aktualności

Tsinghua Unigroup wchodzi na rynek pamięci DRAM

6
2 lipca 2019, 14:34 Adrian Kotowski

Chiny pompują gigantyczne pieniądze w rozwój fabryk i technologii produkcji chipów. Celem ma być uniezależnienie się Państwa Środka od rozwiązań z zagranicy i pobudzenie własnej gospodarki. Zgodnie z tymi założeniami firma Tsinghua Unigroup ogłosiła wejście na rynek pamięci DRAM, na którym znajdują się już dwa inne duże chińskie podmioty.

Swoją decyzję przedsiębiorstwo ogłosiło w bardzo krótkim komunikacie, z którego dowiedzieliśmy się, że nową grupą biznesową pokierują Diao Shijing i Charles Kao. Co istotne, pierwszy z nich jest byłym dyrektorem departamentu informacji elektronicznych przy Ministerstwie Przemysłu i Technologii informacyjnych, co doskonale pokazuje, jak ogromny jest wpływ chińskich władz na działalność Tsinghua Unigroup.

Tsinghua Unigroup

Budowa nowego segmentu dopiero się zaczyna, ale firma raczej nie będzie miała żadnego problemu ze skompletowaniem załogi i pozyskaniem odpowiednich maszyn. Jak twierdzą analitycy DRAMeXchange, podmiot ma skorzystać z doświadczenia jakie zdobył podczas budowy Yangtze Memory Technologies. Nowa linia miałaby powstać w Nanjing, ale rozważane jest również postawienie zupełnie nowej fabryki w mieście Chongqing. Największym problemem jest jednak zdobycie odpowiedniego procesu produkcyjnego do tworzenia samych kości DRAM.

Trzeba zauważyć, że to nie pierwsze podejście do wejścia na rynek tego typu pamięci przez Tsinghua Unigroup. Podobny pomysł kiełkował w głowach szefostwa spółki w 2014 roku, ale ostatecznie zdecydowano, by skupić się na tworzeniu chipów NAND flash. Teraz jednak dla chińskich władz istotne jest, by jakiś duży podmiot produkował kości DRAM, bo z wyścigu wypadł Jinhua Integrated Circuit Company (JHICC). Podmiot został oskarżony przez Stany Zjednoczone o szpiegostwo przemysłowe i podkradanie technologii należących do Microna, m.in. przez przejmowanie doświadczonych inżynierów odpowiedzialnych za ich opracowanie. JHICC został zmuszony do zakończenia współpracy z UMC, co spowodowało, że właściwie jedynym chińskim podmiotem, mogącym produkować chipy DRAM na dużą skalę pozostał Innotron Memory. Niemniej, on sam nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniej podaży dla całego Państwa Środka, więc pomoc Tsinghua Unigroup ma być bezcenna.

Jeśli szukacie pamięci DRAM, to teraz jest doskonały czas na ich zakup. Moduły tanieją z tygodnia na tydzień i raczej nie zapowiada się, by sytuacja miała się w najbliższym czasie zmienić. Niżej możecie sprawdzić kilka popularnych zestawów pamięci, dostępnych w polskich sklepach:

CaroozoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Caroozo2019.07.02, 15:19
Powinniśmy otwierać szampana, bo to właśnie Chiny wchłaniały ogromną ilość pamięci RAM i NAND flash. Jak Chiny się uniezależnią od firm zachodnich choć częściowo, to raczej szybkich podwyżek nie powinno być - tu już nawet Ragnarok nie pomoże :).
supervisorZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
supervisor2019.07.02, 15:25
Caroozo @ 2019.07.02 15:19  Post: 1209386
Powinniśmy otwierać szampana, bo to właśnie Chiny wchłaniały ogromną ilość pamięci RAM i NAND flash. Jak Chiny się uniezależnią od firm zachodnich choć częściowo, to raczej szybkich podwyżek nie powinno być - tu już nawet Ragnarok nie pomoże :).

Najważniejsze że będziemy wolni od jednostronnej manipulacji cenowej.
Edytowane przez autora (2019.07.02, 16:57)
doryinfgZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
doryinfg2019.07.02, 16:15
A gdzie komentarze typu o okropnym komunizmie i podglądaniu niesfornych obywateli? Chiny to kapitalizm pierwszego rzędu
cyriakZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
cyriak2019.07.02, 20:03
doryinfg @ 2019.07.02 16:15  Post: 1209425
A gdzie komentarze typu o okropnym komunizmie i podglądaniu niesfornych obywateli? Chiny to kapitalizm pierwszego rzędu


państwo pompuje kasę w fabryki pod wodzą dyrektora z ministerstwa planując się uniezależnić od międzynarodowych koncernów.... może nie rozumiem co do końca kapitalizm oznacza ale to wydaje się jego totalnym zaprzeczeniem (gospodarką centralnie planowaną)...
Borat1Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Borat12019.07.03, 11:37
I to całe Chiny jak czegoś nie kupią to ukradną :)
Większość ich technologi opera się na spółkach joint venture i szpiegostwie przemysłowym. Bez tego nie byłoby tam aut, elektroniki, pociągów etc. Wszystko zajebane od firm z Europy i USA.
Edytowane przez autora (2019.07.03, 11:38)
Rybaczek KoziołkaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Rybaczek Koziołka2019.07.04, 11:27
akurat wybór DRAM jest po prostu świetny. z powodu jednolitej struktury całego chipu, właśnie DRAM czy Flash bardzo dobrze się nadają do testowania nowych litografii. Jak to opanują, to się rzucą na 7nm albo nowszą jeśli w końcu zostanie to opanowane, a potem przeszczepią te nanometry na CPU.
Zaloguj się, by móc komentować
1