aktualności

ADATA HM800 - nowy HDD USB 3,5 cala

2
4 lipca 2019, 15:48 Jan Domański

Nieco zapomniany segment dysków USB wcale nie ma się tak źle, jak można by przypuszczać. W końcu kiedy nie potrzebujemy szybkiej pracy i konieczne jest wiele TB miejsca na dane, HDD jeszcze długo nie zostaną wyparte przez SSD z racji różnicy w cenie. Po skierowanym dla fanów podświetlenia prezentowanym na Computexie HDD na USB o nazwie ADATA HD770G, producent będzie wprowadzał bardziej standardową, ale wyjątkowo pojemną konstrukcję do ogólnych zastosowań domowych - ADATA HM800.

Nowy nośnik jest zewnętrzną konstrukcją 3,5” w obudowie. Z racji standardu 3,5” a nie 2,5”, potrzebuje do pracy dodatkowego zasilania (naturalnie załączone w zestawie). Dysk komunikuje się poprzez interfejs USB 3.2 Gen 1 (z racji bałaganu po kolejnej zmianie nazewnictwa USB, która była ogłoszona jeszcze zimą tego roku, spokojnie można o nim myśleć jako o USB 3.0 czy późniejszym wariancie nazwy standardu USB 3.1 Gen 1).

Z racji zastosowania talerzy i interfejsu USB 3.2 Gen 1, nie możemy liczyć na wysokie transfery, a mniej więcej standardowe dla dysków HDD 3,5”. Choć producent nie podał jakie konkretnie, to ma je nieco poprawiać użycie technologii TurboHDD, która jak czytamy w informacji prasowe „przyspiesza (…) kopiowanie plików oraz dostęp do danych poprzez zastosowanie zaawansowanych algorytmów i profili oraz dostępnych zasobów systemowych.”

W dodatku nośnik ma możliwość automatycznego tworzenia kopii zapasowych oraz synchronizacji danych poprzez naciśnięcie dedykowanego guzika. Informacje na nim przechowywane mogą być szyfrowane ze wspomaganiem AES 256-bit. Wymiary ADATA HM800 to 177,3 x 117 x 34 mm, a na jego plastikowej obudowie poza portem USB, gniazdem zasilania i przyciskiem, można też znaleźć otwór zgodny z zabezpieczeniem w standardzie Kensington Lock i warstwę z miękkiego sylikonu.

Producent przygotował HDD w trzech całkiem dużych wariantach pojemności: 4TB, 6TB i 8TB. Jego preferowanym zastosowaniem jest obsługa domowej biblioteki audio, wideo i zdjęć, obszerne kopie zapasowe czy chociażby instalacja pokaźnej liczby gier PS4 lub Xboxa One. HDD sprawdzi się też chociażby jako prosty NAS po podpięciu go do routera umożliwiającego udostępnianie w sieci lokalnej zasobów podłączonych nośników USB. ADATA obrazowo prezentuje wariant 8TB jako dysk, który pomieści 1000 odcinków seriali, do 960 godzin materiałów wideo FullHD, 1,6 mln zdjęć albo 2 mln piosenek, czy ponad 200 gier na konsole obecnej generacji.

Nie wiemy jeszcze nic o planowanej dostępności i cenach, ale nośnik ADATA HM800 będzie objęty trzyletnią gwarancją producenta.

Źródło: prasowe
Rybaczek KoziołkaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Rybaczek Koziołka2019.07.08, 09:58
wszystko fajnie, ale ...... dlaczego tam jest gniazdko micro USB 3.0 ??????
to jest najgorsze gniazdko jakie znam. szybko się zużywa. to już nie można było tam wsadzić gniazdka USB type C ?????

zastanawiam się czy adata wie co czyni.
jd90Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjijd902019.07.12, 13:49
Rybaczek Koziołka @ 2019.07.08 09:58  Post: 1210310
wszystko fajnie, ale ...... dlaczego tam jest gniazdko micro USB 3.0 ??????
to jest najgorsze gniazdko jakie znam. szybko się zużywa. to już nie można było tam wsadzić gniazdka USB type C ?????

zastanawiam się czy adata wie co czyni.

Może tak źle nie będzie ;) Sam też mam podobne odczucia z microUSB (ogólnie, nie tylko micro dla USB 3.0), ale najczęściej jednak pada kabelek, a nie gniazdo. Chyba tylko w jednym sprzęcie tak miałem, że po dłuższym używaniu gniazdo microUSB 3.0 miało usterkę, ale podpinając kabelek microUSB 2.0 działało dobrze (ale już tylko w standardzie 2.0). A faktycznie jeszcze żadnego kabla czy gniazda w urządzeniu typu C nie udało mi się uszkodzić/wyrobić (luźniej nieco może być po dłuższym czasie, ale nic nie przerywa).
Edytowane przez autora (2019.07.12, 13:51)
Zaloguj się, by móc komentować
1