aktualności

MSI porzuca obsługę chipów Bristol Ridge dla wybranych płyt głównych AM4

0
25 maja 2019, 10:35 Adrian Kotowski

Ryzeny 3000 ważniejsze. Wygląda na to, że dodanie obsługi nowych procesorów AMD oznacza w przypadku wybranych płyt głównych MSI utratę możliwości współpracy z chipami Bristol Ridge.

Na to wskazuje opis najnowszej edycji firmware dla modelu A320M Pro-VH Plus (sprawdź cenę płyty głównej). Oprogramowanie dostępne w wersji beta wprowadza zaktualizowane AMD ComboPI1.0.0.1 i rozszerza listę kompatybilnych procesorów o nadchodzące jednostki czerwonych. Równocześnie jednak producent zaznacza, że tej wersji biosu nie powinny instalować osoby, które posiadają któryś z wymienionych przez MSI układów z rodziny Bristol Ridge.

Po aktualizacji posiadacz A12-9800 najprawdopodobniej nie będzie mógł korzystać z peceta, gdyż jego układ zniknie z listy obsługiwanych przez płytę. Na możliwość porzucenia starszych procesorów wskazywaliśmy już w czerwcu 2018 roku. Powód takiej decyzji jest bardzo prosty - tanie płyty główne, a takimi z pewnością są modele z chipsetem A320, wyposażone są w kość biosu o pojemności 16 MB, która nie jest w stanie pomieścić wszystkich mikrokodów. Tak więc by umożliwić użytkownikom płyt korzystanie z Ryzenów 3000 trzeba poświęcić inne chipy, do czego świetnie nadaje się właśnie seria Bristol Ridge.

Nie są to produkty popularne i raczej niewiele osób w ogóle świadomie decyduje się na ich zakup. Ich odejście na „emeryturę” nie powinno przez to stanowić większego problemu dla zwykłego użytkownika. Trzeba też zauważyć, że zawsze mamy możliwość nieinstalowania nowego firmware, przez co zachowamy kompatybilność z Bristol Ridge. 

AMD Ryzen 7 2700 - sprawdź cenę procesora

Źródło: MSI
1