aktualności

AMD potwierdza - płyty główne serii 300 i 400 bez obsługi PCIe 4.0 [Aktualizacja] Mamy oświadczenie AMD

46
31 maja 2019, 12:51 Adrian Kotowski

Zachwyty były nieco przedwczesne. Wraz z premierą rodziny Ryzen 3. generacji AMD jako pierwsza firma wprowadzi na rynek konsumencki interfejs PCIe 4.0. Od początku było wiadomo, że nowe rozwiązanie będzie dostępne na płytach X570, ale ostatnie wiadomości mówiły również o obsłudze standardu na urządzeniach z serii 400, a nawet 300. AMD postanowiło w końcu wyjaśnić sprawę, a informacja może być dla wielu użytkowników raczej rozczarowująca. 

Jak pewnie pamiętacie, niedawno informowaliśmy Was, że Gigabyte wydał nowe wersje biosów, które aktywowały interfejs PCIe 4.0 na płytach głównych X470 i B450. Wielu posiadaczy sprzętu AMD ucieszyło się z tej wiadomości, bo dzięki temu nie musieliby nabywać nowej płyty, by uzyskać dostęp do tego standardu. Wystarczyłby zakup samego procesora z rodziny Matisse i montaż na obecnie posiadanej płycie. Problem w tym, że AMD zupełnie zmieniło zdanie i wspomnianej obsługi nie będzie. Tak przynajmniej stwierdził Robert Hallock, dyrektor marketingu technicznego AMD, w wywiadzie udzielonym serwisowi SweClockers.

Zdaniem przedstawiciela czerwonych, niemożliwe jest zagwarantowanie poprawnego działania i odpowiedniej obsługi PCIe 4.0 na starszych płytach. Urządzenia te nie są po prostu fizycznie dostosowane do wymagań interfejsu i nic nie da się z tym zrobić. Przedstawiciel AMD stwierdził też, że w dużej mierze chodzi o kwestię odpowiedzialności, bo w przypadku problemów z działaniem nie byłoby wiadomo, czy winny jest producent płyty, czy producent procesora. Co więc stanie się z obsługą, wprowadzoną przez Gigabyte’a? Hallock poinformował, że jego firma usunie ją przy pomocy aktualizacji oprogramowania płyty głównej.

Powyższe informacje są o tyle ciekawe, że jeszcze na CES 2019 AMD mówiło o planach dodania obsługi PCIe 4.0 dla starszych płyt i przygotowaniu całego procesu certyfikacji. Zapewniano również o tym, że firma nie będzie blokować implementacji tego rozwiązania przez producentów, ale jak widać, rzeczywistość wygląda zgoła odmiennie. Sam problem z odpowiedzialnością za działanie interfejsu to prawdopodobnie tylko jedna z wielu zmiennych, jakie zaważyły na podjęciu takiej decyzji. Pod uwagę należy brać również choćby kwestie finansowe - AMD z pewnością zależy na sprzedaży jak największej liczby stosunkowo drogich chipsetów X570, a obsługa PCIe 4.0 na starszych płytach odciągnęłaby uwagę klientów od nowych produktów. 

[Aktualizacja] AMD przesłało oświadczenie w sprawie PCIe 4.0 na starszych płytach. Jego treść publikujemy poniżej:

Ze względu na to, że starsze płyty główne (przed X570) nie były projektowane z myślą o obsłudze PCIe 4.0, ich projekt może nie pozwalać na działanie tego standardu z wymaganą stabilnością i wydajnością. Aby zapewnić niezawodne i spójne doświadczenie w tej kwestii, ostatecznie PCIe 4.0 nie będzie opcją dostępną dla starszych konstrukcji. Użytkownicy mogą jednak nadal korzystać z beta biosów (z obsługą PCIe 4.0 - przyp. red.), ale nie można zagwarantować pełnej stabilności i odpowiedniej wydajności.

Płyty główne z chipsetem X570 niekompatybilne z Ryzenami 1. generacji

Jeśli przymierzacie się do zakupu Ryzena 3000, a nie zależy Wam na nowej wersji interfejsu, to oczywiście nadal kupno płyt X470 i B450 jest świetnym pomysłem. Wiele z tych konstrukcji jest bardzo dopracowanych, tak pod względem konstrukcji, jak i oprogramowania, a na dodatek produkty te są obecnie całkiem przystępne cenowo. Poniżej możecie sprawdzić oferty sprzedaży tych płyty, dostępnych w polskich sklepach:

Źródło: SweClockers
czolgista778Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
czolgista7782019.05.31, 13:03
19#1
Zobaczycie że jak AMD urobi sobie grunt pod nogami nowymi Ryzenami to będą tak samo opieszali jak Intel.
iwanmeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
iwanme2019.05.31, 13:04
16#2
Trochę niefajny ruch, AMD powinno zostawić producentom płyt głównych furtkę aby Ci sobie mogli PCI-E 4.0 certyfikować jeśli chcą. Zwłaszcza, że jak widać na części płyt jest to możliwe.
McMenelZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
McMenel2019.05.31, 13:15
14#3
Jak ja straciłem teraz respekt do AMD. Jeżeli producent jest pewny swojej płyty to niech wyda bios z pcie 4.0 i użytkownik na własną odpowiedzialność niech z niego skorzysta. A tu AMD bawi się w Intela i odgórnie blokuje poczuli się mocni to teraz zaczną zachowywać się jak Intel. Bardzo słabe zagranie. Powinni się wstydzić.
iD4Ru73KZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
iD4Ru73K2019.05.31, 13:18
-26#4
Ojojoj 😁 przecież wiadomo, że w tym roku, szczególnie w połowie nie opłaca się składać budy. W przyszłym roku DDR5 i wszystkie topowe dziś mobo pójdą na szrot.

W przyszłym roku Ryzen 3, nowe ramy, nowe GPU od zielonych, więcej sprzętu z kablem 10Gbit/s, nowe konsole, szybsze dyski, tańsze topowe monitory etc. Ważne aby wytrzymać do końca roku, potem z górki. Przyszły rok będzie okresem zastoju, wiec dobry moment na wywalenie 20 koła na nową budę składaną od zera 😁
Edytowane przez autora (2019.05.31, 13:18)
SzczotaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Szczota2019.05.31, 13:23
30#5
No właśnie problem jest że jak pcie 4.0 na starych plytach i wyskoczy jakiś problem to będzie że AMD źle.

Producent płyt powinien wprowadzić 4.0 w wersjach beta biosu, ewentualnie w podstawowej dostępne wszystkie wersje ale 4.0 uaktywnia się tylko jak ręcznie wymyślimy i będzie duża widoczna informacja że może powodować brak stabilności etc.
Świadomi klient sobie poradzi.
Nieświadomy będzie narzekać że AMD jest Beee
WibowitZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Wibowit2019.05.31, 13:25
15#6
iD4Ru73K @ 2019.05.31 13:18  Post: 1205377
Ojojoj 😁 przecież wiadomo, że w tym roku, szczególnie w połowie nie opłaca się składać budy. W przyszłym roku DDR5 i wszystkie topowe dziś mobo pójdą na szrot.

Eeee, w przyszłym roku Intel pewnie dalej będzie klepał Refresh Lake'a i nic nowego w wysoko taktowanych desktopach nie będzie.
petertechZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
petertech2019.05.31, 13:30
14#7
Korporacja to korporacja, a raczej firma to firma. Zysk i tyle, nic więcej się nie liczy. Można pochwalić firmę za faktycznie dobry produkt, ale żeby mieć jakieś sentymenty, wybaczać oszustwa, fałszerstwa, przekręty, brak wsparcia, brak aktualizacji, olewanie klientów ? Uczuć do firm raczej nie można żywić...bo one są nastawione na zysk, a reszta to PR i robienie ludziom wody z mózgu.
AMD nie rywalizuje z Intelem i Nvidia dla dobra ludu, ale dla kasy. Jak dało się zarabiać na górnikach to im się nigdzie z kartami nie śpieszyło, kasa przez ten czas płynęła, a seria kart była raczej mocno przeciętna. Co odłożyło w czasie pracę nad następcami. I gdyby nie konsole to AMD byłoby w dupie. A tak mają rynki gdzie nie decyduje konsument i jakość produktu bezpośrednio oceniana przez ludzi. Bo za słabą konsolę będzie się winić Sony czy Microsoft.
A prawda jest taka, że wydajność np. kart do ich ceny to dzisiaj jest coś gorszego niż rynek smartfonów.
Przecież RT to dosłownie parę efektów i ledwo czasami widocznych w paru grach! A wydajność kart stoi od trzech lat. RTX 2080 to GTX 1080Ti. Wzrost wydajności jest zerowy do czasami 3-4%.
Kochajmy AMD bo walczy z Intelem :E Kompletnie mnie nie obchodzi kondycja AMD, Intela, Apple, IBM, VW, Cisco, PESY. Tak samo jak udziałowców, prezesa i menadżerów i pracowników tych firm nie interesuje co się dzieje w domu i portfelu moim i ludzi kupujących ich produkty.
Marketingowo rozbudzanie uczuć, emocji do produktów i firm jednak ma swoje plusy, oczywiście wyłącznie dla sprzedających telefony czy karty bo ludzie zapłacą więcej ;)
SajlorMunZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SajlorMun2019.05.31, 13:35
McMenel @ 2019.05.31 13:15  Post: 1205376
Jak ja straciłem teraz respekt do AMD. Jeżeli producent jest pewny swojej płyty to niech wyda bios z pcie 4.0 i użytkownik na własną odpowiedzialność niech z niego skorzysta. A tu AMD bawi się w Intela i odgórnie blokuje poczuli się mocni to teraz zaczną zachowywać się jak Intel. Bardzo słabe zagranie. Powinni się wstydzić.

Przecież AMD od samego początku niewiele różniło się od Intela, jeśli chodzi o model działania. Ich największa 'zaleta' to niższe ceny CPU i trochę mniej podstawek, ostatnimi czasy. Ale tak samo trzaskają miliony chipsetów, podstawek, lubują się w odgrzewanych kotletach lub nakładają ograniczenia na procesory (czy to rdzenie czy blokada mnożnika). Na konferencjach tak samo przedstawiają bullshitowe lub mocno naciągane slajdy.

Jeśli zaś chodzi o odblokwoanie pewnych niekoniecznie stabilnych funkcji, to nie jest to wcale takie proste. Ludzie mają tendencję do aktywacji róznego rodzaju beta funkcji, a później jest płacz, że komputer nie wstaje czy stracili dane. Dlatego wcale się nie dziwię AMD, że dość ostrożnie podchodzi do implementacji tego typu rozwiązań. Dodatkowo zmniejszyłoby im to sprzedaż nowych układów. A przecież jest to firma jak każda inna i musi zarabiać. R&D kosztuje ich grube miliony, a te pieniądze skądś muszą brać.
Edytowane przez autora (2019.05.31, 13:36)
bi3dron4Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bi3dron42019.05.31, 13:56
Jeszcze jedna generacja i skończy się też darmowe kręcenie... Ja nie wiem, jak można być tak naiwnym, żeby uwierzyć jakiemuś koncernowi, że on zadba o interes swoich klientów...
buggeerZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
buggeer2019.05.31, 13:57
10#10
Nie zdążyli jeszcze z serwera usunąć/podmienić grafiki, na której x470 są oznaczone jako PCIe 4.0 ready: https://community.amd.com/servlet/JiveServ...ility-chart.jpg
Czarny tekst na czarnym tle, więc słabo widać, wzmianka jest nad kropką w ostatniej kolumnie w rzędzie x470, trzeba otworzyć w pełnej rozdzielczość, żeby to zobaczyć.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1