aktualności

Microsoft prezentuje wyniki finansowe za czwarty kwartał i cały rok fiskalny 2019

1
20 lipca 2019, 09:00 Adrian Kotowski

Usługi chmurowe pchają firmę naprzód. Microsoft przedstawił wyniki finansowe za czwarty kwartał roku fiskalnego 2019, zakończony 30 czerwca tego roku. Przedsiębiorstwo mogło pochwalić się świetnymi rezultatami, które zaskoczyły nawet analityków rynkowych. Firma może być szczególnie zadowolona z swojego działu chmurowego oraz wzrostu przychodów z usług Office. Widać, że kurs obrany przez Satyę Nadellę sprawdza się znakomicie.

W czwartym kwartale roku fiskalnego 2019 przychód Microsoftu wyniósł 33,7 mld dolarów i był większy o 12 procent rok do roku. Wpływy operacyjne wzrosły o 20 procent, do 12,4 mld dolarów, a zysk netto zwiększył się aż o 49 procent względem odpowiadającego okresu ubiegłego roku, do 13,2 mld dolarów. Rozwodniony zysk na akcję wzrósł się w podobnym stopniu, bo o 50 procent, dzięki czemu był na poziomie 1,71 dolara. Przedsiębiorstwo podało, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku fiskalnego przekazało udziałowcom 7,7 mld dolarów w formie dywidendy i przez wykup swoich akcji.

Wyniki finansowe Microsoftu

Wzrosty widać właściwie we wszystkich działach firmy, poza segmentem gier. Microsoft chwali się szczególnie przychodem wygenerowanym przez wszystkie działy oferujące komercyjne usługi chmurowe. Ich wynik to 11 mld dolarów, co oznacza poprawę o 39 procent rok do roku. Według Amy Hood, dyrektor finansowej firmy, był to więc najmocniejszy kwartał dla tego segmentu w historii. Co do poszczególnych działów, to sytuacja wygląda tak:

 • przychód Productivity and Business Processes wyniósł 11 mld dolarów i wzrósł o 14 procent.
  • przychód wygenerowany przez produkty komercyjne Office i usługi chmurowe wzrósł o 14 procent, napędzamy przez 31-procentowy wzrost przychodów z Office 365 dla firm,
  • przychód wygenerowany przez konsumenckie usługi Office wzrósł o 6 procent; Office 365 ma już 34,8 mln użytkowników,
  • przychód LinkedIn wzrósł o 25 procent; Microsoft chwali się zwiększeniem zaangażowania użytkowników platformy,
  • przychód z produktów Dynamics zwiększył się o 12 procent, co firma zawdzięcza aż 45-procentowemu wzrostowi wpływów z Dynamics 365.
 • przychów segmentu Inteligent Cloud wyniósł 11,4 mld dolarów i był wyższy o 19 procent rok do roku.
  • produkty serwerowe i usługi chmurowe wygenerowały o 22 procent wyższy przychód względem odpowiadającego okresu ubiegłego roku; przychód platformy Azure zwiększył się aż o 64 procent,
  • przychód z usług korporacyjnych zwiększył się o 4 procent.
 • przychód segmentu More Personal Computing był wyższy o 4 procent niż w Q4 FY18 i wyniósł 11,3 mld dolarów.
  • przychód ze sprzedaży Windows na rynek OEM wzrósł o 9 procent,
  • przychód komercyjnych produktów Windows i powiązanych z nimi usług chmurowych wzrósł o 13 procent,
  • przychód działu Surface wzrósł o 14 procent,
  • przychód segmentu reklamy był większy o 9 procent,
  • przychód działu gier zmniejszył się o 10 procent, z czego sprzedaż oprogramowania i usług Xbox zmniejszyła się o 3 procent.

Wyniki finansowe Microsoftu

Wyniki finansowe Microsoftu

Na koniec trzeba też wspomnieć o wynikach za cały rok fiskalny 2019. Przychód firmy z Redmond wyniósł w nim aż 125,7 mld dolarów, czyli o 14 procent więcej niż w roku fiskalnym 2018. O 23 procent, do 43 mld dolarów, zwiększyły się wpływy operacyjne, natomiast zysk netto wzrósł o zawrotne 137 procent, do 39,2 mld dolarów. Rozwodniony zysk na akcję był równy 5,06 dolara, co oznacza 138-procentowy wzrost rok do roku.

Wyniki finansowe Microsoftu

Usługi Microsoftu są właściwie wszędzie wokół nas i bardzo wielu zwykłych użytkowników z nich korzysta na co dzień. Chodzi tutaj przede wszystkim o system Windows i pakiet biurowy Office. Jeśli planujecie zakup któregoś z tych produktów, to niżej znajdzie kilka naszych propozycji.

Źródło: Microsoft
1