Tagi
Publikacji na stronę
1
Mateusz Brzostek | 20.02.2013 | 10515 odsłon | 79 komentarzy

Lada dzień w Barcelonie zacznie się Mobile World Congress, największa impreza związana ze wszystkim, co elektroniczne i przenośne. Jak zwykle zaleją nas doniesienia o pierwszych na świecie calach i gigahercach, tymczasem AMD już dziś postanowiło zapowiedzieć, co pokażą na MWC: to turbo tablety.

więcej »
Piotr Gontarczyk | 12.11.2009 | 4903 odsłony | 19 komentarzy
Firma AMD zaprezentowała plany dotyczące dwóch nowych architektur procesorów: Bulldozera i Bobcata. Bulldozer ma być przeznaczony dla wysokowydajnych komputerów stacjonarnych oraz serwerów. Bobcat natomiast będzie wykorzystywany w procesorach o niskim poborze energii, stosowanych w netbookach, komputerach typu MID, i podobnych.

Bulldozer ma mieć współdzielone pamięci podręczne drugiego oraz trzeciego poziomu. Będzie też oferować technologię stanowiącą odpowiednik HyperThreadingu firmy Intel, a także zestaw instrukcji SSE5.

Architektura Bulldozera ma być wykorzystywana w procesorach Zambezi (komputery stacjonarne) oraz Imterlagos (serwery). Pierwszy ma być dostępny w postaci układów cztero- oraz ośmiordzeniowych, a drugi od ośmio- do szesnastordzeniowych.

Bobcat to projekt procesora o bardzo niskim poborze energii, z obsługą wirtualizacji oraz SSE3. AMD deklaruje, że układy oparte na tej architekturze będa mogły oferować pobór energii na poziomie nawet poniżej 1 W. Wydajność deklarowana ma być jednak dobra, tylko o 10 punktów procentowych niższa niż w przypadku obecnie dostępnych układów, kierowanych na rynek masowy.

W przyszłym roku zobaczymy też oparty na Bobcacie procesor Ontario, produkowany w wymiarze technologicznym 32 nanometrów, składający się z dwóch rdzeni CPU oraz procesora grafiki, zgodnego z interfejsem programowania DirectX 11.

Bulldozer oraz Bobcat w postaci krzemowej pojawić się mają za dwa lata.

więcej »
Publikacji na stronę
1
Aktualności
Eksperyment się nie udał. 16
Niebiescy odświeżają linie Pentium i Celeron. 25
Konsola Microsoftu na szarym końcu. 31
Plotki wracają ze zdwojoną siłą. 10
Codemasters znowu dało radę. 20
Nowy flagowiec z rodziny Mi może pozamiatać konkurencję. 12
Zyskują deweloperzy, zyskują i gracze. 21
Facebook
Ostatnio komentowane