Informacja prasowa
Robert Graczyk, Wtorek, 4 października 2016, 15:46
Znajdujesz się w sekcji Informacje prasowe. Zamieszczone tutaj materiały zostały opracowane przez firmy niezwiązane
z redakcją PCLab.pl czy Grupą Onet.pl SA. Redakcja PCLab.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść poniższej publikacji.

Publikacji na temat inteligentnego domu są tysiące. Najpopularniejsza wyszukiwarka używana w Polsce daje prawie 600 tyś. linków. Producenci różnych urządzeń reklamują swoje produkty próbując przekonać swoich klientów, że to właśnie ich wyroby należą do tej ‘elitarnej’ grupy inteligentnych. Dotyczy to np. pralek, odkurzaczy, ekspresów do kawy, nie mówiąc o telefonach, telewizorach czy samochodach, które jeżdżą bez paliwa /na baterie słoneczne/ i bez kierowcy. W branżach instalacyjnych bezpośrednio związanych z budownictwem - już prawie wszystko jest inteligentne. Poczynając od oświetlenia, kotłów grzewczych, pomp ciepła, solarów, wentylacji, klimatyzacji, rolet do okien, systemów alarmowych, bram wjazdowych i garażowych, wideodomofonów, stacji pogodowych a na urządzeniach audio i TV kończąc.

Wyobraźmy sobie teraz że kupujemy nowe mieszkanie czy budujemy dom. Chcąc nie chcąc większość w/w instalacji jest nam potrzebna. Przychodzą kolejni instalatorzy i opowiadają o zaletach proponowanych urządzeń. Chcą nam instalować kolejne sterowniki i czujniki na ścianach. Przekonują do ściągania kolejnych aplikacji na telefon. Pytają na jaki typ urządzenia chcemy się zdecydować. Wymieniają jakie funkcje ma to urządzenie i dalej zadają pytania o wybór kolejnych możliwych opcji. Efekt – po kilku takich spotkaniach, a rozsądek nam nakazuje żeby nie decydować się na pierwszą spotkaną ofertę, mamy totalny mętlik w głowie i już nie wiemy nic.

Co dalej ?

Wykonujemy tytaniczną pracę konsultacji ze znajomymi, studiowania internetu, ponownych rozmów z instalatorami i podejmujemy jakieś decyzje. Często ze świadomością, że mogą się za jakiś czas okazać błędnymi. Alternatywą jest poszukanie integratora sterowania instalacjami budynków. Kto to jest? To specjalista, który potrafi sterowanie wszystkimi w/w instalacjami połączyć w jeden system.

Zadaliśmy kilka pytań takiemu specjaliście. Naszym rozmówcą jest Waldemar Skorupa właściciel firmy WOBIN.

Co praktycznie zyskuje inwestor poprzez współpracę z Panem?

Znika mu problem ustalania szczegółów z każdym instalatorem, a następnie uczenia się tych wszystkich sterowników, które mu zostaną na ścianach i aplikacjach w telefonach.

Sposób działania poszczególnych instalacji oraz funkcje określające i ich wzajemne relacje inwestor uzgadnia z jedną osobą.

Najczęściej przyszłemu użytkownikowi trudno samemu zdefiniować swoje oczekiwania bo skąd ma znać możliwości automatyki. Dlatego pierwszą rzeczą którą robimy z klientem to przedstawianie konkretnych rozwiązań dla jego domu czy mieszkania, które on może akceptować lub nie. Wykreowanie docelowego sposobu pracy całości bardziej jest po naszej stronie niż inwestora.

Czy można liczyć na jakieś wymierne oszczędności po zainstalowaniu takiego systemu?

Integrując wszystkie instalacje dbamy żeby praca poszczególnych instalacji nie była wzajemnie sprzeczna, czyli optymalizujemy zużycie energii - oszczędzamy.

Przykład 1: równoczesna praca z dużą wydajnością klimatyzacji i wentylacji. Płacimy za chłodzenie powietrza w domu i zaraz ponownie płacimy żeby już schłodzone powietrze zostało usunięte na zewnątrz.

Przykład 2: automatyczne ustawianie właściwych trybów pracy wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania, rolet czy oświetlenia gdy aktywny jest system alarmowy, czyli nikogo nie ma w domu.

Przykład 3: optymalizacja sterowania roletami w zależności od wskazań stacji pogodowej. Jeżeli wysoka temperatura i duże nasłonecznienie to warto zasłonić rolety bo wtedy mniej zapłacimy za klimatyzację która dba o właściwą temperaturę wewnętrzną.

Takich przykładów można wymieniać bardzo dużo, a ponieważ każda instalacja jest inna musimy dostosować sposób sterowania indywidualnie do każdej sytuacji, przyzwyczajeń domowników i minimalizacji zużycia energii.

Ile czasu trzeba poświęcić żeby nauczyć się korzystać z takich systemów?

Ponieważ, tak jak mówiłem wcześniej, każda nasza realizacja jest przygotowywana indywidualnie dbamy o to, żeby sposób sterowania był maksymalnie intuicyjny i dokładnie dostosowany do konkretnego obiektu. Są na rynku systemy uniwersalne, gdzie na panelach dotykowych, czy aplikacjach telefonicznych jest dużo nieaktywnych ikon, bo aplikacja jest wykonana dla wariantu maksymalnego a nie dla ‘naszego’.

Każdy kto używa telefonu komórkowego, czy komputera nie będzie miał żadnych problemów z obsługą takiego systemu. Wystarczy krótka prezentacja i wszystko staje się oczywiste.

Wiele firm reklamuje radiowe sterowanie instalacjami co ma być alternatywą do układania kabli w domu.

Samo sterowanie może być radiowe. WiFi też jest radiowe i powszechnie stosowane. Natomiast fizyczna instalacja automatyki w pomieszczeniach większych niż małe mieszkanie, powinna być wykonana w oparciu o instalację kablową.

Radiowa transmisja danych zawsze jest narażona na różnego rodzaju zakłócenia. Każdy kto używa np. nawet bardzo dobrych telefonów komórkowych spotyka się czasami z różnego rodzaju problemami w trakcie rozmowy. Nie stanowi to problemu bo możemy powtórzyć naszemu rozmówcy to czego nie usłyszał, czy zadzwonić jeszcze raz.

W wypadku instalacji używanych w domach nawet chwilowe zakłócenie odczytu jakiegoś czujnika czy błędne wysterowanie np. zaworu może mieć daleko idące konsekwencje.

Dla bardzo małych obiektów mogą być są stosowane techniki radiowe, ale to jest bardziej przeniesienie funkcji zapalenia lub zgaszenia światła z przycisku na ścianie do telefonu. 

Jest wielu producentów automatyki inteligentnych domów. Jest wiele systemów sterowania. Czym się kierować przy wyborze?

Trzeba sobie uświadomić że automatykę budynku, podobnie jak wszystkie instalacje domu czy mieszkania, powinny pracować przez wiele lat.

W automatyce budynków mamy systemy ‘zamknięte’ - autorski produkt jednej firmy często dodatkowo chroniony prawami autorskimi. Na pytanie co się stanie za 5 lat gdy będziemy w naszej instalacji potrzebowali dokonać jakieś zmiany, lub zwyczajnie coś się zepsuje, a jesteśmy ‘uzależnieni’ od jednego producenta? Odpowiedź jest oczywista. W gospodarce wolnego rynku nikt nie da nam gwarancji, że dany producent dalej będzie robił automatykę budynków i czy nam pomoże rozwiązać problem.

Podobna sytuacja może być z automatyką całkowicie opartą o aplikacje na tablety czy telefony komórkowe. Wystarczy przypomnieć sobie jak te urządzenia wyglądały /jeżeli już były/ 5 lat temu. Przy obecnej dynamice rozwoju tych produktów może się okazać, że za 5 lat będą już tylko obiektami muzealnymi.

Dużo bezpieczniejsze z perspektywy przyszłego użytkowania są systemy ‘ otwarte’ - typ urządzeń produkowany przez wielu producentów i o takiej ilości zastosowań, że zawsze pozostanie jakiś producent żeby zaspokoić potrzeby istniejących już użytkowników.

W naszych instalacjach stosujemy powszechnie stosowane /również w przemyśle/ swobodnie programowalne sterowniki logiczne PLC /ang. Programmable Logic Controller/. Biorąc pod uwagę bardzo dużą skalę zastosowań tych specjalistycznych urządzeń przeznaczonych do sterowania urządzeniami i instalacjami oraz ilość producentów, trudno sobie wyobrazić żeby w dającej się przewidzieć przyszłości zaprzestano ich produkcji.

Ocena :
Brak ocen
Zaloguj się, by móc oceniać
pegasus9 (2017.08.29, 23:36)
Ocena: 0

0%
Ale chyba nie trzeba łączyć wszystkich inteligentnych urządzeń w jeden system sterowania. Markizy do okien pionowych Fakro solarne same sobie świetnie dają radę, mierzą ilość słońca i zamykają się wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Co innego zdalne sterowanie, co innego bezobsługowe sterowanie.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Wybór nowej obudowy komputerowej to niełatwe zadanie. Na rynku jest całkiem sporo producentów. 2
32 cale, 4K, wysoka jakość, no i HDR. 26
Niskobudżetowce m.in. do walki z najtańszymi Ryzenami. 16
Bezpieczeństwo narodowe jest najważniejsze. 53
Odszedł jeden z najwybitniejszych umysłów naszych czasów. 19
Sześciordzeniowe procesory Intela przeznaczone dla komputerów przenośnych są coraz bliżej. 11
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane