aktualności

AMD Radeon Image Sharpening nie dla kart z serii Radeon Vega

12
15 września 2019, 13:02 Adrian Kotowski

Wszystko może się jednak zmienić. Czerwoni bardzo mocno promują swoją technikę Radeon Image Sharpening, która trafia do kolejnych tytułów i sprawdza się w nich zresztą naprawdę dobrze. Niestety nie wszyscy użytkownicy kart AMD mają do niej dostęp, a co najciekawsze, pominięci zostali klienci, którzy kupili najdroższe konstrukcje do grania w ofercie firmy, czyli modele z rodziny Vega. Nic dziwnego, że ich właściciele nie mają najlepszego zdania o działaniach przedsiębiorstwa.

Jak informowaliśmy Was przed weekendem, AMD udostępniło w sieci sterowniki, dodające obsługę Radeon Image Sharpening dla kart z rodziny Polaris, które dołączyły w ten sposób do wspierających to rozwiązanie od swojej premiery produktów z rodziny Navi. Zaskakujący jest jednak fakt, że opcję można od teraz włączyć np. na Radeonie RX 470, ale nie można zrobić tego samego na kartach Vega, w tym flagowym, kilkumiesięcznym zresztą, Radeonie VII.

AMD odpowiedziało na tę kwestię redakcji PCGamesN, twierdząc jedynie, że w tej chwili nie ma planów rozszerzenia obsługi Radeon Image Sharpening, ale może rozważyć taką opcję w przyszłości. Na Reddicie do sprawy odniósł się również Terry Makedon, szef zespołu pracującego nad sterownikami dla kart graficznych Radeon, który polecił głosować za dodaniem wspomnianej funkcji dla modeli Vega przy pomocy odpowiedniego formularza. Trudno jednak powiedzieć, czy cokolwiek to zmieni, patrząc choćby na prośby o zapewnienie obsługi Integer Scaling na GPU, które pojawiają się od wielu miesięcy, a technika jest cały czas najbardziej pożądaną przez głosujących w ankiecie. Do tej pory AMD nawet nie zająknęło się na temat jej dodaniu do driverów.

O tym, że rodzina Vega jest traktowana zdecydowanie gorzej niż reszta nowych serii GPU świadczą choćby ciągłe problemy ze sterownikami, o których informuje masa użytkowników. Do tego dochodzi też brak obiecanej obsługi PlayReady 3.0. Pierwsze sterowniki, zapewniające kompatybilność wybranych kart AMD z tym systemem zabezpieczeń wydano w maju 2018 roku, w tym roku listę układów rozszerzono o iGPU z APU Ryzen, a niedawno również o Radeony RX 5700. Nadal jednak PlayReady 3.0 nie jest dostępne na Radeonach Vega 64, Vega 56 i Radeonie VII, co oznacza, że mając w PC tego typu karty nie odpalimy np. streamu 4K na Netfliksie. Nic dziwnego, że niezadowolenie posiadaczy do niedawna flagowych konstrukcji czerwonych cały czas rośnie.

Źródło: PCGamesN
KameleonnZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kameleonn2019.09.15, 13:32
To jest o tyle ciekawe ze polarisy ktore sa polke nizej, dostaly obsluge IS. Czyli nie tak latwo dodac ten finczer mimo niemal identycznej architektury.
SebZMCZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SebZMC2019.09.15, 13:33
Patologia jakaś... a AMD powinno to zrekompensować użytkownikom flagowych kart.
lukaddZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
lukadd2019.09.15, 14:53
Kameleonn @ 2019.09.15 13:32  Post: 1217221
To jest o tyle ciekawe ze polarisy ktore sa polke nizej, dostaly obsluge IS. Czyli nie tak latwo dodac ten finczer mimo niemal identycznej architektury.

Obstawiam, że olewają bo nie mają mocy przerobowych w dziale softu i driverów, a na pierwszym miejscu są ważniejsze sprawy czyli 3 generacje płyt pod ryzena 2 dalej do ogarnięcia, do tego dochodzą procki serwerowe itd.

Stery nawet dla ich najnowszego dziecka czyli NAVI dalej leżą w wielu kwestiach i po mimo, że właśnie tym powinni się zająć w pierwszej kolejności to dalej prawie nic nie robią.

tftdZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
tftd2019.09.15, 15:28
-9#4
'Barany' przystrzyżone więc po co porządne drivery czy jakieś tam ficzery? W AMD tak było, jest i będzie. Pamiętam moje boje z A4-5000 i OMV. Pewnie do dziś nie działa jak trzeba.
decorator12Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
decorator122019.09.15, 16:09
Zbliża się grudzień i większe wydanie driverów gdzie pewnie coś się doda.
Rozumiem gadanie tutaj o tym jakie AMD zle (sam jako użytkownik Vegi 56 nie jestem zadowolony) ale gadanie że AMD nic nie robi...
> Panel drivera jest lata świetlne przed Nvidii
> Zintegrowany soft to OC/UV
> Antilag działa na wielu GPU
> Radeon chill
> Oddzielne profile do gier jakie mamy (bez logowania się na konto)
> Programowe OSD monitoringu podzespołów
> Relive
Jak od razu lat wychodzą takie właśnie ficzery to ludzie zadowoleni są i ojej jakie AMD fajne...
SajlorMunZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SajlorMun2019.09.15, 20:13
-2#6
decorator12 @ 2019.09.15 16:09  Post: 1217232
Zbliża się grudzień i większe wydanie driverów gdzie pewnie coś się doda.

Oficjalne stanowisko AMD sugeruje coś innego. Stwierdzili, że nie mają planów rozszerzenia dostępności tej opcji na inne układy, a 'w przyszłości może się nad tym zastanowią'. Tak więc żeby coś zrobili musiałaby na nich spłynąć rzeka hejtu lub nVidia musiałaby wykonać jakieś ruchy, które zmuszeni by byli skontrować. Osobiście takie podejście uważam za jawny przejaw chciwości i dzielenia rynku, bo zdroworozsądkowo najlepiej jest już na etapie tworzenia danej funkcji zapewnić odpowiednią kompatybilność. A nie później gorączkowo wszytko przerabiać. Zresztą nVidia ma podobne grzechy - wystarczy spojrzeć na integer scalling. Tam też nie ma żadnych przeciwskazań sprzętowych by to zaimplementować w starszych konstrukcjach. Problem w tym, że kapitalizm opiera sie na konsumpcji. Ludzie muszą kupować i zmusza się ich do tego na różne sposoby - m.in. brakiem funkcjonalności. Swoją drogą zabawne jest, że latami żyli bez tego i było OK, a nagle muszą to mieć, bo jak nie...
PutoutZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Putout2019.09.15, 21:45
pewnie chodzi o to że Polarisy są dużo popularniejsze. ale wizerunkowo to wtopa.
decorator12Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
decorator122019.09.16, 07:30
-3#8
Putout @ 2019.09.15 21:45  Post: 1217252
pewnie chodzi o to że Polarisy są dużo popularniejsze. ale wizerunkowo to wtopa.

Zwyczajnie podpisali się pod tym, że Vega była niewypałem - na ich własne życzenie.
W ankiecie jaka jest podlinkowana prowadzi wprowadzenie intriger scaling oraz rozszerzenie RIS na inne układy... Ale czy to wystarczy?
Rybaczek KoziołkaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 33%
Rybaczek Koziołka2019.09.16, 09:39
-1#9
no cóż. więc hejtujemy AMD, że nie chcą wypuścić tego szarpeningó do mojej integry Vega w moim laptopie z Ryzen5 który bazuje na Zen+ .
SaryZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Sary2019.09.16, 10:13
Nie ma o co płakać , jest reshade działające na wszystkim.
Zaloguj się, by móc komentować
1