aktualności

Microsoft Surface Laptop 3 w wersji 15'' z procesorem AMD

4
16 września 2019, 13:46 Adrian Kotowski

AMD może mieć kolejne powody do zadowolenia. Firma rozszerza obecność na rynku komputerów, dostarczając swoje podzespoły do coraz większej liczby konstrukcji. Wygląda na to, że chipy produkowane przez przedsiębiorstwo Lisy Su zagoszczą również w nowych komputerach Microsoftu, co oznaczałoby spory cios w Intela. Według przecieków, 15-calowy Surface Laptop 3 ma korzystać właśnie z jednostki AMD.

Taką wiadomość potwierdził Roland Quandt z serwisu WinFuture.de, który specjalizuje się w publikowaniu sprawdzonych informacji o sprzęcie i oprogramowaniu firmy z Redmond. Jak zaznacza w swoim tweecie i materiale na wspomnianej wyżej stronie, Surface Laptop 3 z chipem AMD miał zostać potwierdzony w niedostępnych jeszcze publicznie informacjach o nadchodzących produktach. Mamy otrzymać kilka wersji urządzenia, wyposażonych w różne układy Ryzen 3000.

Według Quandta, na pokładach laptopów znajdą się procesory Ryzen 5 3550H i Ryzen 7 3750H, a także chipy z serii U. Dziennikarz serwisu WinFuture.de ujawnił, że w materiałach, do których ma dostęp, wymieniane są co najmniej trzy wersje Surface 3 15’’. Nie wyklucza jednak, że mogą pojawić się kolejne. Nie ma za to żadnych danych na temat wariantu tego laptopa z układem Intela. Niemniej, Microsoft raczej na pewno nie zrezygnuje ze współpracy z niebieskimi, o czym świadczą chociażby testy nowego urządzenia Surface, wyposażonego w procesor z rodziny Intel Ice Lake.

Quandt nie wie też nic o modelu Surface Laptop 3 13,5’’ – niewykluczone, że Microsoft zrezygnował z tej wersji, albo nadal będzie sprzedawał ubiegłoroczny model.

iwanmeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
iwanme2019.09.16, 13:53
Fajnie, choć szkoda że AMD nie uaktualniło swoich APU o ZEN2.

Taki trochę niżej taktowany 4c/8t albo 3c/6t ZEN2 + 10/12 cu Vega to byłoby coś :)
lolek.oloZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
lolek.olo2019.09.17, 11:18
iwanme @ 2019.09.16 13:53  Post: 1217290
Fajnie, choć szkoda że AMD nie uaktualniło swoich APU o ZEN2.

Taki trochę niżej taktowany 4c/8t albo 3c/6t ZEN2 + 10/12 cu Vega to byłoby coś :)

Nie są w stanie zrobić wszystkiego naraz. Widać, że skupili się na Serwerach (tam są największe pieniądze) oraz przy okazji PC i HEDT bo wszystkie są zbliżone(wykorzystują podobne/identyczne chiplety). APU musi poczekać bo mimo wszystko segment laptopów to zdecydowanie mniej dochodowa część rynku niż Serwery+HEDT+PC. Poza tym możliwe, że chcą do nowych APU dać już Navi a nie Vegę (konsolowe APU mają już mieć Navi).
Widać, że najgorsze mają już za sobą i zaczynają prowadzić więcej projektów jednocześnie(w końcu stać ich na to). Myślę, że wraz z ZEN3 uderzą już na wszystkich frontach w zbliżonym czasie.
Edytowane przez autora (2019.09.17, 11:19)
Tomek.BZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Tomek.B2019.09.17, 12:12
Ja mialem z pół roku temu w AIO ryzena 2400GE spoko to sie sprawowało. Teraz kupilem taniutki laptop HP z SSD i Ryzen 3 3300U. Myślę że też da radę. Fajnie że coraz wiecej urządzeń powstaje. Fajnie by było jakby aplikacje były w stanie wykorzystac lepiej iGPU do eskportu wideo. Cos na wzór QuickSync i wtedy byloby już z APU miodzio. Bo tak to trochę ta przewaga mocy multi i lepszego gpu potrafi czasem zniknać przez tamtą technologie intela. Ciekawe jak nowe APU bedzie sie mialo za rok do niby 2x wydajniejszego igpu intela.
Rybaczek KoziołkaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 33%
Rybaczek Koziołka2019.09.18, 09:33
iwanme @ 2019.09.16 13:53  Post: 1217290
Fajnie, choć szkoda że AMD nie uaktualniło swoich APU o ZEN2.

Taki trochę niżej taktowany 4c/8t albo 3c/6t ZEN2 + 10/12 cu Vega to byłoby coś :)


Aktualizacja jest w drodze, ale fakt, szkoda. nie ma też desktopowego ryzena 3000 z wbudowaną grafiką na ZEN2, to co jest bazuje na starszym Zen+ tak jak obecne procki laptopowe. Trochę irytuje mylące nazewnictwo.
Jednak już są w drodze Zen2+iGPU, zarówno do desktopowych, jak i laptopowych. Ale trzeba czekać. Póki co trudno powiedzieć, czy nowe iGPU to będzie stara Vega czy nowe Navi :)

architektura Zen+ tak nawiasem jest całkiem dobra, i jej wybór uważam za trafny. Chociaż w tak lekkim laptopie to i Zen3 spokojnie by wystarczył. jednak te majkrosoftowe surface kompletnie mi nie odpowiadają. jakieś tam tekstylia które są przyklejone. nie da się tego po prostu zdjąć i uprać. także cały środek jest zaglutowany na maxa, to jest po prostu jednorazówka. bateria jest zaklejona w środku razem z resztą. a na domiar złego, cena tego laptopika jest nieźle wywindowana. jest też mnóstwo negatywów co do jakości samego laptopa, jego awaryjności, a do tego swoje dokłada windows10, oczywiście dokłada swoje złe strony. co aktualizacja to jakiś cyrk.

jesli chodzi o wydajność samego CPU amd vs intel, to amd jest odrobinkę słabszy, przy porównywalnym poborze prądu. za to jeśli chodzi o grafikę integrę, to przy porównywalnym poborze prądu grafika amd jest wydajniejsza o ok. 30 do 50% w porównaniu z intelową. to nie jest tak że igpu amd to 2x wydajność igpu intela, bo tak jest tylko wtedy, kiedy ta grafika jest wykręcona na wysokie TDP, a w takich sprzętach wykręcona na pewno nie będzie.
Zaloguj się, by móc komentować
1