Aktualność
Piotr Gontarczyk, Piątek, 7 maja 2004, 12:23
Intel najprawdopodobniej ogłosi rezygnację z prac nad procesorami nowej generacji, opartymi na technologii Net-Burst: Tejas i Jayhawk. Wszystko wskazuje na to, że grzeją się za bardzo, by móc trafić na rynek. Według doniesień Reuters, The Wall Street Journal oraz innych źródeł, Intel w piątek przedstawi swoje plany na przyszłość, które nie będą obejmować wyżej wymienionych procesorów, lecz tylko te, związane z architekturą procesorów Intel Pentium M.

Takie posunięcie wskazuje na duże przesunięcia w planach rozwoju największego producenta procesorów. Wywodzi się ono z dążenia do produkowania układów odpowiednio wydajnych, lecz nie wytwarzających nadmiernych ilości ciepła.

Pierwotnie planowane na połowę br. procesory Xeon "Jayhawk" - następcy Xeon "Nocona" mogą zostać wypuszczone dopiero w drugiej połowie przyszłego roku. Spodziewano się, że rdzeń Jayhawk będzie mógł się szczycić tą samą architekturą, co "desktopowy" Tejas, mogący jakościowo i ilościowo kontynuować ulepszanie specyfikacji NetBurst. Układy te, według projektów miały posiadać 24KB L1 cache, 16K uOps Trace Cache, 1MB L2 cache oraz nowy zestaw instrukcji, znanych jako "Tejas New Instructions", ale także poprawioną organizację Hyper-Threading. Kluczowym źródłem wydajności wszystkich procesorów NetBurst są ich zegary taktujące. Jednakże bardzo wysokie częstotliwości, poważnie zwiększają pobór mocy oraz wydzielanie ciepła.

Z drugiej zaś strony, procesory Intel Pentium M, opracowane dla komputerów przenośnych, w porównaniu do Pentium 4 pobierają znacznie mniej energii, a mimo to okazują się być prawie tak samo wydajne.
Źródło: X-Bit labs
Ocena aktualności:
Brak ocen
Zaloguj się, by móc oceniać
*Konto usunięte* (2004.05.07, 14:29)
Ocena: 0
czyż byśmy zaczeli dreptać w kułku i robić procesory tylko do 4Ghz? z wzrorstem częstotliwości rośnie kwadrat wydzielania ciepła , chyba wkońcu doszło to do głów inżynierów i zamias dawać budować cpu marketigowcom do ich budowy wezmą się inżynierzy
mbuczek (2004.05.07, 15:09)
Ocena: 0

0%
Pamietam jak jakis czas temu Intel chwalil sie, ze technologia NetBurst jest tak idealna, ze w przyszlosci bez prolemu moze osiagnac zegary nawet do 10GHz. A tu prosze, jeszcze do 4 GHz nie doszli i juz zadyszka...
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Podczas trwającego Plebiscytu Tech Awards 2018 można było wziąć udział w konkursie z nagrodami.  7
Przez ostatnie tygodnie mogliście głosować na produkty w dwunastu różnych kategoriach. 2
Specyficzny sprzęt dla najbardziej wymagających. 9
Serwis streamingowy nie dał rady konkurencji. 23
Czyżby firma myślała o wejściu na nowy segment rynku? 13
Czyżby firma i na tym polu chciała przegonić Samsunga? 3
Specyficzny sprzęt dla najbardziej wymagających. 9
Serwis streamingowy nie dał rady konkurencji. 23
Wszystko przez kolejny wyciek danych. 8
Ciekawe znalezisko. 17
Miły prezent na mikołajki. 8
Sony zadowolone ze sprzedaży mocniejszego modelu. 77
Jest dobrze, chociaż spodziewałem się większej liczby. 31
Gala obfitująca w ciekawe ogłoszenia. 29
Piękna gra z PlayStation w końcu dostępna dla pecetowców. 35
Plotki oficjalnie potwierdzone. 28
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane