aktualności

MacBooki Pro i iPady Pro z ekranami OLED od Samsunga

2
25 maja 2019, 14:06 Jan Domański

Apple planuje większe odświeżenie swoich laptopów MacBook Pro i tabletów iPad Pro. Dopiero co informowaliśmy o wprowadzeniu nowych MacBooków linii Pro, ale zmiany dotyczyły w zasadzie tylko wstawienia mocniejszych procesorów i poprawienia klawiatury, aby jej mechanizm był już wolny od wad. W nowej odsłonie, która jest właśnie projektowana, możemy liczyć na zmiany dotyczące ekranu, ale za tym idą dodatkowe możliwości.

Jak informuje AppleInsider, w obu przypadkach dotychczasowe ekrany miałyby być zastąpione wykonanymi w technologii OLED. Dostawcą byłby Samsung. Co ciekawe, powstawałyby w technologii stosowanej do produkcji składanych wyświetlaczy, czyli Thin Film Encapsulation (TFE). Nie oznacza to od razu, że nowe MacBooki Pro i iPady Pro miałyby składane matryce. Po prostu efektem ubocznym tej techniki jest znaczna redukcja grubości ekranu.

Sprawdź aktualny ranking najlepszych ultrabooków
Sprawdź aktualny ranking najlepszych tabletów

Po pierwsze, jako że to OLED, nie trzeba już mieć osobnego podświetlenia, a MacBooki Pro korzystają z technologii IPS, i mają diody jako źródło światła dla ekranu, co zwiększa jego gabaryty. W dodatku TFE wykorzystuje cienką warstwę zamiast relatywnie grubego szklanego podłoża. Poza tym przekątne miałyby wzrosnąć, bo mówi się o matrycach wielkości 16” w nowych MacBookach Pro. Sam iPad Pro zmieni technologię matrycy z LCD wykorzystującej podświetlenie LED na OLED, ale nie mówiono o powiększeniu wyświetlacza. Mogłoby się to wiązać ze zmniejszeniem grubości, albo dodatkowym miejscem na inne podzespoły w obu liniach sprzętów.

Samsung chciałby też zaopatrywać Apple w składane ekrany. Już w marcu wysłał próbki do firmy z logiem nadgryzionego jabłka, które potencjalnie mogłoby jej pokazać, jak wyglądałyby hipotetyczne składane iPhony. Decyzji w tej sprawie jednak nie ma, a też ciężko snuć wnioski, jakoby Apple było zachwycone próbkami po późniejszej aferze z Samsungiem Galaxy Fold, który przecież opierał się na tej samej technologii.

Źródło: appleinsider
zskkZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
zskk2019.05.26, 22:27
ale to sie bedzie przepalać srogo. szczególności przy wydechu lapka :E
pwilZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
pwil2019.06.03, 15:56
zskk @ 2019.05.26 22:27  Post: 1204583
ale to sie bedzie przepalać srogo. szczególności przy wydechu lapka :E


To ma wytrzymać do końca gwarancji. Na starych iMakach z IPS były już powidoki - po całym dniu z Adobe zostawały paski narzędziowe wypalone na białym tle...
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1