aktualności

Składany SurfaceBook - wreszcie konkretniejsze przecieki

0
25 czerwca 2019, 07:40 Jan Domański

O tym, że Microsoft prawdopodobnie pracuje nad dwuekranowym (a nie tak jak w przypadku np. Lenovo składanym niczym Galaxy Fold) tabletem z linii Surface informowaliśmy już na początku miesiąca. Urządzenie trochę przypomina porzucony koncept tabletu Courier i prawdopodobnie jego kodowa nazwa to Centaurus. Dzięki źródłu z IHS Markit poznaliśmy nieco więcej interesujących szczegółów.

Forbes powołując się na informacje przekazane przez Jeffa Lina - zastępcę dyrektora działu elektroniki użytkowej w IHS Markit, pisze o planowanym pojawieniu się urządzenia w pierwszym połowie, lub nawet pierwszym kwartale 2020 roku. Sprzęt miałoby dwa dotykowe ekrany o przekątnej 9” i proporcjach 4:3 oraz brak wbudowanej fizycznej klawiatury.

W sferze łączności użytkownicy mogliby potencjalnie liczyć poza Wi-Fi na moduł łączności LTE, lub nawet nowoczesny 5G. Spekuluje się też o wykorzystaniu procesorów Intela z rodziny Lakefield. Jeszcze ciekawiej zapowiada się w kwestii oprogramowania. Ten nietypowy tablet byłby napędzany przez nowopowstający Windows 10 Core OS (WCOS). W dodatku miałby uruchamiać aplikacje z Androida i (zapewne w takim razie okrojone) usługi iCloud w Windowsie 10.

Jeśli doniesienia okażą się prawdziwe, to zapowiada się bardzo ciekawy projekt. Z jednej strony odporny na wady trwałości ekranu, z jakimi ciągle boryka się Samsung przy okazji prób rozpoczęcia sprzedaży Folda (w końcu miałyby to być dwie osobne, chociaż położone od razu obok siebie matryce, a nie jedna zaginana), a z drugiej dający dostęp do konkurencyjnego ekosystemu oprogramowania, które jest przecież lepiej przystosowane do dotykowych tabletów niż typowe aplikacje na Windowsa.

Widzieliśmy już próby wprowadzenia podobnych urządzeń na rynek, nawet sam Microsoft porzucił swój projekt. Widać jednak potrzebujemy chociaż małej próbki (bo czy takie sprzęty na dobre się zadomowią, to już otwarta kwestia) tabletów czy smartfonów ze składanym w taki czy inny sposób ekranem (jako para lub jeden elastyczny). Zanosi się na to, że mimo potknięć szlak przetrą najpierw smartfony. To jak w końcu po debiucie rynkowym zostanie przyjęty Samsung Galaxy Fold i konkurencyjny model Huawei będzie w dużej mierze rokować na przyszłości projektów Microsoftu czy Lenovo.

Źródło: forbes
1