aktualności

AMD Navi - nowe układy znalezione w sterownikach Linuksa

0
19 czerwca 2019, 20:10 Adrian Kotowski

Na Radeonach RX 5700 XT i RX 5700 zestawienie nowych produktów AMD się nie kończy. Wskazuje na to lista z oznaczeniami układów graficznych, odnaleziona w sterownikach dla Linuksa. Jak zwykle w przypadku takich wycieków w sieci pojawiły się różne spekulacje na temat tego, z czym konkretnie możemy mieć do czynienia. Jeśli jesteście ich ciekawi, to wszystkiego dowiecie się z dalszej części newsa.

Wpisy znalezione w sterowniku zostały tam dodane i podpisane przez dwóch pracowników AMD i dotyczyły obsługi modułu Display Core Next (DCN2). Na liście znalazło się dziewięć oznaczeń, z czego jedno nie zostało jeszcze dokładnie określone, a cztery miały dopisek LITE. Część obserwatorów twierdzi, że ten ostatni wskazuje na układy mobilne, inni mówią o APU, a jeszcze inni uważają, że mowa o chipach konsolowych. Należy przy tym zauważyć, że Navi14 nie ma takiego wariantu, najpewniej ze względu na fakt, że będzie to układ o najniższej wydajności ze wszystkich wymienionych.

  • NV_NAVI10_P_A0 = 1,
  • NV_NAVI12_P_A0 = 10,
  • NV_NAVI14_M_A0 = 20,
  • NV_NAVI21_P_A0 = 40,
  • NV_NAVI10_LITE_P_A0 = 0x80,
  • NV_NAVI10_LITE_P_B0 = 0x81,
  • NV_NAVI12_LITE_P_A0 = 0x82,
  • NV_NAVI21_LITE_P_A0 = 0x90,
  • NV_UNKNOWN = 0xFF

Litera P w nazwie miałaby pochodzić od słowa Performance, natomiast M od Mobile. W nazwach wymieniona jest też prawdopodobnie rewizja – widzimy wczesne wersje A0 i model Navi10 w już dość dopracowanej wersji B0. Zagadką jest natomiast Navi21 i może być to najciekawszy wpis ze wszystkich wymienionych. Według plotek tak miałby być oznaczony nowy, flagowym układ AMD, który mógłby bazować na kolejnej wersji architektury RNDA i należeć do serii RX 5800 lub jeszcze wyższej. Czas pokaże, czy tak będzie. Warto jednak wspomnieć, że wpis w sterowniku został usunięty, więc niewykluczone, że pojawił się on tam po prostu zbyt szybko.

Osoby planujące kupno nowej karty zachęcamy do poczekania tych kilkunastu dni na premierę nowych Radeonów. Niewykluczone, że sprzęt wypadnie nieźle, a polskie ceny nie będą odstraszać. Jeśli celujecie w inny segment sprzętu, to zawsze możecie nabyć karty Nvidii lub tańsze Radeony:

Źródło: PCGamesN
1