aktualności

Problem braku dobrych zabezpieczeń przed utratą danych w firmach jest duży

1
23 maja 2019, 15:50 Jan Domański

Konica Minolta powołując się na różne badania (Raport State of Salesforce Data Protection, Ponemon 2018 Cost of a Data Breach Study, Global Data Protection Index 2018) porusza problem braku bezpieczeństwa ważnych danych w firmach. Kwestia ta dosięga bardzo dużej ilości przedsiębiorstw, a jest wyjątkowo ważna dla poprawnego funkcjonowania biznesu.

Aż trzy na cztery najczęściej wymieniane powody zakłócenia działań firm dotyczą kwestii danych. Cyberataki, które uniemożliwiły dostęp do informacji (28%), utrata danych (28%) i brak możliwości ich odzyskania (27%). W ostatnim roku nawet 76% działalności gospodarczych zmagało się z tymi problemami. Co ważne, aż 75% firm nie dysponuje kompleksowym procesem tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych, a tylko 39% twierdzi, że jest przygotowana na wypadek utraty lub naruszenia danych. Takie statystyki są ważne też z punktu widzenia zwykłych konsumentów. W końcu zdarza się, że powierzamy różnego typu informacje firmom, a w przypadku np. bezpowrotnej utraty części bazy związanej ze szczegółami zamówień, możemy mieć problemy chociażby ze swoim świeżo kupionym, ale jeszcze nie wysłanym wymarzonym laptopem ze sklepu internetowego.

W swoim materiale autorzy zwracają też uwagę na to, że powody takich sytuacji mogą być różne - od zwykłej awarii sprzętu lub zasilania, przez cyberataki czy zwykłe fizyczne kradzieże mienia, a w większości firm przywracanie danych zajmuje więcej niż tydzień, a to stanowczo utrudnia pracę. Przypadki utraty danych nie tylko wpływają na przestoje w przedsiębiorstwach, ale też narażają je na kary finansowe związane z nieprzestrzeganiem przepisów czy problemy wizerunkowe.

Dbałość o bezpieczeństwo informacji staje się tym ważniejsze, że w ciągu dwóch ostatnich lat, ilość zarządzanych przez firmy danych, wzrosła średnio aż o 569%. Zaleca się posiadanie co najmniej trzech egzemplarzy ważnych informacji i przechowywanie ich na różnych nośnikach. Co więcej, dobrze też mieć jedną kopię na zewnątrz firmy u dostawców usług zajmujących się bezpiecznym backupem danych.

Sprawdź ceny serwerów dysków sieciowych NAS

Kompleksowe usługi backupu danych, które powielają i szyfrują dane w różnych miejscach lokalnie u klienta, a także w chmurze są bardzo dobrym wyjściem z sytuacji. Jak podaje Mateusz Macierzyński, który jest menadżerem ds. systemów ITS w firmie Konica Minolta - „Zarządzane usługi backupu danych umożliwiają nadzór nad wszystkimi miejscami przechowywania danych i kontrolę nad kopiami przez całą dobę, a także przywracanie gotowości do pracy bez konieczności wcześniejszej naprawy usterki.”

Źródło: prasowe
yendrekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
yendrek2019.05.24, 01:03
Ech, artykuł sponsorowany. Niemniej na bardzo ważny i o zgrozo często mniej lub bardziej ignorowany w firmach. Można by napisać, co Konica Minolta oferuje w zakresie backupu danych - dla mnie przynajmniej (nie siedzę zawodowo w temacie) obecność tej firmy na rynku backupów to niejakie zaskoczenie i bardzo chętnie bym zapoznał się z przeglądem ich oferty.
Zaloguj się, by móc komentować
1