Tagi
Publikacji na stronę
1
Eryk Napierała | 07.08.2011 | 8483 odsłony | 43 komentarze

Wydawałoby się, że po przyjęciu przez AMD nowego systemu nazewnictwa procesorów, zapoczątkowanego przez układy Brazos i Ontario, marki Sempron, Athlon i Phenom zupełnie znikną z rynku. Wyciek informacji z tajwańskiego oddziału firmy Biostar wskazuje na co innego. Z podstawką  FM1 przeznaczoną dla procesorów Llano mają być kompatybilne także niedostępne jeszcze w sprzedaży Athlony i Semprony.

więcej »
Eryk Napierała | 22.01.2011 | 9654 odsłony | 29 komentarzy

Kilka dni temu turecki serwis internetowy Donanim Haber podał nieoficjalne informacje dotyczące wydajności nowych hybrydowych procesorów AMD przeznaczonych dla średnio-wydajnych notebooków i komputerów PC. Teraz uzupełniono je wykresami obrazującymi skalę różnic w stosunku do poprzedników oraz konstrukcji konkurencyjnych, a także uchylono rąbka tajemnicy na temat następcy technologii Hybrid CrossFireX.

więcej »
Piotr Gontarczyk | 26.10.2008 | 9322 odsłony | 25 komentarzy

Firma AMD wciąż okazuje się nie mieć sposobu na odzyskanie udziałów w rynku procesorów x86. Z najnowszych analiz rynkowych trendów wynika, że udziały AMD spadły do zaledwie 17,7%. Jednocześnie Intel zdołał całkowicie wymazać osiągnięcia konkurenta, i przywrócił swoją sytuację sprzed ponad pięciu lat, uzyskując udziały na poziomie 81,2%. Podobny układ sił obserwowaliśmy na kilka miesięcy przed premierą pierwszych procesorów Athlon 64.

Najnowsze dane zebrane przez znaną firmę Mercury Research wynika nawet coś jeszcze bardziej zaskakującego. Strategia firmy AMD polegająca na utrzymywaniu udziałów w rynku za wszelką cenę, co w praktyce oznacza bardzo tanie procesory, nie skutkuje. Przykładowo trójrdzeniowe procesory AMD Phenom X3 8450 można nabyć za mniej niż 100 dolarów, a czterordzeniowe X4 9550 za 144 dolary (ceny z serwisu Pricegrabber.com).

W segmencie procesorów o wartości do 200 dolarów AMD wydaje się mieć kilka ciekawych pozycji. Według dziennikarzy PC Magazine jednak to nie rynek procesorów dla komputerów typu desktop jest problemem. To rynek komputerów przenośnych. Tutaj AMD nie ma konkurencyjnych dla procesorów Intela układów zwłaszcza, że to ten rynek się rozwija, a rynek komputerów desktop kurczy się. 

Z analiz Mercury Research wynika, że ogólnie wzrost na rynku procesorów x86, w trzecim kwartale roku wyniósł 13,3%. Zapewnił go właśnie rynek procesorów dla komputerów przenośnych notując wzrost o około 27%.

Spadek udziałów AMD wynika z relatywnie słabszej oferty na rynku procesorów mobilnych. Rynek śmiało przesuwa się właśnie do tego sektora, a Intel swoim dobrym przygotowaniem do tej zmiany skutecznie osłabia pozycję AMD. Podsumowując, AMD potrzebuje znacznie mocniejszej oferty dla tego sektora rynku, aby móc powstrzymać wykrwawianie się.

Danych dotyczących udziałów w rynkach nie należy oczywiście przyjmować jako prawdy objawionej. Liczby bowiem mogą różnić się, zależnie od firmy prowadzącej badania. Jeśli dane są dokładne to oczywistym jest to, że AMD mobilne procesory Fusion musi wprowadzić wcześniej niż później by zwiększyć atrakcyjność swojej oferty.

więcej »
Publikacji na stronę
1
Aktualności
Akcja wsparcia w związku z pożarem katedry Notre-Dame de Paris. 29
Gorzej niż wcześniej, ale i tak świetnie. 48
Lepsza, ale niestety też droższa niż poprzedniczka. 10
Edycja specjalna. AMD zamierza hucznie obchodzić swoje 50. 15
Spodziewajcie się wzrostu wydajności. 19
Nadchodzi kolejny ośmiordzeniowiec Intela. 25
Facebook
Ostatnio komentowane