aktualności

AMD dołącza do CXL Consortium

1
19 lipca 2019, 13:50 Adrian Kotowski

Czerwoni przystąpili do inicjatywy Intela. W marcu informowaliśmy Was o powstaniu konsorcjum CXL, którego zadaniem ma być promowanie i wdrażanie łącza Compute Express Link. Od tamtego czasu do organizacji dołączyły największe podmioty branży IT, w tym choćby Google, czy Facebook, a teraz w tej grupie znalazło się również AMD.

Ogłoszenie przystąpienia do konsorcjum CXL przypadło Markowi Papermasterowi, dyrektorowi technicznemu w firmie Lisy Su. Na blogu swojej firmy opublikował krótką notatkę, w której tłumaczy powody takiej decyzji. Według niego nowe łącze jest niezwykle istotne w perspektywie rozwoju maszynowego uczenia i sztucznej inteligencji, czyli technik, które będą wymagać połączenia ze sobą sprzętu bazującego na różnych architekturach. CXL został zaprojektowany od początku do końca z myślą o platformach wysokiej wydajności, gdzie niskie opóźnienia, ogromna przepustowość i dostęp od gigantycznej puli pamięci są bardzo ważne.

Z perspektywy promocji CXL dołączenie do konsorcjum firmy AMD jest bardzo ważne. W końcu to drugi największy dostawca serwerowych procesorów x86, więc jego decyzje mają wpływ na rynek. Co prawda, Intel zapewne poradziłby sobie ze spopularyzowaniem nowego standardu bez czerwonych (co zresztą widać po długiej liście partnerów), ale współpraca w takiej kwestii powinna ten proces jeszcze przyspieszyć. Papermaster wspomina w swoim wpisie, że AMD odgrywa wiodącą rolę w rozwoju innych standardów połączeń, takich jak CCIX, OpenCAPI i Gen-Z, więc nie mogło odrzucić możliwości rozwoju kolejnego otwartego rozwiązania, jakim jest CXL.

Należy zauważyć, że do wprowadzenia pierwszych rozwiązań bazujących na nowym systemie połączeń, minie jeszcze trochę czasu. Niemniej, dołączenie w tym momencie ma po prostu sens – im wcześniej firma dostosuje swoje techniki do nowego standardu, tym dla niej lepiej, szczególnie gdy tak wiele innych podmiotów już wcześniej dołączyło do Intela.

Źródło: AMD Blog
Rybaczek KoziołkaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Rybaczek Koziołka2019.07.22, 10:43
-1#1
z jednej strony ok, z drugiej strony lipa. całe to łącze promuje na swój sposób intel, i niestety intel jak się popatrzy na skalę produkcji, nadal jest monopolistą. niech więc nas nie dziwią wyniki finansowe, pomimo wielu ogromnych wtop po drodze.

po raz kolejny się okazuje, że ..... 'mamy 10 różnych standardów, połączmy ich wszystkie zalety, stwórzmy nowy który wymiecie je wszystkie'...... po jakimś czasie 'mamy 11 różnych standardów ......' i niestety to promuje intel. z powodu skali produkcji intela, lepiej aby amd się do tego przyłączyło, chociaż najlepiej by było takie przedsięwzięcie zignorować z powodu mnożenia standardów. no cóż, tak jakby HMB nie istniało. uech.....
Zaloguj się, by móc komentować
1