aktualności

MediaTek zapowiada gamingową serię chipów Helio G90

3
30 lipca 2019, 19:13 Bartosz Czechowicz

Na taki układ czekaliśmy. Rynek gamingowych smartfonów mocno rozrósł się w ostatnim czasie, ale trudno nie zauważyć, że praktycznie wszystkie ze sprzedawanych obecnie modeli dla graczy to konstrukcje klasy high-end. Jest to niby oczywiste, ponieważ niektóre aplikacje mogą wymagać naprawdę dużej mocy obliczeniowej, jednak takie podejście producentów przekłada się na koszty zakupu sprzętu - nawet cechujące się bardzo dobrym stosunkiem ceny do możliwości telefony z serii Xiaomi Black Shark kosztują grubo ponad 2000 zł (chodzi oczywiście o edycje ze Snapdragonem 855).

Mówiąc krótko, spora część z nas chętnie zobaczyłaby nieco słabsze, ale zauważalnie tańsze, gamingowe urządzenia. Na szczęście, już niedługo mogą one trafić na rynek za sprawą MediaTeka. Firma zapowiedziała właśnie nową serię chipów dla graczy, Helio G90, która startowo zawiera dwa modele, jednostki Helio G90 i Helio G90T. Układy powinny oferować wysoką wydajność, ale oparte na nich smartfony będą zauważalnie tańsze niż telefony ze Snapdragonem 855. Jeśli chodzi o specyfikację techniczną, to SoC bazują na 12-nanometrowym procesie litograficznym FinFET (TSMC), mają ośmiordzeniowe procesory (2 x ARM Cortex-A76 + 6 x ARM Cortex-A55s) oraz moduły graficzne Mali-G76 GPU.

Oba chipy obsługują maksymalnie 10 GB pamięci RAM i radzą sobie z techniką HDR10. MediaTek zaimplementował w nich także szereg funkcji, które mają zapewnić komfortową zabawę w trybie multiplayer. Jedna z nich pozwala na jednoczesne korzystanie z sieci WiFi i łączności 4G, podczas gdy druga zakłada jednoczesne sparowanie z dwoma routerami - wszystko po to, żeby cały czas mieć stabilny dostęp do sieci. Niestety, producent nie wyjaśnił, czym różni się model Helio G90 od jednostki Helio G90T. Miejmy nadzieję, że odpowiednie informacje poznamy wkrótce. Wiadomo za to, że na zakup nowych układów zdecydowało się Xiaomi, które już niedługo pokaże wykorzystującego je smartfona.

Źródło: gsmarena
*Konto usunięte*2019.07.31, 08:41
dobrze, ze choć tutaj jest konkurencja, gdyby i tutaj Intel byl krolem, odpowiednik sd 855 kosztowałby 1000$
Rybaczek KoziołkaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Rybaczek Koziołka2019.07.31, 09:15
MediaTek to jest zamknięta specyfikacja. oznacza to że jak producent smartfona czy tableta porzuci wsparcie, to marne szanse że się doczekamy custom romu.
sępikZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
sępik2019.08.01, 10:11
'Na taki układ czekaliśmy' Ja akurat nie czekam na zadne gamingowe mobilne procesory/telefony.Nazwa Pclab jest myląca w dzisiejszych czasach,powinna byc z dopiskiem GSM
Edytowane przez autora (2019.08.01, 10:29)
Zaloguj się, by móc komentować
1