aktualności

Pierwszy mobilny router 5G w sieci Verizon

4
18 lipca 2019, 20:01 Jan Domański

W kraju nad Wisłą sieć 5G to jeszcze pieść przyszłości, ale w niektórych w bogatszych państwach sieć nowej generacji jest już dostępna chociażby w ograniczonym zakresie (pierwsza wystartowała w Korei Południowej już pod koniec 2018 roku). W USA Verizon oferuje już zasięg 5G (naturalnie nie na obszarze całego kraju, do tego jest jeszcze daleko) i zaprezentował pierwszy sprzęt MiFi 5G (czyli przenośny router Wi-Fi 5G).

Verizon Inseego 5G MiFi M1000 nie jest tanim urządzeniem. Sprzedawany jest za 650 USD. Ewentualnie tamtejsi abonenci mogą rozbić koszt na comiesięczne dwuletnie opłaty w wysokości 27,08 USD lub kupić go wraz z dwuletnią umową (wtedy cena samego MiFi spada do 500 USD). Flagowy model routera MiFi 4G z oferty Verizon to wydatek 199 USD, więc przeskok jest znaczny.

Nie będziemy przytaczali kwot wszystkich abonamentów i kwestii ilości danych w poszczególnych ofertach, ale pokrótce je studiując widzimy, że (przynajmniej dla porównania z Verizonem) nie ma na co narzekać w temacie cen mobilnego Internetu w Polsce. Opłaty są co prawda niższe, jeśli interesuje nas tylko 4G LTE (tak, w zależności od dostępnej technologii ceny są inne), ale ciągle polskie możliwości są lepsze. Dla przykładu możemy chociażby podać, że klienci z planem smartfonowym Verizon Unlimited mogą dodać 5G MiFi do swoich usług i uzyskać 50GB dostępnego transferu 5G oraz 15GB dla 4G LTE za dodatkowe 30 USD. To mniej więcej 115 PLN, a u nas zdecydowanie mniej kosztuje oferta nawet z nielimitowanym domowym internetem LTE (chociaż prędkości będą dużo niższe).

Ciekawe jak za jakiś czas ceny routerów i samych usług 5G będą kształtowały się w Polsce. Może wbrew raportowi grupy GSMA proces wdrażania nie będzie tak mocno opóźniony. Miejmy nadzieję, że do tego czasu sprzęt już stanieje do bardziej akceptowalnego poziomu, a pakiety danych będą podobnie jak teraz możliwe do kupienia nawet z opcją nielimitowanej ilości pobierania danych (i sama dostępność prawdziwego nielimitowania będzie już działać u wszystkich polskich operatorów). Z pewnością wielu użytkowników w naszym kraju nie byłoby pocieszonych takimi limitami jak w ofercie Verizon.

Rybaczek KoziołkaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Rybaczek Koziołka2019.07.19, 09:52
-3#1
nowe więc drogie. ciekawe jak skuktecznie zagłusza wifi 2.4 i 5 GHz.
ja to się zastanawiam czy to całe 5G w ogóle ma jakiś sens. idę założyć aluminiową czapeczkę .....
AvalancZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 33%
Avalanc2019.07.19, 15:19
Rybaczek Koziołka @ 2019.07.19 09:52  Post: 1211749
ciekawe jak skuktecznie zagłusza wifi 2.4 i 5 GHz.

To chyba zależy na jaką częstotliwość zdecydują się operatorzy bo z tego co czytam to zakres możliwości jest spory. Zakładam jednak że nie pracują przy tym debile więc ja zdejmuje swoją czapeczkę i śpię spokojnie. Swoją drogą ciekawe zjawisko z tym 5G, powstaje wokół tego taki mit jak z tym kinem, pociągiem i uciekającymi ludźmi.
Nawet wikipedia tutaj bawi się w politykę:
'Technologia 5G i jej wprowadzanie jest celem dezinformacji m.in. w postaci pojawiających się fake news, teorii spiskowych i czarnej propagandy[27][28][29][30][31][32]. Według m.in. analityków EUvsDisinfo wysiłki zmierzające do podważenia publicznego poparcia dla technologii 5G w krajach zachodnich wpisują się w szerszą strategię Federacji Rosyjskiej w zakresie dywersji, aby osłabić Zachód wszelkimi możliwymi środkami i tym samym wyrównać swoje szanse tworząc przewagę konkurencyjną Rosji[27]. Utrudnianie wprowadzenia technologii 5G na Zachodzie, na przykład poprzez krępowanie demokratycznego podejmowania decyzji poprzez wywoływanie bitew regulacyjnych lub prawnych, pod pretekstem rzekomych niekorzystnych skutków zdrowotnych 5G, jest korzystne z punktu widzenia i dążeń Kremla do wprowadzenia tej technologii[27]. '
https://pl.wikipedia.org/wiki/5G#5G_a_dezinformacja
AbdulahZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Abdulah2019.07.21, 19:54
Rybaczek Koziołka @ 2019.07.19 09:52  Post: 1211749
nowe więc drogie. ciekawe jak skuktecznie zagłusza wifi 2.4 i 5 GHz.
ja to się zastanawiam czy to całe 5G w ogóle ma jakiś sens. idę założyć aluminiową czapeczkę .....

Skąd ten pomysł, że cokolwiek zagłuszy? To działa na innych częstotliwościach... a poszczególne częstotliwości są przedzielone taką strefą buforową właśnie po to aby eliminować zakłócenia. Pamiętam, że kiedyś był taki pomysł, żeby sieć wtedy jeszcze 4g co jakiś czas sprawdzała czy częstotliwości wifi jest wolna i korzystała przez ten czas z częstotliwość 4g, ale były z tym jakieś prawne problemy i nie pamiętam jak to się skończyło.
CyrkZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Cyrk2019.07.22, 13:36
Do sieci 5G to jeszcze zostało uchuchu i jeszcze trochę. Jak na razie to w niektórych miejscach udało się odpalić radio 5G i to też tak bardziej na srebrną taśmę niż final deployment. Magia 5G nie jest w wysokich GHz tylko cudownym, niesiniejącym corze, który gwarantuje latency na poziomie 1ms i przepustowości na poziomie dobrych sieci światłowodowych...

PS. A 5G do 2,4/5GHz ma się nijak. Na częstotliwościach WiFi jest albo nic (2,4GHz) albo LAA/TD46 (5GHz).
Edytowane przez autora (2019.07.22, 13:43)
Zaloguj się, by móc komentować
1