aktualności

Seria NAS TVS-x72N, system QTS 4.4.1 i inne wrześniowe nowości QNAP

0
30 września 2019, 15:54 Adrian Kotowski

Wrześniowe nowości. Firma QNAP pochwaliła się nowym sprzętem i technikami, które trafiły na rynek w mijającym miesiącu. Producent rozszerzył swoją gamę produktów o serię NAD, pokazał kartę sieciową i adapter, a także udostępnił kolejną edycję swojego systemu operacyjnego QTS 4.4.1. Sprawdźmy, co nowego trafiło na rynek.

Zacznijmy od nowej serii NAS-ów TVS-x72N, w której znalazły się modele 6- i 8-zatokowe, wykorzystujące procesory Core i3 8. generacji i oferujące porty 5GBASE-T. Użytkownik może korzystać z tradycyjnych nośników 2,5’’, ale też ma możliwość instalacji SSD M.2 ze wsparciem interfejsu PCIE i kompatybilnością z protokołem NVMe. Jeśli potrzebujemy jeszcze więcej miejsca na pliki, zawsze możemy dokupić kartę rozszerzeń QM2 dla złącza PCIE, w której udostępniono miejsca na kolejne nośniki M.2. NAS-y korzystają z funkcji SSD Caching, obsługują HBS 3 (z deduplikacją danych) i współpracują z bramą chmurową CacheMount.

QNAP TVS-x72N

QNAP pochwalił się również nową wersją systemu QTS 4.4.1 przeznaczonej dla urządzeń NAS. Możliwości tego oprogramowania opisywaliśmy w jednym z poprzednich newsów, ale warto wspomnieć, że wprowadza ono takie techniki jak wymienione już HBS 3, HybridMount, czy rozwiązania Qtier SSD RAID oraz obsługę samoszyfrujących się dysków SED.

Na sam koniec należy wspomnieć o dwuportowej karcie sieciowej QXG-10G2T-107, z portami 10GBASE-T dla NAS-ów i komputerów osobistych. Konstrukcja bazuje na kontrolerze Aquantia AQtion AQC107S i obsługująca pięć prędkości sieciowych - 10/5/2.5/1 Gbps oraz 100 Mbps. Do tego dochodzi również adapter QDA-SA2, pozwalający na podłączenie dysku 2,5’’ SATA w zatoce SAS.

Źródło: prasowe
1