Intel zaprezentował dzisiaj nową serię procesorów serwerowych Xeon Scalable z rodziny Cooper Lake. Jest to rodzina układów przeznaczonych do pracy w systemach z 4 lub 8 gniazdami, czyli w najbardziej rozbudowanych platformach korporacyjnych. Niebiescy twierdzą, że dzięki wprowadzonym zmianom i usprawnieniom, ich układy są doskonale dostosowane do obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją i maszynowym uczeniem.
Procesory Intel Xeon Scalable 3. generacji to chipy wyposażone w maksymalnie 28 rdzeni i 56 wątków, wytworzone w procesie technologicznym 14 nm. Producent wyposażył je w sześciokanałowe kontrolery pamięci z obsługą modułów DDR4-2933 lub DDR4-3200 z korekcją EEC. Intel zwiększył ilość maksymalnej pamięci na socket do 4,5 TB, przy czym taka pojemność zarezerwowana jest tylko dla wybranych jednostek, z flagowym Xeonem Platinum 8380HL włącznie.
Kliknij na grafikę aby otworzyć w nowym oknie
Pod wieloma względami procesory wyraźnie się od siebie różnią, dzięki czemu są dostosowane do konkretnych obciążeń. Dla przykładu, technika Intel Deep Learning Boost dostępna jest dla trzech chipów, z których jeden dodatkowo przygotowany jest do pracy z wnioskowaniem SI. Wszystkie to modele korzystają z zupełnie nowych instrukcji bloat16 i VNNI. Trzy inne procesory wyposażono w technikę Intel Speed Select Technology, umożliwiającą ustalenie wyższego zegara dla części rdzeni i niższego dla pozostałych.
Kliknij na grafikę aby otworzyć w nowym oknie
Procesory oferują maksymalnie po 48 linii PCIe 3.0 oraz do sześciu linii Intel UPI, co przekłada się na wzrost przepustowości w komunikacji między CPU, tak wymaganej w zadaniach związanych z obliczeniami AI. Wraz z wprowadzeniem Xeon Scalable 3. generacji niebiescy zdecydowali się też na udostępnienie techniki PFR, służącej do ochrony firmware platformy, oraz rozwiązania o nazwie Intel Security Essentials i Intel Security Libraries for Data Center, pozwalające tworzyć bezpieczną chmurę wspieraną sprzętowo. Warto też wspomnieć o dostępności techniki Intel QuickAssist Technology, dostępnej w wybranych chipsetach C620A i służącej do przyspieszania kompresji i obliczeń kryptograficznych.
Marian znowu obes@#$eś prześcieradło!?
W 1P, 2P i 4P wiadomo. Intelowi pozostaje ostatni wąski atut: skalowanie do 8 CPU - możesz zbudować 224c448t. Z tego co widzę Epyc skaluje się do 2P - 128c256t
8380HL 28c/56t kosztuje 13tys USD.
EPYC 7742 64c/128t kosztuje 7tys USD.
8 procesorów 8380HL to koszt 104tys USD za 224c448t
W tej cenie mamy 15 procesorów Epic czyli 960 rdzeni i 1920 wątków.
I dlatego Intel z roku na rok notuje coraz większe zyski, bo wszyscy ich porzucili.
A nie, czekaj
I dlatego Intel z roku na rok notuje coraz większe zyski, bo wszyscy ich porzucili.
A nie, czekaj
w wielu firmach nadal jest kult intela, bo za zakup intela jeszcze nikt z roboty nie wyleciał.
a praktycznie.... na rynku dla średnich firm, zakup serwera z AMD to dosyć długie oczekiwanie, zaś serwer z Intelem jest do kupienia od ręki. poza tym nadal mamy całą furę fatalnie zrobionego softu, gdzie liczy się wydajność 1 wątka, tutaj dla cpu z mniejszą ilością vcore intel ma mikrometryczną przewagę.
także jak kupujesz komputer gotowy, czy desktop czy laptop, to też są głównie intele. tzw. rynek OEM.
czy nadal nie rozumiesz że zysk intela to zwykła bezwładność rynku z przeszłości?