tagi
komisja europejska (1)   muzyka (1)   odtwarzacz (1)   prawo (1)  
89

Komisja Europejska chce wprowadzenia blokady głośności w przenośnych odtwarzaczach

Piotr Gontarczyk 29.09.2009
Zmniejszą Ci decybele. Komisja Europejska zamierza wprowadzić kolejne regulacje, w trosce o obywateli Unii oczywiście. Tym razem celem komisarzy stały się przenośne odtwarzacze muzyczne.

Komisja chce nakazać producentom wprowadzenie limitu natężenia dźwięku w produktach sprzedawanych na obszarze UE. Meglena Kuneva z komisji ds. konsumenckich powiedziała mediom, że ludzie nie stosują się do zaleceń lekarzy, którzy przestrzegają przed słuchaniem muzyki zbyt głośno.

Dodała też, że jeśli ktoś chce za 20, czy 30 lat wciąż móc cieszyć się ulubionymi utworami muzycznymi, to powinien zmniejszyć głośność.

Naukowe ciało doradcze KE stwierdziło, że w Europie od 2,5 do 10 milionów ludzi ma problemy ze słuchem, które wynikają z używania przenośnych odtwarzaczy MP3, z natężeniem dźwięku przekraczającycm 89 decybeli, przez ponad godzinę dziennie, przez ponad 5 lat.

Obecnie sprzedawane odtwarzacze mają maksymalne natężenia dźwięku w zakresie od 80 do 115 decybeli, choć niektóre słuchawki zwiększają te wartości o kilka dodatkowych decybeli.

Według Komisji Europejskiej domyślne, maksymalne natężenie dźwięku w odtwarzaczach dostępnych na obszarze UE ma wynosić 80 decybeli. Komisarze nie wykluczają możliwości stosowania specjalnych przełączników, które wyłączałyby blokadę.

- Babciu! Czemu masz takie wielkie uszy?

- Żeby lepiej słyszeć nakazy i zakazy Komisjii Europejskiej.