Szok i niedowierzanie! Działanie procesora Core szóstej i siódmej generacji na płycie głównej z chipsetem Intel Z370 Express jest możliwe, wbrew temu co sugerowała firma Intel. Sprawdziła to i potwierdziła ekipa chińskiego serwisu PCOnline, która postanowiła zdobyć osiem płyt głównych z Z370 i zmodyfikować ich BIOS-y tak, aby uaktywnić w nich obsługę mikrokodów procesorów z architekturą Skylake i Kaby Lake.
więcej »W sieci znalazł się najnowszy harmonogram Intela na przyszły rok, który przyniósł informacje o tym kiedy należy się spodziewać procesorów Broadwell-E, Kaby Lake-S, a także Apollo Lake. Wiemy że w przyszłym roku Intel zamierza kolejno wprowadzać na rynek trzy nowe serie procesorów konsumenckich. Na pierwszy ogień pójdzie Broadwell-E, a więc jednostki przeznaczone dla komputerowych entuzjastów. Potem do oferty Intela dołączą procesory Kaby Lake-U, Apollo Lake dla energooszczędnych komputerów, w tym jednostek wbudowanych. W dalszej kolejności mamy przeznaczone dla użytkowników indywidualnych układy Kaby Lake-S oraz nowe modele Skylake-S z procesorami grafiki GT4E i pamięcią podręczną eDRAM. Jeśli chodzi o procesory Broadwell-E, jak dotąd wiemy o czterech modelach i to właśnie je w pierwszej kolejności przedstawimy.
więcej »Intel zamierza odświeżyć serię wbudowanych układów SoC (System-on-a-Chip) Braswell, w skład której obecnie wchodzą modele Celeron N3000, N3050, N3150, a także Pentium N3700. Ekipa CPU-World odkryła w oficjalnej dokumentacji Intela, Product Change Notification, pewne szczegóły oraz nazwy nowych modeli. Z dokumentacji wynika, że układy te będą cechować się zwiększonymi częstotliwościami Turbo, co ma przekładać się na większą wydajność jednostek CPU oraz GPU.
więcej »Seria procesorów Intel Atom przejdzie wreszcie do litografii 14-nanometrowej, zastępując bardzo udaną dla Intela generację 22-nanometrowych układów Bay Trail. Z najnowszych informacji wynika, że Intel 14-nanometrowe procesory Braswell zacznie producentom dostarczać już w trzecim kwartale bieżącego roku. W ślad za nimi ruszą 14-nanometrowe procesory serii Pentium oraz Celeron.
więcej »Intel oficjalnie przedstawił piątą generację procesorów Core, o nazwie kodowej Broadwell. Nowa generacja produkowana jest w litografii 14-nanometrowej i przeznaczona dla różnych formatów platform sprzętowych. Nowa oferta Intela składa się z procesorów, których TDP wynosi od 15 do 28 W, należących do serii Core i7, Core i5, Core i3, Pentium oraz Celeron.
więcej »Intel i jego kraina nowych procesorów Skylake, Devil's Canyon, Haswell-E i Broadwell, którą warto zwiedzić. Kilka dni temu pisaliśmy o specyfikacjach oraz uruchomieniu przedsprzedaży procesorów Intel "Devil's Canyon" oraz nowego modelu Pentium "K", z odblokowanym mnożnikiem. Pojawiały się spekulacje o tym, że mogą one zostać opóźnione, być może do sierpnia lub nawet września i teraz pojawiła się uaktualniona "mapa drogowa" Intela, opublikowana przez VR-Zone, która wskazuje, że procesory "Devil's Canyon" faktycznie nie pojawią się na początku przyszłego miesiąca, bo ich rynkowy debiut został przesunięty na trzeci kwartał bieżącego roku. Zajmiemy się też kwestią procesorów "Broadwell", a także przyszłorocznej, dużej zmiany architektury, jaką przynieść mają układy "Skylake". Po drodze zahaczymy też o inny, interesujący przystanek z procesorami "Haswell-E" i ich specyfikacjami technicznymi.
więcej »Niektóre sklepy detaliczne już zaczęły przyjmować zamówienia na mające dopiero pojawić się procesory Intel "Devil's Canyon" Core i7-4790K i Core i5-4690K, a także gorąco oczekiwany model Pentium "20th Anniversary Edition" G3258, którego bardzo istotną cechą jest to, że podobnie jak dwa pierwsze procesory, ten także ma odblokowany mnożnik. Nowe procesory oficjalnie powinny zostać zapowiedziane już niebawem, 2 czerwca, tuż przed startem tegorocznych targów Computex.
więcej »Proceosry Intel "Haswell Refresh" oraz "Haswell Refresh-K" do tej pory pojawiały się już w wielu różnych przeciekach, od specyfikacji, aż po ceny, a teraz mamy oficjalne potwierdzenie terminu wprowadzenia ich na rynek. Wszystkie dotychczasowe informacje na temat nowych procesorów, a także układów logiki Intel serii 9, miały już mniej lub bardziej wiarygodne potwierdzenia, ale kwestia dat chyba najdłużej owiana była tajemnicą.
więcej »Z najnowszych wieści, pochodzących od Hermitage Akihabara, a więc wiarygodnego źródła różnych przecieków wynika, że procesory Intel "Haswell Refresh" serii K będą wyjątkowo przystosowane do współpracy z płytami głównymi, opartymi na układach logiki serii 9. Jest to dość istotna informacja, gdyż pozostałe układy "Haswell Refresh" będzie można stosować zarówno na płytach głównych z układami serii 9, jak i serii 8.
więcej »Pierwsze procesory Intela, zamknięte w obudowach BGA (Ball-grid Array) na rynku pojawić się mają pod koniec bieżącego roku. Tak przynajmniej wynika z najnowszego "rozkładu jazdy" tego producenta. Niektóre z tych pierwszych układów zajmą najniższy segment cenowy na rynku, w postaci procesorów serii Celeron oraz Pentium. Będą to oczywiście układy SoC (System-on-a-Chip), a więc łączące w sobie między innymi rdzenie CPU, procesor grafiki, układ logiki, a wraz z nim szereg kontrolerów.
więcej »Wygląda na to, że pierwsze tablety z nowej generacji procesorami Intel Atom, opartymi na architekturze Silvermont mogą pojawić się troszkę wcześniej niż do tego pory można było się spodziewać. Jak wynika z dokumentacji Intela, nowe procesory Atom serii Z, należące do platformy o nazwie Bay Trail-T, formalnie zostaną zaprezentowane pod koniec sierpnia lub na początku września bieżącego roku.
więcej »Firma Arctic, znana głównie jako szwajcarski producent systemów chłodzenia (na przykład procesorów i kart graficznych) najprawdopodobniej nieumyślnie ujawniła długą listę procesorów Intel Core czwartej generacji, przeznaczonych dla podstawki LGA1150. Lista ta zawiera więcej modeli niż jakiekolwiek z zestawień, które do tej pory pojawiały się w internecie.
więcej »Mały przewodnik po świecie przyszłości - według Intela oczywiście. Od 2011 roku, a konkretnie od pojawienia się procesorów Intela, opartych na architekturze "Sandy Bridge", firma po raz pierwszy wykorzystała koncepcję modularnej konstrukcji. Dokładnie w ten sam sposób powstają procesory "Ivy Bridge" i z najnowszych doniesień wynika to, że dopiero planowane układy "Haswell" oraz "Broadwell" pójdą tą samą drogą.
więcej »