aktualności

Intel NUC Phanton Canyon z procesorem Tiger Lake

7
12 sierpnia 2019, 12:38 Adrian Kotowski

Do sprzedaży jeszcze nie trafiły komputery NUC z rodziny Ghost Canyon, a już do sieci wyciekły dane na temat kolejnej generacji sprzętu o nazwie Phantom Canyon. Ta zapowiada się niezwykle interesująco, bo wykorzystywać ma chipy z rodziny Tiger Lake-U, których premiera przewidywana jest na przyszły rok. Udostępniona specyfikacja modelu koncepcyjnego ujawnia, czego możemy spodziewać się po nowych zestawach, które mają być kierowane m.in. do graczy.

Informacje o rodzinie komputerów NUC Phantom Canyon pojawiły się na prezentacji, podczas której pokazano urządzenia z serii Ghost Canyon (dla zwykłych użytkowników) i Quartz Canyon (dla profesjonalistów; NUC z Xeonem i Quadro; na zdjęciu poniżej), więc można śmiało założyć, że tym razem nie mamy do czynienia z żadną spreparowaną wiadomością. Dowiedzieliśmy się, że platforma jest w bardzo wczesnej fazie rozwoju i można śmiało założyć, że część komponentów (np. karty graficzne) zostanie wymieniona na nowsze, bliżej wprowadzenia konstrukcji na rynek.

Intel NUC Quartz Canyon
Intel NUC Quartz Canyon

Na pokładzie komputera Intel NUC Phantom Canyon ma znaleźć się chip Intel Tiger Lake-U o TDP 28 W. Co ciekawe, na slajdzie widzimy, że procesor ten będzie oferował interfejs PCIE 4.0, który obecnie jest dostępny w segmencie klienckim wyłącznie w procesorach Ryzen 3. generacji. Reszta specyfikacji raczej nie zaskakuje, może poza informacją o interfejsie HDMI 2.1. Wspomniano o nim przy kartach GeForce GTX 1660 Ti i GeForce RTX 2060, które oficjalnie nie obsługują tego standardu. Inna sprawa, że trudno powiedzieć, czy te konstrukcje rzeczywiście trafią do nowego NUC, bo przecież Nvidia powinna w przyszłym roku zaprezentować nową rodzinę GPU. Wszystko zależeć będzie pewnie od tego, kiedy poszczególne produkty trafią do sprzedaży.

Intel NUC Phantom Canyon

Intel NUC Phantom Canyon

Tutaj mamy jedną wielką niewiadomą, bo według przecieków Phantom Canyon może trafić do sklepów jeszcze w 2020 roku, albo dopiero w 2021 roku. Premiera samych chipów Tiger Lake-U powinna natomiast odbyć się najwcześniej w drugim kwartale 2020, a przynajmniej tak wynikało z nieoficjalnego harmonogramu, który krążył jakiś czas temu po sieci.

Źródło: Chiphell
CaroozoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Caroozo2019.08.12, 13:42
Z tych NUC-ów robią się powoli małe stacje robocze - powinni podzielić produkty na 2 linie, jedna to stosunkowo wydajne fanless-y albo z niskoobrotowym fanem z najnowszym układem graficznym Gen11, a drugie to stacje robocze lub platformy podobne do mariażu z Radeonami (i7 8809G) o wyższym poborze mocy (2060 swoje weźmie). W takich rozwiązaniach liczy się perf/W i albo wydajny SoC albo wręcz APU. Testy 3400G pokazują że o ile w temacie CPU Zen2 mocno podgonił, to wydajność układu iGPU to nie jest coś, co zadowoli mniej wymagających entuzjastów czy też nawet profesjonalistów pracujących w 2D (bez HBM lub własnego vRAM nie ma opcji). Intel i tak zaprezentuje swoje układy Xe które - podobnie jak Zen2, który projektowany był głównie z myślą o Epyc-ach 2 - tworzone są głównie pod rozwiązania Enterprise, a przy okazji pod konsumenta detalicznego. Intel od czasów HD3000 mocno zaznaczył swoją obecność na tym rynku i mieli wiele lat na dopracowywanie swoich rozwiązań i przygotowania na mocne wejście. Bez swoich rozwiązań trzeba będzie lawirować między dopakowanymi Iris-ami lub licencjonowanymi układami od AMD bądź też wydajnymi ale bardzo prądochłonnymi rozwiązaniami od zielonych (a nie po to robią własne GPU!). Ja bardzo lubię NUC-i i wszelkie małe urządzonka, ale taka specyfikacja to już nie NUC a komputer SFF lub USFF z dGPU - czyli 'dzięki, ale sam sobie złożę'.
GraveZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Grave2019.08.12, 15:00
Ja liczy się perf/watt to na pewno nie Radeony. Nvidia ma dużo lepsza architekture pod względem perf/watt właśnie.
CaroozoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Caroozo2019.08.12, 15:18
Może źle się wyraziłem - w tej klasie urządzeń chodzi o wyciśnięcie max możliwości przy maleńkim rozmiarze, wysokiej kulturze pracy i sensownym poborze mocy. Większość tego typu urządzeń pobierała tyle prądu co przeciętny netbook, z wyjątkami w postaci właśnie Kaby Lake G (65 W i 100 W). nVidia tu po prostu nie miała odpowiedniego rozwiązania - szczególnie uwzględniając fakt, że płyty do NUCów to tylko 4' x 4'!

Poza układami MX zieloni nie oferują nic specjalnego do tego sektora (a szkoda), a AMD potrafi wypuścić sensownie taktowane APU 4C/8T z iGPU Vega 11 przy TDP 65W które w benchmarkach doganiają GT 1030. Osobny układ to zawsze większy pobór, więcej ciepła + miejsce na RAM i tu wychodzi minus nVidii, która zastosowanie ma praktycznie w segmencie med/high. Czemu Intel w przypadku Kaby Lake G użył właśnie Vegi, a nie jakiegoś custom chipa od nVidii? Ano właśnie - wymiary i pobór. Takie komputerki barebone to nisza, ale jest sporo ludzi, którzy z nich korzystają. Liczę tutaj na RDNA i Navi lub Intel Xe, bo taki fanless z wydajnym GPU i 4C/8T CPU byłby idealnym kandydatem na Big Boxa i emu-maszynkę :).
TheMr.Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
TheMr.2019.08.12, 17:46
2060 po UV, trzymając wysoki zegar pobiera okolice 70W, zrobić wersję MAX-Q to nawet pasywne chłodzenie by ogarnęło, a wydajność byłaby na dobrym poziomie. Zawsze kula u nogi był throttling CPU, I tutaj ryzen 3 geny by się lepiej sprawdził, albo właśnie ICE Lake z wyższym IPC.
likoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
liko2019.08.13, 06:12
Narysujmy czaszkę na pudełku, a na pewno dobrze się sprzeda :>
Rybaczek KoziołkaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Rybaczek Koziołka2019.08.14, 13:52
czy byle grat z elektroniką musi mieć kształt czachy, czerwone gały i napis diablo?
Rybaczek KoziołkaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Rybaczek Koziołka2019.08.14, 13:54
Grave @ 2019.08.12 15:00  Post: 1214152
Ja liczy się perf/watt to na pewno nie Radeony. Nvidia ma dużo lepsza architekture pod względem perf/watt właśnie.


nvidia to przez lata miała dużo więcej kasy bo o to sami odpowiednio zadbali. po testach nowej edycji rx 5700 widzę, że już niewiele ustępują gtx/rtx. fakt faktem, nv ma nadal przewagę w wielu parametrach, w tym np. w poborze mocy w stanie niskiego obciążenia. ale robi się już ciekawie :) i o to chodzi.
Zaloguj się, by móc komentować
1