Powrót do przeszłości. Tak w skrócie można określić decyzję firmy Asus o wprowadzeniu do sprzedaży nowej wersji karty graficznej GeForce GT 710, wyposażonej w 4 porty HDMI. Jest to dość specyficzna konstrukcja, przygotowana raczej głównie do wyświetlania obrazu, a nie do odpalania gier. Mimo wszystko, sprzęt o takiej specyfikacji wchodzący na rynek w 2020 roku i tak może być odbierany dziwnie.
Asus GeForce GT 710-4H-SL (a dokładnie GT710-4H-SL-2GD5) jest ulepszoną wersją dostępnego już w sprzedaży wariantu GT 710-SL. Konstrukcja oferuje 192 rdzenie CUDA i 2 GB pamięci GDDR5, pracującej z szybkością 5 Gb/s i komunikującej się z GPU z przy pomocy 64-bitowej szyny. Taktownie chipu graficznego to natomiast 954 MHz. W zaprezentowanym właśnie modelu zaktualizowano zestaw złączy w porównaniu z jego starszym bratem.
W GT 710-SL mieliśmy dostęp do jednego HDMI, jednego DVI-D i jednego D-Sub. W wersji GT710-4H-SL-2GD5 postawiono natomiast na aż 4 porty HDMI. Przy podpięciu tylko jednego możliwa jest praca z rozdzielczością 4K przy 60 Hz, natomiast przy dwóch i więcej częstotliwość odświeżania spada już tylko do 30 Hz. Ze względu na klasę sprzętu, karta do działania nie wymaga podpięcia żadnej dodatkowej wtyczki zasilania. Co ważne, w porównaniu do poprzednika zmieniono złącze PCIe z pełnowymiarowego PCIe x16 na PCIe x1.
Asus GeForce GT 710-4H-SL ma mały, w pełni pasywny system chłodzenia, na który składa się jeden, całkiem nieźle prezentujący się radiator. Urządzenie może sprawdzić się w małych zestawach komputerowych, służących jako centra domowej rozgrywki, ale również w pecetach do pracy, wymagających obsługi kilku monitorów równocześnie. Cena nie została podana, ale powinna być podobna do tej, jaką trzeba zapłacić za GT 710-SL, czyli około 250 zł.
ps. dawno nie było na rynku jakiejś na prawdę szybkiej pasywnej, jak dawniej HD4850, albo HD7850, a chętnie bym kupił pasywnego GTX 1650SUPER albo RX5500.
Kto szuka ten wie, że na rynku pojawił się... Palit GeForce GTX 1650 KalmX
Nie każdy ma monitory z DP, więc takie słabe to porównanie.
ps. dawno nie było na rynku jakiejś na prawdę szybkiej pasywnej, jak dawniej HD4850, albo HD7850, a chętnie bym kupił pasywnego GTX 1650SUPER albo RX5500.
Do czego Ci ta prawdziwie pasywna karta? Gigabyte GTX 1050Ti nawet podczas gier ani razu nie załączył wentylatora, więc pytam - po co pasyw? Te karty o których piszesz w wersji pasywnej były gorącymi kaloryferami w porównaniu do dzisiejszych konstrukcji, które używają wentylatora tylko podczas wymagających zadań.