Tagi
Publikacji na stronę
1
Marek Kowalski | 24.02.2014 | 90840 odsłon | 72 komentarze

Ploteczki, spekulacje, doniesienia i domysły na temat tego, jak będzie wyglądał i co będzie potrafił najnowszy, topowy smartfon koreańskiego giganta - Samsung Galaxy S5 - właśnie dobiegły końca. Na premierę swojego mobilnego flagowca Samsung wybrał największą imprezę branżową - odbywający się właśnie w Barcelonie Mobile World Congress. Czy Samsung pokaże dziś coś jeszcze poza piątą generacją Galaxy S? A może samego Galaxy S5 będzie kilka wersji? Zapraszamy do naszej relacji na żywo ze światowej premiery galaktycznego smartfona z Korei.

więcej »
Grzegorz Pietrzak | 19.02.2009 | 1465 odsłon | Brak komentarzy
Mniej gadżetów, za to więcej sposobów ich wykorzystania. Taki pomysł mają firmy telekomunikacyjne obecne na największych targach technologii mobilnych. Recesja, cięcia, oszczędności - te słowa odmieniano przez wszystkie przypadki w halach wystawowych Mobile World Congress w Barcelonie. Kończąca się dziś impreza była mniejsza niż zwykle. więcej »
Piotr Gontarczyk | 01.12.2008 | 12557 odsłon | 61 komentarzy

Logika pamięci podręcznej nowych procesorów Intela wymaga poprawki. W najnowszych procesorach firmy Intel, serii Core i7, odkryto błąd sprzętowy, w TLB. Translation Lookaside Buffer (TLB) służy do przepisywania adresów pamięci wirtualnej na adresy w pamięci fizycznej. Jego niepoprawne działanie może mieć bardzo niemile widziane skutki.

Firma Intel już potwierdziła występowanie błędu, w erracie (strona 37) do specyfikacji procesorów opartych na architekturze Nehalem. Z opisu producenta wynika, że błąd może doprowadzić do nieprzewidywalnych skutków, takich jak na przykład zawieszenie się systemu lub nieprawidłowe przetwarzanie danych. Dla dotkniętych problemem TLB procesorów już przygotowano odpowiednią poprawkę, którą producenci powinni umieścić w oprogramowaniu BIOS płyt głównych.

Jak wprowadzana poprawka wpłynie na wydajność Core i7? Rok temu problem z TLB miała firma AMD (procesory Opteron, oparte na architekturze Barcelona). Wtedy udostępniona poprawka powodowała spadki wydajności, w zakresie od około 10 do nawet 20%, w niektórych testach.

Dopóki nie zostaną przeprowadzone stosowne testy (bez i z poprawką), trudno jednoznacznie stwierdzić, czy skutki problemu realnie dotkną przeciętnego Kowalskiego. W przypadku AMD błąd w TLB okazał się być sporym problemem, zwłaszcza wizerunkowym, bo spowodował duże opóźnienia we wprowadzaniu na rynek nowych procesorów, ale także spadek zaufania do producenta.

więcej »
Paweł Pilarczyk | 13.11.2008 | 6148 odsłon | Brak komentarzy
Czterordzeniowe procesory AMD Opteron produkowane w technologii 45 nm trafiają do sprzedaży. Producenci serwerów od dziś oferować będą maszyny wyposażone w nowe układy. AMD uważa dzisiejszą premierę za duży przełom. 45-nanometrowe Opterony, którym nadano oznaczenie kodowe "Shanghai', są według AMD najlepszymi procesorami na rynku pod względem stosunku wydajności do poboru mocy.

więcej »
Michał Tomaszkiewicz | 24.09.2008 | 5441 odsłon | Brak komentarzy
Spóźniony debiut czterordzeniowych Opteronów został przyjęty przez rynek IT dość chłodno – jak jednak przekonuje AMD, Barcelona z sukcesami walczy z konkurencją.

Redakcja ITbiznes.pl otrzymała spis osiągnięć oraz rekordów pobitych przez maszyny z procesorami AMD. Producent chwali się, że „serwery oparte na czterordzeniowych procesorach AMD Opteron oferują wiodącą wydajność w szerokim spektrum aplikacji serwerowych (Wirtualizacja, Web, HPC, ERP, OLTP, Decision Support). Ponadto wysoka sprawność energetyczna oraz przystępne ceny czynią z serwerów opartych na technologii AMD solidną alternatywę na rynku rozwiązań serwerowych klasy x86”.

Pierwszymi dowodami na poparcie tej tezy jest wyciąg z listy TOP500, rankingu najwydajniejszych komputerów na naszej planecie. AMD wskazuje, że Opterony znajdują się w trzech z pięciu czołowych maszyn: IBM Roadrunner (pierwsza pozycja), SUN Ranger (nr 4) oraz Cray Jaguar (numer 5).

Bardzo duży nacisk kładziony jest przez AMD na wydajność Opteronów w środowisku wirtualizowanym. Dowodem na to mają być serwery Dell oraz HP, które „uzyskują wiodące wyniki w środowisku Vmware”. Do maszyn z procesorami Opteron (Dell PowerEdge M905 oraz HP DL 585 ) należą dwa najlepsze wyniki w klasie serwerów 16-rdzeniowych; w kategorii serweró 32-rdzeniowych numerem jeden jest korzystający z Opteronów HP DL 785. Po więcej informacji AMD odsyła na swoją witrynę.

Do Opteronów należą także najlepsze wyniki w środowisku web - SPECweb2005 w serwerach dwu i czteroprocesorowych (30007 w HP ProLiant DL385 G5 i 43854 w HP ProLiant DL585 G5)

AMD wskazuje także na osiągnięcie przez Opterony najlepszych wyników w środowiskach bazodanowych SAP-SD z użyciem Microsoft SQL Server w serwerach dwu i czteroprocesorowych (3801 użytkowników na HP ProLiant DL585 G5 i 5230 użytkowników na HP ProLiant DL785); TPC-C w serwerach czteroprocesorowych pod Microsoft SQL Server (471883 tpmC
i $1.17 Price/tpmC na HP ProLiant DL585 G5) oraz PC-H@300GB w serwerach ośmioprocesorowych.

Do Opteronów należy także najlepszy wynik w środowisku Java (SPECjbb2005 w ośmioprocesorowych serwerach x86 na Sun X4600), najlepsze wyniki w SPECfp(r)_rate2006 w czteroprocesorowych serwerach x86 w każdym przedziale energetycznym (do sprawdzenia tu, tu i tu) oraz najlepsze wyniki w SPECfp(r)_rate2006 w dwuprocesorowych serwerach x86 w każdym przedziale energetycznym (zapisy testów tu, tu i tu). więcej »
Paweł Pilarczyk | 24.04.2008 | 230128 odsłon | 334 komentarze
Niedługo miną już trzy lata od momentu, kiedy to debiutował pierwszy dwurdzeniowy procesor dla komputerów osobistych – Pentium Extreme Edition 840. Wtedy to układom dwurdzeniowym prognozowano świetlaną przyszłość, ale dziś wiemy, że rzeczywistość wciąż nie jest dla nich łaskawa. Nadal dostępnych aplikacji wielowątkowych jest relatywnie mało, a szczególnie tych, które potrafią wykorzystać więcej niż dwa rdzenie procesora. Dlatego właśnie procesory czterordzeniowe wciąż są tak mało popularne. Czy zatem nowe, trzyrdzeniowe procesory AMD skazane są na porażkę? Niezupełnie, bo układy będą dostępne w cenach układów dwurdzeniowych.
więcej »
Paweł Pilarczyk | 10.04.2008 | 224436 odsłon | 185 komentarzy
W listopadzie zadebiutował długo wyczekiwany, czterordzeniowy procesor AMD Phenom. Wszyscy czekaliśmy na niego z zapartym tchem, bo układ miał być prawdziwym killerem nowych procesorów Intela (Core 2 Duo i Core 2 Quad). Gdy procesor trafił w ręce recenzentów, okazało się, że jest to bardzo dobry procesor quad-core, ale sporo mu brakuje do miana killera. Dodatkowo mocno mu zaszkodziła nagłośniona informacja o wykrytym błędzie w buforze TLB. I choć nikomu nie udało się go odtworzyć, zła opinia przylgnęła do Phenomów, a chętni do ich kupna albo z niego zrezygnowali, albo postanowili zaczekać na poprawioną rewizję procesorów, B3. W naszym laboratorium poddaliśmy testom procesor Phenom X4 9850 w rewizji B3 właśnie – pozbawiony nieszczęsnego błędu w TLB. Czy jest szybszy od rewizji B2, a także czy lepiej się podkręca? Przekonajmy się! więcej »
Michał Tomaszkiewicz | 09.04.2008 | 1913 odsłon | Brak komentarzy
Producenci komputerów sprzedają już oficjalnie serwery z czterordzeniowymi procesorami Opteron nowej generacji.

Na rynek wprowadzono duży wybór rozwiązań, od maszyn typu blade do wysokowydajnych serwerów. Jedną z pierwszych konstrukcji, które trafiły do sprzedaży, jest HP ProLiant G5, korzystający z dwóch lub czterech procesorów AMD. HP zapewnia, że nowe maszyny zdołały pobić dotychczasowe rekordowe wyniki testów SPECfp_rate2006 oraz TPC-C Price/tpmC.

AMD zapewnia równocześnie, że nowe procesory zostały udostępnione także kanałowi sprzedaży. CPU dostępne są w dużych ilościach i trafiają do rozwiązań typu HPC oraz „zwykłych” serwerów.

Wśród partnerów AMD zaangażowanych w sprzedaż komputerów wykorzystujących nowe procesory są firmy: Appro, Supermicro, Rackable Systems, Synnex, Tyan, Uniwide czy CDW. więcej »
Michał Tomaszkiewicz | 05.03.2008 | 4930 odsłon | Brak komentarzy
Podczas konferencji prasowej na targach CeBIT AMD zademonstrował w akcji układ Phenom wyprodukowany w procesie technologicznym 45 nm.

Na konferencji pojawiło się kilkuset dziennikarzy z całego świata. AMD poruszyło wiele kluczowych kwestii, demonstrując między innymi notebooka zbudowanego z wykorzystaniem platformy Puma (premiera w maju), prezentując technologię CrossFireX i chwaląc się produkowaniem sprawnych układów w procesie 45 nm.

 Jak podkreślali przedstawiciele AMD, proces technologiczny został opracowany w ścisłej współpracy z IBM. Oprócz tradycyjnego dowodu – wafla krzemowego z układami – korporacja zademonstrowała 45-nanometrowego Phenoma w akcji podczas kodowania materiału wideo.

 


W rozmowach kuluarowych dowiedzieliśmy się, że w ciągu miesiąca o AMD będzie bardzo głośno w segmencie rozwiązań serwerowych: nowa rewizja Barcelony jest już rozsyłana do odbiorców. Jak utrzymuje AMD, przewaga czterordzeniowego Opterona w szybkości obsługi wirtualizowanych środowiska jest tak duża, że praktycznie wszyscy producenci decydują się na budowanie serwerów z tymi procesorami, a niektórzy – jak na przykład Dell – w wypadku maszyn, których przeznaczeniem jest hostowanie wirtualnych środowisk, stosują wyłącznie procesory AMD.

Poniżej prezentujemy zrzut ekranu z informacjami na temat Phenoma wyprodukowanego w procesie 45 nm, więcej »
Michał Tomaszkiewicz | 29.02.2008 | 2005 odsłon | Brak komentarzy
AMD rozpoczął dostawy czterordzeniowych procesorów serwerowych do kanału sprzedaży oraz producentów.

Do partnerów AMD trafiają procesory rewizji B3, a więc pozbawione błędu TLB. Otwiera to procesorom drogę do maszyn największych światowych producentów, takich jak HP, Dell i IBM.

Pierwszych maszyn z nowymi Opteronami należy spodziewać się na rynku na początku drugiego kwartału bieżącego roku.

Premiera Barcelony miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku; na przeszkodzie w popularyzacji procesorów stanął jednak błąd, który utrudniał stosowanie procesora w maszynach pracujących pod kontrolą Windows. Mimo tego, AMD sprzedało setki tysięcy CPU twórcom superkomputerów. więcej »
Michał Tomaszkiewicz | 07.02.2008 | 17449 odsłon | Brak komentarzy
To już koniec AMD. AMD zbankrutuje. AMD nie ma szans w walce z Intelem. AMD ma problemy z procesorami. Opóźnienie premiery układów AMD to kolejny gwóźdź do trumny. Przejęcie ATI było błędem. Jeśli brać pod uwagę tylko opinie pojawiające się w Internecie, Advanced Micro Devices jest właściwie o krok od parcelacji. Redakcja ITbiznes.pl miała okazję porozmawiać z Giuseppe Amato, dyrektorem technicznym odpowiedzialnym za sprzedaż i marketing w rejonie EMEA, który rzucił nowe światło na plany i strategie AMD, a także odkrył kilka tajemnic związanych z nową generacją procesorów. Zapraszamy do lektury. więcej »
Paweł Pilarczyk | 12.12.2007 | 353623 odsłony | 628 komentarzy
Trzy tygodnie temu firma AMD zaprezentowała długo oczekiwane procesory Phenom, znane wcześniej jako K8L, K10, Barcelona czy wreszcie Agena. Zawiłości nazw wyjaśnialiśmy już we wcześniejszym artykule, dziś chcemy się skupić na samym "mięsie", czyli dokładnych testach nowego procesora. Gdy debiutował Phenom, dostaliśmy do testów model 9500 o zegarze 2,2 GHz, który mocno utrudniał nam porównanie do procesorów Intela. Dziś mamy smakowitszy kąsek. W naszym laboratorium leży własnie procesor Phenom 9900 taktowany zegarem 2,6 GHz. Mamy więcej czasu na testy i chcemy zaprosić Was do współuczestniczenia w tworzeniu artykułu. Tekst przygotujemy w formie recenzji na żywo - w czasie rzeczywistym będziemy przeprowadzać testy i aktualizować artykuł o kolejne wyniki. Zachęcamy Was do podrzucania Waszych propozycji testów. Najciekawsze na pewno przeprowadzimy.
więcej »
Michał Tomaszkiewicz | 05.12.2007 | 2959 odsłon | Brak komentarzy
Błąd, który uniemożliwia wprowadzenie na rynek szybszych wersji Phenomów, występuje także w serwerowych wersjach procesorów AMD.

Problem dotyczy pracy pamięci podręcznej trzeciego poziomu i można go rozwiązać przy pomocy aktualizacji BIOS, traci się jednak przy tym około 10% wydajności procesora.

Sprzedawcy dzielą się nieoficjalnie informacjami, że odkrycie błędu doprowadziło do wstrzymania sprzedaży czterdzeniowych Opteronów do tradycyjnego kanału sprzedaży, a także dla producentów komputerów.

Phil Hughes - rzecznik AMD - oznajmił, że producent dostarcza procesory, ale tylko w związku z „pewnymi rodzajami transakcji”. Najprawdopodobniej oznacza to realizowanie zamówień na dużą liczbę procesorów, przeznaczonych do stworzenia klastrów o wysokiej mocy obliczeniowej. Specyfika obliczeń wykonywanych na tworzonych w ten sposób „superkomputerach” ma zmniejszać szansę na doświadczenie skutku błędu.

Rozwiązanie problemu ma pojawić się w nowym steppingu B3, nie należy jednak spodziewać się dużej ilości procesorów tej wersji dostępnych przed końcem pierwszego kwartału 2008 roku. więcej »
Paweł Pilarczyk | 23.11.2007 | 215475 odsłon | 326 komentarzy

Oto jest: nowy, czterodzeniowy procesor AMD, znany dotychczas pod nazwą K10, jak również Barcelona (chociaż Barcelona okazała się Opteronem, a procesor dla komputerów biurkowych to tak naprawdę Agena). Układ otrzymał handlową nazwę Phenom. AMD zaprezentowała jednak nie tyle sam procesor, ile całą platformę ochrzczoną Spider, w skład której wchodzi wspomniany procesor, nowa rodzina chipsetów dla płyt głównych oraz nowe karty graficzne Radeon HD 3800 mogące pracować parami (w trybie CrossFire), a nawet w konfiguracjach poczwórnych (CrossFireX). Kartami Radeon HD 3870 i Radeon HD 3850 zajmowaliśmy się już w ubiegłym tygodniu (bo wtedy AMD uchyliła embargo informacyjne na te układy), natomiast dziś przedstawimy pierwsze wyniki testów procesora AMD Phenom 9500, taktowanego zegarem 2,2 GHz.

więcej »
Ryszard Sobkowski | 19.09.2007 | 51567 odsłon | 116 komentarzy
Zaledwie trzy czy cztery dni po pojawieniu się w Internecie plotek o tym, że AMD planuje wprowadzenie procesorów Phenom wyposażonych w trzy jądra obliczeniowe, firma zdecydowała się je potwierdzić. Brawo, AMD – co prawda danych za wiele nie otrzymaliśmy, ale tak właśnie powinno to wyglądać – jest ciekawa plotka, jest też oficjalne potwierdzenie lub zaprzeczenie. Gratulujemy AMD i wracamy do tematu. więcej »
Publikacji na stronę
1
Aktualności
Dwa dni warsztatów i seminariów. 2
Wiadomość zapewne wzbudzi mocno mieszane odczucia u internautów. 11
Wzmianki na temat systemu zauważono w testowej kompilacji z gałęzi Redstone 5. 12
Materiałami dotyczącymi smartfona podzielił się dziennikarz serwisu VentureBeat. 10
Nad wiosenną aktualizacją Windows 10 wisi jakieś fatum. 44
Pomysł szefowej AMD. 43
Wielkość rdzenia krzemowego zaskakuje. Znany overclocker der8auer, specjalizujący się m.in. 22
Dziś Motorola pokazała swoje najnowsze smartfony, Motorola G6, G6 Play i G6 Plus. 9
Konsumentowi prosto w twarz. Umowy gwarancyjne nierzadko zawierają różne, dziwne rzeczy. 45
Na premierę pewnie jeszcze „trochę” poczekamy. 13
Rozgrywki prawdopodobnie trafią do nowej Fify. 10
Facebook
Ostatnio komentowane