aktualności

Google zamyka program Jump VR Video

0 18 maja 2019, 15:41 Jan Domański

Usługa przetwarzania wideo w chmurze od Google, czyli Jump VR Video, wkrótce nie będzie już wspierana. Firma wysłała w piątek do twórców stosowne informacje, jakoby planowała zamknąć sługę 28 czerwca. Już od 26 czerwca nie będzie można przesyłać materiałów, a do 27 ma się czas na pobranie wszystkich swoich treści.

sferycznych materiałów wideo w 3D. Jego platforma służy do obróbki materiałów z instalacji wielu kamer (16 i więcej) połączonych na wspólnym stojaku, gdzie wysyła się surowe dane. Chmura Google zajmuje się całym procesem łączenia klipów i wyliczania efektu 3D. Dzięki temu twórcy mogli się skupić na innych aspektach produkcji, a nie ręcznej obróbce surowego materiału do odpowiedniego formatu.

Obecnie sprzęt jest już na tyle rozwinięty i spopularyzowały się inne metody na sferyczne wideo 3D, że Google nie widzi sensu w utrzymywaniu Jump VR Video. Jeśli jednak ktoś nadal chce korzystać ze sprzętu zgodnego z Jump VR, to wciąż może używać oprogramowania innych firm.

Sprawdź ceny sprzętu marki GoPro
Sprawdź ceny sprzętu marki Yi

Usługa przetwarzania wideo Jump VR jest częścią całego projektu, który miał za zadanie też stworzyć dedykowane kamery do nagrywania takich materiałów. Google w 2015 roku nawiązało współpracę z GoPro, której owocem był GoPro Odyssey. Rok później nawiązała partnerstwo z Yi, która to firma stworzyła w 2017 roku kamerę sferyczną 3D o wartości aż 17 000 USD. Teraz jak widać pewien etap projektu zostanie zakończony.

Źródło: variety
1