aktualności

AWS pracuje nad 32-rdzeniowym procesorem bazującym na architekturze ARM Neoverse N1

4
3 grudnia 2019, 13:27 Adrian Kotowski

Szykuje się spory skok wydajności względem chipów Graviton. Amazon Web Services pracuje nad nowym procesorem dla swoich platform chmurowych. Chip miałby bazować na architekturze Neoverse N1 firmy ARM, a jego projekt ma pozwalać na łatwe łączenie się z innymi akceleratorami, aby znacznie przyspieszyć wybrane obliczenia.

O planach budowy nowej jednostki jako pierwszy poinformował serwis Reuters, powołując się na swoje dobrze poinformowane źródła. Według zdobytych danych, nowy procesor AWS ma oferować 32 rdzenie ARM, które w pewnym stopniu są całkiem podobne do tych, które oparto na mikroarchitekturze Cortex-A76. Niemniej, w Neoverse N1 wprowadzono kilka istotnych zmian, by dostosować rdzenie do pracy z bardzo wysoką częstotliwością i przestawić je na maksymalną wydajność pojedynczego wątku.

Według Reutera, nowy układ miałby być co najmniej o 20 procent wydajniejszy niż wspomniany wyżej Graviton. Układy bazujące na platformie Neoverse N1 mają teoretycznie pracować z zegarami około 3,1 GHz przy TDP na poziomie 100 W dla całego SoC. Działania AWS pokazują, że firma wierzy w architekturę ARM, dzięki której może tworzyć realną alternatywę dla chipów Intela i AMD. Opracowane przez siebie jednostki mają być oczywiście tańsze i niewykluczone że również bardziej efektywne w zadaniach, do których producent ich potrzebuje.

Jeśli interesują Was szczegóły dotyczące architektury Neoverse N1, to zachęcamy do przejrzenia tego materiału z konferencji HotChips. Poniżej natomiast sprawdzicie ceny popularnych procesorów, dostępnych w polskich sklepach:

Źródło: Reuters
mjwhiteZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mjwhite2019.12.03, 14:43
Oj tam, wiadomo że taka chmura jest hybrydowa i złożona z przeróżnych mikroprocesorów od CPU, poprzez GPU aż po FPGA, AI itp. itd.
Nie ma szans na jeden rodzaj układów bo nie ma jednej, idealnej, najlepszej we wszystkim architektury.
Edytowane przez autora (2019.12.03, 14:44)
komisarzZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
komisarz2019.12.03, 17:23
20% to nie zaden spory skok.
Po drugie 100W to juz slaba energooszczednosc wzgledem np. 32 rdzeniowego threadrippera. owszem pobor jest mniejszy, albe wydajnosc z innej ligi.
WibowitZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Wibowit2019.12.03, 19:45
Amazon zdążył już wypuścić wpis na blogu, gdzie opisuje swój nowy chip: https://aws.amazon.com/blogs/aws/coming-so...-ec2-instances/
Według Amazona główny nacisk w Gravitonie2 położono na wydajność. Ilość rdzeni wzrosła z 16 do 64. Wydajność per vCPU w Gravitonie2 jest o kilkadziesiąt procent wyższa niż wydajność per vCPU w procesorach Intela. Co to jest vCPU? Jest to logiczny rdzeń, a więc przy włączonym HyperThreadingu ilość vCPU jest 2x wyższa niż ilość fizycznych rdzeni. Innymi słowy - wydajność dwóch rdzeni Gravitona2 jest o kilkadziesiąt procent wyższa niż jednego rdzenia Intela z włączonym HyperThreadingiem. Rdzenie Gravitona2 nie implementują SMT, więc u nich 1 vCPU = 1 fizyczny rdzeń.

Myślę, że trzeba po prostu poczekać na niezależne benchmarki gdy już Graviton2 będzie publicznie dostępny. Phoronix zrobił benchmarki dla Gravitona1 i nie wyglądały dla niego dobrze: https://www.phoronix.com/scan.php?page=art...ton-performance
taithZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
taith2019.12.04, 10:55
Nie spodziewałem się że Akcja Wyborcza Solidarność będzie zdolna opracować własny CPU :E

@Wbowit
Obecnie porównywanie się z CPU Intela to jak porównywanie wydajności z ferrari... które spadło z klifu i zostało naprawione taśmą samoprzylepną, przynajmniej w zastosowaniach serwerowych
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1