aktualności

Płyty TRX40 mogą nie być kompatybilne z Threadripperami 1. i 2. generacji

14
10 października 2019, 14:22 Adrian Kotowski

Nowa płyta to i nowy procesor. Do premiery Threadripperów 3000 coraz mniej czasu, dzięki czemu na jaw wychodzą kolejne informacje na jej temat. Tym razem dotyczą kompatybilności nowych płyt głównych z chipsetami TRX40 z dostępnymi już na rynku jednostkami AMD dla platformy HEDT. Wygląda na to, że wprowadzają nową rodzinę produktową czerwoni zupełnie odetną się od starszej.

O takiej możliwości poinformował na Twitterze włoski serwis ReHWolution. Zdaniem jego przedstawiciela, ASRock przygotowuje dwa modele płyt głównych TRX40 Taichi i TRX40 Creator, które trafią na rynek w listopadzie. Ważniejsze jest jednak to, że te i inne modele wyposażone w nowy chipset AMD, mają nie być kompatybilne z procesorami Ryzen Threadripper 1. i 2. generacji. Jeśli więc macie już tego typu chipy, albo zamierzacie je kupić w promocyjnej cenie, co akurat obecnie nie jest większym problemem, to i tak będziecie zmuszeni wybrać starszą płytę z chipsetem X399.

Informacja wiąże się po części ze wcześniejszą plotką o nowej platformie HEDT firmy AMD. Nie tak dawno do sieci trafiła wiadomość mówiąca o tym, że Threadrippery 3. generacji mogą nie być kompatybilne z płytami X399. Tym samym, jeśli będziecie chcieli skorzystać z możliwości nowych procesorów i/lub płyt, to tylko w połączeniu ich ze sobą. Niektórym klientom taka wiadomość może się nie spodobać, choć trzeba uczciwie zaznaczyć, że AMD nigdy nie zapowiadało długiego wsparcia dla swojej platformy HEDT, tak jak to zrobiło choćby przy okazji gniazda AM4.

CaroozoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Caroozo2019.10.10, 14:50
11#1
Nikt nie obiecywał, że płyty będą kompatybilne. Może socket zostanie ten sam i niektórzy producenci zapewnią wsparcie, ale z drugiej strony dodatkowe 'ficzery' (z PCI.e 4.0 na czele) wymuszają nową logikę, a co za tym idzie - nową płytę. Także tutaj nie widzę problemu - grunt, że 'cywilna' podstawka czyli AM4 jest cały czas wspierana zgodnie z obietnicą (a kwestię BIOS-ów i AGESA przemilczę ;)).
supervisorZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
supervisor2019.10.10, 15:59
Caroozo @ 2019.10.10 14:50  Post: 1219664
Nikt nie obiecywał, że płyty będą kompatybilne. Może socket zostanie ten sam i niektórzy producenci zapewnią wsparcie, ale z drugiej strony dodatkowe 'ficzery' (z PCI.e 4.0 na czele) wymuszają nową logikę, a co za tym idzie - nową płytę. Także tutaj nie widzę problemu - grunt, że 'cywilna' podstawka czyli AM4 jest cały czas wspierana zgodnie z obietnicą (a kwestię BIOS-ów i AGESA przemilczę ;)).

Kwestia biosów akurat leży na producentach płyt, poskąpili na chipach pamięci.
adulZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
adul2019.10.10, 16:53
Jedno jest pewne - przyczyny takiej decyzji były techniczne.
Pewnie szykują zmiany w samej platformie - ptaszki ćwierkają o 8 kanałach w TRX80, może zmieniają coś w PCIe (poza wersją standardu, oczywiście) itd.
MitycznyJeżZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
MitycznyJeż2019.10.10, 17:51
Z tego co widzę Rome nie działają na starszych płytach SP3 - potrzebna jest nowa rewizja płyty.
Ale! Nowe rewizje wspierają wciąż Naples.

Wniosek z tego dość prosty - o ile niekompatybilność nowych TR może mieć uzasadnienie techniczne, o tyle brak wsparcia starych TR na nowych płytach będzie tylko cięciem kosztów.

Naprawdę szkoda, że inicjatywy otwartoźródłowych bios/uefi wciąż są w powijakach :(
TurboSuczkaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
TurboSuczka2019.10.10, 17:53
-11#5
A co mnie to obchodzi, mają być kompatybilne i tyle.
Promilus1984Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Promilus19842019.10.10, 18:12
@Caroozo - pcie wyciągnięte z CPU na sloty nie wymaga żadnej innej czy dodatkowej logiki, a jedynie spełnienia specyfikacji odnośnie linii transmisyjnych, co zapewne (jak w przypadku płyt AM4) jest w wielu przypadkach ok. Logika ma znaczenie dla linii pcie wykorzystywanych do komunikacji z mostkiem południowym (więc sata, usb2, usb3, dźwiękówka, ethernet). Nie daj się oszukiwać!
blubajuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
blubaju2019.10.10, 18:36
-8#7
Uuu wszyscy pochwalają decyzję AMD i braku wsparcia na starszych płytach x399 nowych TR3, bo wymuszają to względy techniczne bla bla bla. Intel tak samo się tłumaczył jak nie dał wsparcia dla CoffeLake na płytach z170 i wówczas się na Intela posypały gromy. A tutaj jest wszystko OK no bo to AMD.

OK a teraz czekam na minusy.
taithZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
taith2019.10.10, 21:19
Przypadku AM4, będzie wspierana do przyszłego roku.
AMD postanowiło przyhamować z ficzerami zen3 głównie z powodu niedostatków podstawki oraz kompatybilności (DDR5 oraz DDR4 na tych samych płytach i inne dodatki)
Możliwe że zdecydowali się na taki krok paradoksalnie ze względu na klienta, aby ten nie musiał mieć specjalistycznej wiedzy co działa, a co nie, już teraz wymaga to sprawdzania, aktualizacji biosów.
Wystarczy że zwykły użytkownik kupi najtańszą płytę i najnowszego, najmocniejszego Ryzena a potem wystawia 1 gwiazdkę 'bo nie działa, nigdy nie kupię AMD'
XiaomiGorsze93Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
XiaomiGorsze932019.10.10, 22:41
myślę, że ci, którzy kupują Threadrippery, ogarniają o co chodzi w aktualizacji biosów itd. Poza tym, kto kupił procesor pierwszej generacji i odpowiednią płytę albo postawił sprzęt na kilka lat, więc trzecia generacja nie spowoduje chęci wymiany, albo wie z czym to sie je i zamieni cały sprzęt na nowszy.
Plus, jeśli to rzeczywiście są zmiany w architekturze, no to nie dziwota, lepiej zrobić tak, niż dawać aktualki do biosu, które i tak pewnych rzeczy nie przeskoczą.
bi3dron4Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bi3dron42019.10.11, 08:58
-3#10
Niekompatybilność nowej płyty ze starym procem to raczej nic nadzwyczajnego, ale niekompatybilność nowego proca ze starszą płytą... Tu niech wypowiedzą się nabywcy TRów, którzy inwestując w tą platformę nie małą kasę liczyli na prosty upgrade proca w przyszłości na nowszy model...
Zaloguj się, by móc komentować
1