB pamięci RAM oraz 900-megahercowy układ Celeron.

Wcześniej, tak wyposażone komputery, które zamiast systemu operacyjnego Linux działały z oprogramowaniem Microsoftu, mogli nabywać już Japończycy. W ich wypadku, pisze serwis Electronista, komputery dostarczano wraz z dodatkową kartą pamięci o pojemności 4 GB. Miało to redukować niedogodności wynikające z zainstalowania w komputerze obszerniejszego systemu operacyjnego. Czy takie same dodatki pojawią się w Stanach Zjednoczonych, nie jest wiadome.

więcej »
Piotr Bulski | 27.02.2008 | 1254 odsłony | 1 komentarz
iTunes może być obecnie drugim co do wielkości sprzedawcą muzyki za oceanem. Internetowa usługa Apple współgrająca z jej odtwarzaczami multimedialnymi okazała się na tyle popularna, że udało się jej wyprzedzić wielkich sprzedawców jak Best Buy i Target i zająć drugą pozycję w rankingu. Wśród amerykańskich sklepów z muzyką, internetowy sklep Apple ustępuje jeszcze tylko sieci Wal-Mart Stores.

Według analityków NPD Group muzyka legalnie pobierana z sieci stanowić może obecnie w Stanach Zjednoczonych około 10 proc. nagrań kupowanych przez Amerykanów. Niezłe wyniki elektronicznego kanału dystrybucji nie są jednak w stanie pokryć strat spowodowanych mniejszym zainteresowaniem płytami CD. Według badających tylko w minionym roku w Stanach Zjednoczonych około milion osób przestało kupować muzykę na CD.

Apple w swojej informacji prasowej podaje, że usługa internetowa iTunes ma teraz ponad 50 mln klientów, a dzięki niej sprzedano ponad 4 mld nagrań. Zbiory iTunes to obecnie ponad 6 mln "kawałków" z wielkich wytwórni i od niezależnych producentów.

więcej »
Piotr Bulski | 17.02.2008 | 4666 odsłon | 51 komentarzy
HD DVD nie ma już w Stanach źle... bo może mieć się tragicznie, a sytuacja "wysokorozdzielczej" technologii przypomina padające kostki domina. Z każdą kolejną jest bliżej końca. Do serii porażek formatu za oceanem dopisać trzeba będzie kolejną, tym razem za sprawą wielkiej sieci handlowej.

W piątek firma Wal-Mart zapowiedziała, że wybiera jedną ze stron w bitwie formatów i nie jest to HD DVD. Do czerwca tego roku jej sklepy mają oferować tylko i wyłącznie technologię Blu-ray, zarówno odtwarzacze, ale i filmy. To podobno efekt wcześniejszych decyzji innych firm, które opowiedziały się za technologią wspieraną przez Sony. Niedawno analogiczne decyzje podjęła firma Best Buy, która ma zachęcać klientów do kupowania sprzętu Blu-ray oraz sieć wypożyczalni Netflix.

Sytuację podgrzewają dodatkowo pogłoski The Hollywood Reporter, które wspominają o możliwym poddaniu się Toshiby. Jedna z głównych firm wspierających format HD DVD miałaby skapitulować w ciągu kilku przyszłych tygodni.

O kłopotach Toshiby mówi się już nawet w poważnych japońskich mediach. Czyżby był to koniec rywala Blu-ray? Według źródeł telewizji NHK produkcja ma być wstrzymana w japońskich zakładach w prefekturze Aomori, a firma ma zaprzestać prac nad technologią.

więcej »
Piotr Bulski | 12.02.2008 | 2364 odsłony | 33 komentarze
Kolejne firmy, których decyzje mogą mieć znaczenie w walce nowoczesnych formatów dla wysokorozdzielczych filmów, opowiadają się za rozwiązaniami Blu-ray. Wielki amerykański sprzedawca elektroniki, Best Buy, poinformował o zapowiadanej na przyszły miesiąc aktywniejszej promocji w swoich sklepach technologii Blu-ray, zarówno sprzętu jak i dysków, ale i rekomendowaniu tych rozwiązań, co zrozumiałe na niekorzyść HD DVD.

Skupienie się na jednej z technologii jest tłumaczone przez przedstawicieli Best Buy wiarą w przewagę tej technologii. Nowe posunięcia firmy nie oznaczają, że z jej sklepów znikną rozwiązania HD DVD, pozostawione jednak samym sobie nie będą zapewne trafiać częściej w oczy klientów, którym obsługa będzie doradzać wybranie czegoś od konkurencji.

Nie jest to jedyny "amerykański" kłopot ostatnich dni obozu stojącego za technologiami HD DVD. Nieco wcześniej przed zapowiedziami Best Buy swoje wsparcie dla rozwiązań HD DVD wycofała firma Netflix, duża sieć wypożyczalni, która ma zrezygnować z konkurencyjnych do Blu-ray propozycji do końca roku.

Serwis BetaNews zauważa, że na internetowych stronach Best Buy najtańszy odtwarzacz HD DVD kosztuje obecnie niecałe 150 dolarów. Tymczasem najniżej wyceniany model Blu-ray wyceniany jest na poziomie 400 dolarów.

więcej »
Publikacji na stronę
1
Aktualności
Wybór nowej obudowy komputerowej to niełatwe zadanie. Na rynku jest całkiem sporo producentów. 2
32 cale, 4K, wysoka jakość, no i HDR. 26
Niskobudżetowce m.in. do walki z najtańszymi Ryzenami. 16
Bezpieczeństwo narodowe jest najważniejsze. 53
Odszedł jeden z najwybitniejszych umysłów naszych czasów. 19
Nvidia G-Sync może zejść na margines. 54
Facebook
Ostatnio komentowane