Dzisiaj Nvidia oficjalnie wprowadza swoją nową architekturę, Maxwell. Po stosunkowo nieudanym Fermi (głównie z powodu prądożerności) i całkiem niezłym Keplerze, który bolączki Fermiego usunął, przyszła pora na Maxwella, który ma pokazać, że dążenie do jak największej energooszczędności ma być priorytetem firmy w najbliższych latach. Przykładem ma być całkowicie nowy rdzeń GM107, wykorzystany w konstrukcjach nazwanych GeForce GTX 750 oraz GeForce GTX 750 Ti. Czy następcy GTX-a 650 Ti z serii 700 spełnią oczekiwania? Oto test.
więcej »Rozdzielczość 4K i 64-bitowe procesory w smartfonach tuż za rogiem? Południowokoreańska firma ujawniła swoje plany na stosunkowo niedaleką przyszłość. Samsung aktualnie podąża ścieżką LG oraz Vivo i pracuje nad urządzeniami przenośnymi zawierającymi wyświetlacze o „skromnej” rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli, ale to tylko przedsmak tego, co ma na nas czekać w najbliższych dwóch latach.
więcej »Inżynierowie AMD opisali najważniejsze cechy architektury Zen, na której będą oparte nadchodzące procesory desktopowe AMD. Zen to pierwsza od czasu Bulldozera zupełnie nowa architektura AMD. Przyjrzyjmy się szczegółom.
więcej »Diody LED już teraz potrafią być miniaturowe, ale okazuje się, że ich wielkość można zmniejszyć do naprawdę mikroskopijnych rozmiarów. Nawet do poziomu atomu.
więcej »Nvidia oficjalnie zapowiedziała nową generację kart graficznych, w której pierwszym z najmocniejszych przedstawicieli będzie GeForce GTX 1080. Nowa karta wykorzystuje procesor grafiki produkowany w technice FinFET, oparty na architekturze Pascal. Według Nvidii nowa architektura wraz z nową litografią zapewnia zupełnie nowe poziomy wydajności, a także sprawności energetycznej.
więcej »Korzystając z informacji udostępnionych podczas konferencji Intel Developer Forum 2015, opiszemy budowę procesorów Core szóstej generacji, znanych pod nazwą roboczą Skylake. W niniejszym artykule, pierwszym z serii, skupimy się na wbudowanym w Skylake'a układzie graficznym.
więcej »Intel oficjalnie przedstawił piątą generację procesorów Core, o nazwie kodowej Broadwell. Nowa generacja produkowana jest w litografii 14-nanometrowej i przeznaczona dla różnych formatów platform sprzętowych. Nowa oferta Intela składa się z procesorów, których TDP wynosi od 15 do 28 W, należących do serii Core i7, Core i5, Core i3, Pentium oraz Celeron.
więcej »Są nowe informacje na temat mających pojawić się niebawem procesorów Intel "Skylake" w sprawie systemu Windows 7. Zacząć jednak musimy od wspomnienia o tym, że Microsoft zdecydował się na usunięcie obsługi standardu EHCI Host dla urządzeń korzystających z interfejsu USB 2.0, zachowując jedynie wsparcie dla xHCI Host, a więc rozwiązania zastosowanego w specyfikacji interfejsu USB 3.0. O ile USB 3.0 jako interfejs jest wstecznie kompatybilny z USB 2.0 i 1.x, o tyle decyzja ta oznacza, że na nowych platformach sprzętowych nie będzie można systemu Windows 7 instalować z nośników USB.
więcej »O sprzęcie kryjącym się w dwóch konsolach do gier nowej generacji, Sony PlayStation 4 oraz Microsoft Xbox One, wiemy już całkiem sporo. Anandtech postanowił przeprowadzić analizę specyfikacji obu urządzeń i porównać ich możliwości oraz moc obliczeniową, w oparciu o suche liczby. Okazuje się, że już na "papierze" Xbox One jest wyraźniej słabszy niż PlayStation mimo, iż konsole te mają kilka podzespołów, które są do siebie mniej lub bardziej podobne.
więcej »Pascal Refresh przed Voltą. Następna generacja procesorów grafiki Nvidii, oparta na architekturze Volta, produkowana ma być już w tym roku, w 12-nanometrowej litografii FinFET. Tak przynajmniej wynika z informacji pozyskanych przez Fox Business, choć zaznacza się, że jest to oczywiście wiadomość niepotwierdzona. Produkcją nowych procesorów grafiki Nvidii zajmować się ma TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company).
więcej »AMD udostępniło nam wypowiedź jednego z szefów firmy, Marka Papermastera, dotyczącą architektury Zen oraz nadchodzących procesorów AMD. Pan Papermaster wypowiada się między innymi o założeniach projektowych i celach rynkowych Zen.
więcej »Do wojny architektur procesorowych wejdzie trzeci gracz? W cieniu walki dwóch architektur mikroprocesorów, x86 i ARM, od trzech dekad czai się trzecia, o której nie słyszy się z pewnością tak często jak o tej dużej dwójce. Mowa o architekturze MIPS, która jest z zasady konkurencyjna wobec ARM. Wygląda na to, że toczy się o nią na razie skrywana za zamkniętymi drzwiami batalia.
więcej »Cell, a właściwie Cell Broadband Engine, to jeden z najbardziej zagadkowych procesorów minionej dekady. Anonsowany jako prawdziwa rewolucja, ostatecznie znalazł się tylko w PlayStation 3, stając się przy tym prawdziwą zmorą programistów. Słynny John Carmack niegdyś nazwał go nawet po żołniersku „wrzodem na tyłku”. Wróćmy zatem na moment do roku 2006, w którym to Sony oficjalnie wprowadziło PS3, i przypomnijmy sobie bohatera tego artykułu.
więcej »Najnowszy harmonogram Intela ma stanowić oficjalne potwierdzenie nazw paru modeli nowych procesorów Core szóstej generacji dla komputerów stacjonarnych, znanych pod nazwą kodową Skylake-S, przeznaczonych dla platformy opartej na układach logiki serii 100. Opublikowany w sieci harmonogram jest tylko częścią większej prezentacji dotyczącej także procesorów Broadwell-K, ale zawiera też konkretne modele procesorów nowej generacji.
więcej »MediaTek ostatnio coraz częściej zaskakuje nie tylko konkurentów, ale także konsumentów. Z biegiem czasu układy SoC (System-on-a-Chip) tej marki stają się coraz bardziej atrakcyjne dla producentów smartfonów, phabletów, tabletów oraz innych urządzeń przenośnych. Jeszcze nie tak dawno powszechnie mówiono, że liderem rynku układów SoC jest Qualcomm, ale ostatnie problemy z produkcją flagowych jednostek Snapdragon 810 mocno nadwerężyły budowany latami wizerunek.
więcej »Korzystając z dogodnej okazji, a więc targów CES 2013, firma Samsung zaprezentowała swój najnowszy procesor serii Exynos. Układ ten to co prawda nie jest całkowicie nowa generacja, ale mimo to ośmiordzeniowy Exynos 5 z pewnością wprowadza większą wydajność oraz zwiększoną energooszczędność, względem dwurdzeniowych konstrukcji tej serii.
więcej »Na początku bieżącego roku firma AMD zaprezentowała nową generację procesorów typu APU (Accelerated Processing Unit), o nazwie kodowej Kaveri. Wraz z nimi wprowadzono różne ulepszenia architektury oraz obsługę nowych rozwiązań, takich jak np. AMD TrueAudio czy Mantle. Teraz firma AMD przygotowuje piątą już generację układów APU, o nazwie kodowej Carrizo, która ma stanowić kolejny etap ewolucji, oznaczający wprowadzenie zupełnie nowej architektury oraz kolejnych rozwiązań "towarzyszących". BrightSideofNews powołując się na swoje źródł ujawnia kilka szczegółów dotyczących nowej architektury, zaczerpniętych z dokumentacji firmy AMD.
więcej »Górnik będzie płakał, jak sprzeda. Problemy z zakupem karty graficznej Radeon to żadna nowość. Nieokrojona moc obliczeniowa GPU firmy AMD dla konsumentów sprawia, że są one łakomym kąskiem dla tzw. górników, a więc kupowane z myślą o kopaniu kryptowalut. To znamy, ale teraz górnicy swoje oczy zwrócili w kierunku kart GeForce, co samo w sobie jest dość zaskakujące, gdyż powszechnie wiadomo, że w kopaniu kryptowalut są gorsze niż Radeony.
więcej »Jeszcze przed oficjalną zapowiedzią konsoli do gier Sony PlayStation spodziewano się, że urządzenie to będzie oparte na czymś więcej niż procesorze AMD "Trinity" serii A. Zgodnie z przewidywaniami okazało się, że w PlayStation 4 siedzi coś znacznie lepszego. Specjalnie opracowany układ SoC (System-on-a-Chip), który znajdzie się w każdej konsoli PlayStation 4, to dzieło wspólne firm AMD oraz Sony.
więcej »