aktualności

Gartner: rynek PC z pierwszym rocznym wzrostem dostaw od 7 lat

6
14 stycznia 2020, 12:24 Adrian Kotowski

Zaskakująco dobre wiadomości z segmentu komputerów. Po wielu latach ciągłych spadków dostaw, miniony 2019 rok pozytywnie wyróżnił się na tle poprzednich niewielkim, ale jednak wzrostem sprzedaży. Analitycy zauważają, że wyniki byłyby jeszcze lepsze, gdyby nie ciągłe problemy Intela z dostawami procesorów.

Gartner przedstawił właśnie dane dotyczące dostaw PC za czwarty kwartał i cały rok 2019. Zacznijmy od tego pierwszego okresu, w którym na rynek wprowadzono 70,6 mln komputerów, czyli o 2,3 procent więcej rok do roku. Największym dostawcą pozostało Lenovo, które wyprzedziło HP i Della. Co ciekawe, pierwsza trójka zanotowała też największe wzrosty w zestawieniu, podczas gdy na minusie było Apple i Asus. Dobra kondycja lidera ma związek m.in. ze sporym zwiększeniem dostaw desktopów – w samych tylko Stanach Zjednoczonych Chińczycy sprzedali ich o 30 procent więcej niż w Q4 2018.

Warto też przyjrzeć się Dellowi, który po raz pierwszy przekroczył granicę 12 mln dostarczonych na rynek komputerów. Przedsiębiorstwo poprawiło swoje wyniki we wszystkich regionach i podobnie jak Lenovo, może być bardzo zadowolone ze wzrostu sprzedaży swoich desktopów. Według analityków, dobry wynik w czwartym kwartale wynikał w dużej mierze z zamówień małych i średnich przedsiębiorstw, które w ten sposób próbują zmaksymalizować swoje koszty przed końcem roku rozliczeniowego. Do tego dochodzi również kwestia zakończenia wsparcia technicznego dla systemu Windows 7, która motywuje do aktualizacji sprzętu.

Przejdźmy teraz do wyników za cały rok 2019, w którym na rynek dostarczono 261,2 mln komputerów, o 0,6 procent więcej niż w 2018 roku. Ja twierdzi Gartner, to pierwszy wzrost rok do roku od siedmiu lat. W zestawieniu rządzi Lenovo, przed HP i Dellem. Podobnie jak w tabeli za 4 kwartał, tak i w tej za cały rok to właśnie te podmioty mogły pochwalić się wzrostem dostaw. Na dość dużym minusie jest natomiast Asus i Acer.

Analitycy Gartnera twierdzą, że kliencki rynek PC będzie maleć w ciągu najbliższych 5 lat. Jeśli jednak chodzi o cały segment komputerów to możliwe są wzrosty, wynikające z pojawienia się nowych rozwiązań, takich jak choćby nowe laptopy ze składanymi ekranami. Jedno z takich urządzeń pokazało na targach CES Lenovo. Coraz więcej urządzeń będzie zapewniało szybką łączność bezprzewodową i bardzo długi czas działania na zasilaniu akumulatorowym.

Źródło: Gartner
AUTO6Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
AUTO62020.01.14, 12:32
-4#1
Koniec wsparcia dla Windows 7 i firmy wreszcie wymieniają sprzęt pod 10.
jarecki3460Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
jarecki34602020.01.14, 13:47
Niekoniecznie wymieniają, wiele firm dopłaciło do płatnych aktualizacji Windowsa 7.
SzczotaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Szczota2020.01.14, 13:50
Nikt nie wymieniał bo wzrost wydajności był zerowy.
Nic więcej niż 4 rdzenie nie było. Wydajność zegar w zegar minimalnie wzrastała.
Niestety dla Intela AMD wydało Ryzen to i Intel zwiększył ilość rdzeni i już sens wymiany byl
Rybaczek KoziołkaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Rybaczek Koziołka2020.01.14, 14:12
akurat złożyły się dwa fakty:
1. koniec wsparcia win7. jednak nie zawsze był sens wymiany komputera, można było jedynie dopłacić do aktualizacji do windowsa10, i uzupełnić RAM, być może wymienić dysk twardy. czyli modernizacja.
2. AMD wymusiło wejście na rynek świeżości (efekt uboczny, tzw. problemy z dostawami Intela)

Warto zauważyć że bardzo do przodu poszło Lenovo, i należy pamiętać, że to właśnie Lenovo z dużych producentów pierwsze sięgnęło po ryzeny. Nawet konserwatywny Dell, pomimo że wcześniej się zapierali że ryzeny to raczej ciekawostka i margines, pod naporem rynku i żądań konsumentów, także zdecydowali się na ryzeny.

asus? nie ma co wiele gadać, w segmencie dobrych jakościowo komputerów jest wyraźnie droższe od lenovo. także dosyć późno sięgnęli po ryzeny.

generalnie duzi producenci bardzo ostrożnie podeszli do ryzenów, najwięcej wygrali ci, którzy w to weszli jako pierwsi, i zapewnili sobie odpowiednią pulę dostaw. jak patrzę na upór producentów, to się w sumie lekko zdziwiłem, że już teraz, w tym momencie można pójść do większego elektromarketu i kupić laptopa z ryzenem 'dla graczy' (osobiście uważam laptopa dla tzw. graczy za jedną wielką ściemę, ale to inny temat).
Edytowane przez autora (2020.01.14, 14:58): zaskakująca ilość minusów. hej przegrywy :P
h63619Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
h636192020.01.14, 14:46
Zaskakujące dla analityków, którzy myśleli, że ludzie kupują mniej komputerów bo zamieniają je na tablety.
Zupełnie nie brali pod uwagę, że przez lata procesory poprawialy wydajność w ślimaczym tempie. Teraz tempo przyśpieszyło i coraz więcej osób orientuje się, że czas na zmianę. Jak zorientują sie managery w korporacjach to sprzedaż wzrośnie jeszcze bardziej.
RyzenZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Ryzen2020.01.14, 14:48
Po raz kolejny BRAWA dla AMD.
Zaloguj się, by móc komentować
1