aktualności

HTC Vive z wirtualnymi pracami Leonardo Da Vinci w Luwrze - Mona Lisa: Beyond the Glass

1
17 czerwca 2019, 19:55 Jan Domański

Sztuka i technika łączą się w wirtualnej rzeczywistości. Luwr i HTC Vive Arts przenoszą jedno z najbardziej znanych dzieł w historii malarstwa do świata VR. Z okazji 500 rocznicy śmierci Leonardo Da Vinci będzie można oglądać wystawę „Mona Lisa: Beyond the Glass” od 24 października 2019 do 24 lutego 2020. Jeśli jednak nie wybieracie się do Paryża, to można sięgnąć po headset VR.

To nie pierwsza inicjatywa HTC Vive Arts. Program od swojego startu w 2017 roku współpracuje z czołowymi artystami, muzeami i organizacjami kulturalnymi. Wśród około 40 partnerów znalazły się tak ważne instytucje jak między innymi Tate Modern w Londynie, Musée d’Orsay oraz Musee de l'Orangerie w Paryżu, American Museum of Natural History w Nowym Jorku, ArtScience Museum w Singapurze czy National Palace Museum w Tajpej.

Zespół odpowiedzialny za wystawę, opisuje wrażenia VR w taki sposób: Część zrealizowana w wirtualnej rzeczywistości “Mona Lisa: Beyond The Glass”, umożliwi gościom wyjątkową okazję interakcji z obrazem. Widzowie będą mogli wejść do świata najbardziej ikonicznego obrazu by przyjrzeć mu się z bliska w całkowicie nowy, transformatywny sposób. Odwiedzający zgłębią detale niewidoczne gołym okiem, poznają techniki, których artysta używał w trakcie tworzenia arcydzieł, a także odkryją zupełnie nowe informacje na temat tożsamości sportretowanej postaci. Wirtualna podróż w jego głąb ukazuje intymne spojrzenie na dzieło, będące obiektem fascynacji całych pokoleń. Dzięki temu „Mona Lisa: Beyond the Glass” może wykroczyć poza ramy aplikacji VR i stać się czymś więcej - kreatywnym przeżyciem, zmieniającym to jak można odbierać sztukę.”

Entuzjaści komputerów i nowych technologii są przyzwyczajeni do bardziej konkretnych opisów, więc tak naprawdę dopóki treść nie będzie miała swojej premiery na platformie HTC Viveport, w pełni nie będziemy wiedzieć co autorzy mają na myśli. Nie trzeba jednak odmawiać twórcom wystawy i prezentacji VR dozy niepewności, w końcu większa przyjemność z obcowania z dorobkiem Leonardo Da Vinci będzie wiązała się z tajemniczością, a nie wyjawieniem wszystkiego jeszcze przed premierą.

„Mona Lisa: Beyond the Glass” będzie dostępna w bibliotece HTC Viveport dla posiadaczy subskrypcji i zapewne też jako samodzielna treść. Usługa Viveport dostępna jest nie tylko dla posiadaczy HTC Vive i HTC Vive Pro czy HTC Vive Pro Eye ale też Oculus Rift, Oculus Rift S i sprzętów z rodziny Windows Mixed Reality (w przyszłości również Valve Index), więc nie trzeba się martwić o wykluczenie, jeśli dysponuje się akurat innym komputerowym headsetem VR niż te od HTC.

[aktualizacja 19.06.2019 13:10]

Aplikacja jak i wystawa zmieniły nazwę na "Mona Lisa: Beyond the Glass". Pierwotny tytuł "Mona Lisa: Behind the Glass" nie jest już aktualny. Odnotowaliśmy też ten fakt w głównej części aktualności przez podmianę występującej w nim kilka razy nazwy na obecnie obowiązującą.

Źródło: prasowe
1