aktualności

Publiczne testy nowego MacOS, iOS, iPadOS i tvOS

0
25 czerwca 2019, 16:08 Jan Domański

Na swojej ostatniej prezentacji Apple zapowiedziało poza nowymi sprzętami (tak, to wtedy dowiedzieliśmy się chociażby o monitorze Apple Pro Display XDR z abstrakcyjnie drogą podstawką) także aktualizacje systemów dla swoich urządzeń oraz całkiem nowy OS dla iPada. Już jakiś czas temu testować nowe wydania oprogramowania mogli współpracujący developerzy. Jednak teraz już każdy zainteresowany może się zapisać do publicznego programu beta.

Koncert udostępnił dla szerokiego grona zainteresowanych nowe edycje MacOS, iPadOS, iOS i tvOS. Aby pobrać nowe oprogramowanie należy zapisać się do testów na dedykowanej stronie Apple - beta.apple.com. Jedynym niedostępnym systemem jest nowy watchOS, więc inteligentnych zegarków nie zobaczymy pod kontrolą nowego systemu, trzeba będzie poczekać.

Teoretycznie Apple jest znane ze stabilnego działania swoich urządzeń i dopracowanego oprogramowania, ale pamiętajmy, że to ciągle odsłony beta. W takim razie mogą (ale nie muszą konkretnie w naszym przypadku) wystąpić błędy różnego typu. Jeżeli mamy jakiś sprzęt, który jest kluczowy dla naszej pracy czy to po prostu podstawowy komputer lub telefon, to trzeba najpierw dobrze się zastanowić, czy otwarta beta jest dla nas dobrym rozwiązaniem. W końcu to cały system a nie jakiś pojedynczy program.

Z ciekawych nowości, Apple opracowało osobny (chociaż w zasadzie będący po prostu mocniejszym przebudowaniem iOS, więc w zgodny z poprzednimi wydaniami) system dla tabletów iPadOS, który jest nakierowany na lepszą produktywność w różnych zadaniach i zbliżenie doznań do bardziej komputerowych niż smartfonowych.

Dla komputerów Mac przygotowano chociażby takie nowinki jak możliwość wykorzystania ekranu iPada jako dodatkowego monitora czy zaawansowane narzędzia pomagające programistom w konwersji oprogramowania z iOS. Rozdysponowano także funkcje iTunes na osobne aplikacje.

Właściciele telefonów będą mogli przetestować na przykład nową klawiaturę systemową, wyczekiwany od dawna Dark Mode czy obsługę gamepadów z konsol Microsoftu i Sony.

Źródło: theverge
1