aktualności

Epic Games Store wysłał przez pomyłkę dane użytkownika innej osobie

8
23 maja 2019, 09:35 Adrian Kotowski

Epic Fail. Po kilku mniejszych wpadkach właścicieli nowej platformy dystrybucji gier, przyszedł czas na błąd, który nigdy nie powinien mieć miejsca. Epic Games Store wysłało przez pomyłkę dane użytkownika zupełnie innej osobie. Sprawę opisał sam poszkodowany, a jego doniesienia zostały potwierdzone przez przedstawiciela sklepu.

Użytkownik Reddita o nicku TurboToast3000 zgłosił się do Epic Games Store z żądaniem dostępu do swoich danych, powołując się na artykuł 15. Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO). Chciał w ten sposób dowiedzieć się, jakie informacje przechowuje sklep oraz z kim ewentualnie je wymienia. Przedstawiciele platformy pozytywnie rozpatrzyli prośbę i tu moglibyśmy zakończyć, gdyby nie gigantyczny błąd popełniony przez pracownika firmy. Okazało się, że oczekiwane przez TurboToast3000 dane trafiły do zupełnie innej, niepowiązanej ze sprawą osoby.

O swojej pomyłce poinformował sam Epic Games Store, twierdząc, że była to zwykły ludzki błąd. Firma stwierdziła też, że skontaktowała się z użytkownikiem, który otrzymał nieswoje dane, i nakłoniła go do ich usunięcia. A przynajmniej tak wynikało z jego deklaracji, których w żaden sposób nie można przecież zweryfikować. Podmiot przeprosił za błąd, co jednak nie zmieniło sytuacji poszkodowanego.

Epic Fail

Według jego relacji w niepowołane ręce trafiły takie informacje jak jego adres e-mail, imię i nazwisko, historia zakupów oraz dane o płatnościach. Użytkownik arctyczyn, reprezentujący na Reddicice firmę Epic Games Store, zapewnił natomiast, że ani pierwsza, ani ostatnia z wymienionych informacji nie zostały przekazane, podobnie jak nie wyciekła data urodzenia TurboToast3000. Niewiele to jednak zmienia, bo trudno traktować poważnie firmę, której zdarzają się tak specyficzne pomyłki.

Inna sprawa, że opisana sytuacja to i tak nic w porównaniu z wieloma wyciekami, z którymi na przestrzeni lat zmagała się platforma Steam. Ostatnia duża usterka tego typu miała miejsce podczas świątecznej wyprzedaży w 2015 roku, kiedy to przez 1,5 godziny około 34 tysięcy użytkowników z powodu błędu buforowania mogło przeglądać dane dotyczące kont innych osób, włącznie z ich adresami rozliczeniowymi, historią zakupu i e-mailem. Nie tłumaczy to jednak w żaden sposób firmy Epic, która przy obecnych, nieprzychylnych jej opiniach, powinna unikać skandali jak ognia.

Sprawdź ranking popularnych gier dostępnych w Polsce

Źródło: Reddit
kretosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kretos2019.05.23, 10:22
-8#2
Poważnie? Ktoś się pomylił i wysłał dane na inny adres mailowy. Takich rzeczy zdarza się pewnie tysiące dziennie. Policja wbija z buta do niewłaściwych drzwi, przesyłka przychodzi pod niewłaściwy adres, mojej mamie energetyka chciała prąd odciąć choć to sąsiadka niepłaciła... Takie przypadki się będą zdarzać i są praktycznie nie do wyeliminowania a piszecie, jakby Epic miał poważny błąd w oprogramowaniu.
DrW2019.05.23, 11:01
-5#3
To jest błąd człowieka, i mam wrażenie że w sklepach konkurencji dzieje się to równie często, ale obecnie popularny jest hejt na Epica, więc zacznijmy ich wyzywać...
VymmiataczZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Vymmiatacz2019.05.23, 11:36
-7#4
Teraz hejtowanie Epik Stora jest po prostu modne i tyle.
Filip454Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Filip4542019.05.23, 13:10
I tak logika z przesyłaniem danych rozmyta - przecież wysyłając je mailowo, jednocześnie muszą one przejść przez jakąś inną korporację :E
petertechZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
petertech2019.05.23, 13:13
Pewnie w przypadku Steama byłoby podobnie. Zresztą porównując bazę użytkowników to potencjalny problemy byłby większy.
Epic jest nowy, sam chce się kreować na nie wiadomo jak wielki sklep i konkurenta Steama to jest o nim głośno. Tego przecież chcieli.
yendrekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
yendrek2019.05.23, 13:47
Ten epic przypomina mi stonogę - co i rusz strzelają sobie w jakieś kolano, a i tak większego wrażenia to na nich nie robi ;)
RuthvenZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Ruthven2019.05.23, 16:18
Taką kadrę za te 12% mają ;p
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1