aktualności

Gigabyte przygotowuje nośnik SSD Aorus NVMe Gen4 z PCIe 4.0

0
25 maja 2019, 09:05 Adrian Kotowski

Idealny sprzęt do komputerów z nowymi Ryzenami. Gigabyte zapowiedział dzisiaj tajemniczy nośnik danych opisany jako Aorus NVMe Gen4 SSD. Zapowiada się, że będzie to konstrukcja zgodna z interfejsem PCIe 4.0, oferująca dzięki temu nieosiągalną do tej pory wydajność dla tradycyjnych SSD. 

Gigabyte nie podzielił się właściwie żadnymi danymi o produkcie, który najpewniej zostanie pokazany na najbliższych targach Computex. Niemniej, możemy oczekiwać, że nośnik będzie naprawdę bardzo szybki. Według przecieków Aorus NVMe Gen4 SSD powinien bazować na kontrolerze Phison E16, który został zaprezentowany na CES 2019. Podczas demonstracji, nośnik wyposażony w chip Phisona mógł pochwalić się prędkością odczytu na poziomie 4100 MB/s i zapisu do 4200 MB/s. Producent twierdził wtedy, że po ulepszeniach możliwe będzie przekroczenie wyraźne przekroczenie tych progów, bo ograniczeniem były stosowane kości pamięci Microna.

Jeśli wspomniany kontroler rzeczywiście zostanie wykorzystany, to w produkcie Gigabyte’a możemy zobaczyć 96-warstwowe kości 3D NAND TLC, choć mogą to być też chipy BiCS4 Toshiby, oferujące zdecydowanie wyższą wydajność. Według przecieków mamy też spodziewać się bufora z pamięci DRAM oraz systemu korekcji błędów LDPC. Możliwości konstrukcji będzie można przetestować na komputerach z Ryzenami 3000, bo w najbliższym czasie tylko ta rodzina będzie oferować interfejs PCIe 4.0.

Inna sprawa, że prezentacja na Computeksie wcale nie musi i najpewniej nie będzie oznaczać szybkiej premiery urządzenia. Wspomniany kontroler Phison E16 ma według planów jego producenta trafić na rynek dopiero pod koniec tego roku, więc jeśli Gigabyte rzeczywiście go zastosował, opisywany nośnik kupimy prawdopodobnie dopiero w sezonie świątecznym, o ile nie w przyszłym roku. Możliwe jest również zastosowanie układu Silicon Motion SM2264, ale na niego też trzeba będzie trochę poczekać. 

Tutaj sprawdzisz ceny popularnych nośników SSD dostępnych w Polsce

Źródło: Gigabyte
1