Tagi
Publikacji na stronę
1
Adrian Kotowski | 28.03.2017 | 3848 odsłon | 6 komentarzy

Obie aplikacje staną się w pełni darmowe. Futuremark oficjalnie poinformował, że kończy wsparcie techniczne dla aplikacji 3DMark Vantage i PCMark Vantage. Oba programy są już na rynku ponad 9 lat i były projektowane z myślą o starszym sprzęcie, więc przy dostępności innych aplikacji ich dalsze stosowanie nie ma większego sensu. 

więcej »
Eryk Napierała | 25.04.2013 | 7792 odsłony | 21 komentarzy

Pod względem wydajności procesory z generacji Ivy Bridge tylko nieznacznie wyprzedzają swoich piaskowych poprzedników, co związane jest przede wszystkim z brakiem poważniejszych zmian w mikroarchitekturze. Z dość jasnych przyczyn sprzętowy generator liczb pseudolosowych i mechanizm poprawiający bezpieczeństwo wykonywania programów nie wpłynęły znacząco na wydajność w popularnych benchmarkach i aplikacjach użytkowych. Mały postęp Ivy Bridge względem Sandy Bridge sugerował, że nowa generacja procesorów dla stacji roboczych – Ivy Bridge-E – również może nie zapewnić sensownej przewagi nad poprzednią. Pierwsze testy głównego przedstawiciela tych procesorów – modelu Core i7-4960X – pokazują, że jest co prawda nieco lepiej, niż można było się spodziewać, ale mimo wszystko właściciele układów Sandy Bridge-E mogą nie być chętni na zmianę.

więcej »
Eryk Napierała | 10.04.2013 | 11723 odsłony | 109 komentarzy

Jak nowa generacja procesorów sprawdzi się w małych, energooszczędnych komputerach?

Redaktorzy serwisu internetowego ChinaDIY dostali w swoje ręce próbkę inżynieryjną czterordzeniowego procesora Intel Haswell, będącą prototypem któregoś z modeli Core i5. Zamiast po raz kolejny przetestować wydajność rdzeni CPU, Chińczycy postanowili skupić się na wbudowanym GPU i mechanizmach oszczędzania energii. Wybór był o tyle uzasadniony, że testowany egzemplarz nie był najwydajniejszym modelem, bo pracował z obniżonym napięciem.

więcej »
Piotr Gontarczyk | 15.10.2009 | 7401 odsłon | 44 komentarze
A może to kolejny dowód na to, że 3DMark nie nadaje się do testowania? Serwis TechPowerUp przeprowadził wnikliwą analizę najnowszego pakietu sterowników zintegrowanych procesorów grafiki firmy Intel, przeznaczonych dla systemu operacyjnego Windows 7.

W oznaczonych numerem 15.15.4.1872 odkryto mechanizm, wykrywający uruchomienie programu 3DMark Vantage i stosowanie dla niego specjalnych optymalizacji, mających na celu uzyskanie wyższych wyników.

Korzystając ze wspomnianego pakietu sterowników oraz płyty głównej z chipsetem G41, program odnotowuje wyraźnie (o 37%) wyższą wydajność ogólną systemu. Najwięcej zyskuje GPU, ale problem tkwi w tym, że spada wynik CPU. Jak Intelowi udało się to uzyskać?

Wykrywając program pod konkretną nazwą (3dmarkvantage.exe) sterowniki stosują metodę przenoszenia część zadań związanych z renderowaniem grafiki trójwymiarowej na CPU - konkretnie przetwarzanie geometrii. Jeżeli zmienimy nazwę pliku wykonywalnego (np. na 3dmarkvintage.exe), optymalizacja nie działa.

Firma Intel zapewnia, że metoda ta w żaden sposób nie wpływa na jakość grafiki, a obciążenie CPU nie wpływa negatywnie na wynik ogólny. Sterowniki wykorzystują zatem tylko wolne zasoby mocy obliczeniowej procesora, aby wspomóc zintegrowany układ grafiki.

Intel informuje też, że do firmy FutureMark (producenta serii 3DMark) przesłany został opisany pakiet sterowników, w celu uzyskania certyfikatu zgodności. Obecnie na liście certyfikowanych pakietów nie ma ani jednego, dla Windows 7, od firmy Intel.

W trakcie testów okazało się jednak, że rozwiązanie to firma Intel wprowadziła nie tylko dla programu 3DMark Vantage. Tak samo nowe sterowniki reagują na gry: Call of Juarez, Crysis, Lost Planet: Extreme Conditions oraz Company of Heroes. W trakcie testów udało się stwierdzić, że w grze Crysis wprowadzona optymalizacja ilość renderowanych ramek na sekundę wzrasta o niemal 50%.

Czy taka metoda zwiększania wydajności jest uczciwa? W przypadku gier, chyba trudno mieć do firmy Intel pretensje, bo wydajność jest wyższa, a chyba o to właśnie graczowi chodzi. Zwłaszcza jeśli mówimy o "integrze" Intela, a te wydajnością nigdy nie grzeszyły.

Inną sprawą jest 3DMark Vantage, czyli syntetyczny benchmark, którego kolejne testy mają z założenia wskazywać wydajność poszczególnych podzespołów. To, co w grze można uznać za całkiem dobre rozwiązanie, w przypadku tego programu, jest kolejnym dowodem na słabość testów syntetycznych 3D, w ogóle.

Zastosowana przez Intela optymalizacja pozwala bowiem układowi G41 uzyskać wręcz minimalnie wyższy wynik, niż "integry" AMD 785G. W grach natomiast (np. w Crysis) optymalizacja co prawda zwiększa wydajność, ale ostatecznie "integra" Intela i tak pozostaje daleko w tyle za konkurentem.

Więcej szczegółów, a przede wszystkim wykresy z wynikami testów można zobaczyć na stronie internetowej www.techreport.com/articles.x/17732/1.

więcej »
Publikacji na stronę
1
Aktualności
Rusza kolejna edycja największego plebiscytu technologicznego w Polsce – Tech Awards 2018, który organizuje nasza redakcja wspólnie z Komputer Świat i Verdykt.pl. 46
Odpowiednik GeForce’a RTX 2070 na rynek profesjonalny. 3
Jasna deklaracja Phila Spencera. 15
Odświeżony projekt i funkcje dla wymagających. 3
Na sprzęt trzeba będzie jednak trochę poczekać. 11
Spokojnie, firma i tak niedługo zaoferuje nowy rodzaj łączności. 11
Odświeżony projekt i funkcje dla wymagających. 3
Pecetowa wersja może nie dostać obiecanych ulepszeń. 10
Agent 47 cały czas może pochwalić się dobrą formą. 12
Sprawa zakończyła się nie po myśli amerykańskiej firmy. 16
Szykuje się wiele dużych ogłoszeń. 8
Facebook
Ostatnio komentowane