aktualności

Qualcomm: 5G trafi także do słabszych układów

4
10 września 2019, 14:51 Bartosz Czechowicz

Nadchodzi rewolucja. W tym roku doczekaliśmy się dwóch ważnych wydarzeń w branży smartfonów - premiery pierwszych telefonów ze składanymi ekranami i prezentacji chipów obsługujących 5G. O ile jednak nowe panele nieprędko trafią do innego segmentu niż premium, o tyle wydaje się bardzo prawdopodobnym, że już niedługo szybki dostęp do sieci znajdzie się również w konstrukcjach z tzw. średniej półki cenowej.

Qualcomm ujawnił właśnie, że przygotowuje chipy serii Snapdragon 7xx i Snapdragon 6xx, które mają obsługiwać nowy standard łączności. Co ciekawe, wszystkie jednostki powinny mieć zintegrowane modemy 5G - to spore zaskoczenie, bo nawet sprzedawane obecnie flagowce mają osobno dołączane odpowiednie moduły. Nowe układy Snapdragon 7xx będą bazować na 7-nanometrowej litografii i trafią na rynek w czwartym kwartale 2019 roku. Na ich zakup podobno zdecydowały się już firmy Oppo, Realme, Redmi, Vivo, Motorola, HMD oraz LG. Odświeżone Snapdragony 6xx pojawią się natomiast w pierwszej połowie 2020 roku. Nie wiadomo, jacy dokładnie producenci będą je wykorzystywać, ale można założyć, że jednostki znajdą się w m.in. urządzeniach Xiaomi.

Zobacz ranking najpopularniejszych smartfonów w Polsce!

Mówiąc krótko, wszystko wskazuje na to, że niedługo rozpocznie się prawdziwa ekspansja techniki 5G. Kiedy natomiast odpowiednia infrastruktura będzie komercyjnie dostępna w Polsce? Trudno podać tu jakieś szczegóły, jednak w sieci mówi się, że wymagane rozwiązania wystartują u nas w przyszłym roku, ale na ich upowszechnienie się trzeba będzie poczekać nawet do 2025 roku.

Źródło: gsmarena
SzczotaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Szczota2019.09.10, 15:34
Plus już takiego parcia na 5G nie ma bo jako internet stacjonarny oferują swiatlowody
NamonakiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Namonaki2019.09.10, 15:51
telefony telefonami ale co z modemami podłączanymi do komputerów
na laptopie można dużo więcej poszaleć z 5G inż na małym ekranie smart-fona
SzczotaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Szczota2019.09.10, 23:53
Podlaczysz taki telefon w trybie tethering na kablu USB i bedzie gralo... pod warunkiem ze smartphone bedzie mial USB 3.0
Rybaczek KoziołkaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Rybaczek Koziołka2019.09.12, 15:33
jak smarkfon ma mieć USB 3.cokolwiek, to tylko i wyłącznie na gniazdku USB-C . Wtyczka/gniazdko microUSB3 jest bardzo szeroka i bardzo szybko się wyrabia. i niestety jest to powód, by odrzucić gwarancję na urządzenie z powodu ........ nieprawidłowego użytkowania :P

a to całe 5G , uech. jest to sposób na leniwych operatorów na rozprowadzenie nieco szybszego neta. radiem zawsze łatwiej niż kablem. niestety prowadzenie łączy internetowych nie jest objęte obniżonym watem, a to by się szczególnie przydało w terenach o mniejszym zaludnieniu, ale niekoniecznie na wsi, gdzie jednak radiówka lepiej się sprawdza.
Zaloguj się, by móc komentować
1