aktualności

Samsung podobno przygotowuje chip na zlecenie Google

1
9 kwietnia 2020, 19:53 Bartosz Czechowicz

Ciekawi, jak dokładnie ma wyglądać ta jednostka? Jeśli chodzi o rynek smartfonów, to większość producentów implementuje w swoich urządzeniach chipy Qualcomma albo MediaTeka, jednak trudno nie zauważyć, że część firm decyduje się tutaj na mniej lub bardziej autorskie rozwiązania. Własne układy projektują tacy dostawcy elektroniki jak Samsung, Apple czy Huawei. Ba, swój model SoC miało kiedyś nawet Xiaomi.

Korzystanie z samodzielnie zaprojektowanej jednostki ma oczywiście swoje zalety. Stosowanie takiej konstrukcji daje dużo większą kontrolę nad sprzętem, a oprócz tego pozwala wybić się na tle konkurencji. W sieci już od dłuższego czasu mówi się, że własny chip planuje Google, ale układ nie trafił jeszcze na rynek. Czyżby pomysł został porzucony? Niekoniecznie. Jak donosi redakcja portalu GSMArena, gigant z Mountain View wciąż myśli o takiej konstrukcji. Z najświeższych, chociaż oczywiście nieoficjalnych informacji wynika, że ma ona zostać wytworzona przez... Samsunga.

Apple iPhone 11 - sprawdź najniższe ceny!

W sieci już teraz znajdziemy specyfikację techniczną SoC. Za kulisami mówi się, że jednostka dostanie dwa rdzenie Cortex-A78, dwa rdzenie Cortex-A76 i cztery rdzenie Cortex-A55. GPU to Mali MP20 oparte na architekturze ARM Borr. Co ciekawe, zarówno rdzenie Cortex-A78, jak i moduł Borr nie zostały jeszcze oficjalnie zapowiedziane przez ARM. Jeśli zaś chodzi o litografię, to całość podobno ma bazować na 5-nanometrowym procesie EUV. Na pokładzie nie zabraknie również modułów Google’s Visual Core ISP oraz NPU.

Nie wiadomo, w jakich dokładnie produktach znajdziemy chip, ale niektórzy przypuszczają, że będzie on zbyt wydajny dla smartfonów. Być może Google planuje tutaj jakiegoś laptopa z architekturą ARM i systemem Chrome OS? Albo może kolejny Google Pixel ma zaoferować nam naprawdę ogromną moc obliczeniową? Czas pokaże.

Źródło: gsmarena
Rybaczek KoziołkaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Rybaczek Koziołka2020.04.10, 11:07
Skoro ma być tam NPU, to się nie zdziwię jak to wsadzą w komputery kasetowe do przetwarzania AI w swoich serwerowniach.
Zaloguj się, by móc komentować
1