aktualności

Hewlett Packard Enterprise przejmuje Cray za 1,3 mld dolarów

1
17 maja 2019, 20:48 Adrian Kotowski

Niespodzianka na weekend. Hewlett Packard Enterprise poinformował, że przejmie firmę Cray, zajmującą się budową wysokowydajnych platform obliczeniowych i superkomputerów. Wartość transakcji to około 1,3 mld dolarów, które jednak powinny błyskawicznie się zwrócić, ze względu na przewidywany wzrost całego segmentu HPC. Przejęcie jest ciekawe również z powodu niedawnego ogłoszenia współpracy Cray z AMD, przy budowie najszybszego superkomputera na świecie.

Z udostępnionej informacji prasowej wiemy, że Hewlett Packard Enterprise zapłaci 35 dolarów za każdą akcję Cray. To o 6 dolarów więcej, niż jeszcze wczoraj płacono za walory tego przedsiębiorstwa. Przejmowana firma jest doskonale znana w segmencie superkomputerów, których budową zajmuje się właściwie od samego początku swojego istnienia. Kiedyś przygotowywała własne platformy, teraz skupia się raczej na instalacji rozwiązań firm zewnętrznych, z wykorzystaniem własnych technik, takich jak choćby architektura systemowa Shasta, czy połączenia Slingshot.

Zdaniem HPE, zakup Cray jest doskonałą szansą na przejęcie kolejnych części segmentu HPC, którego wartość ma do 2021 roku wzrosnąć do około 35 mld dolarów. Na znaczeniu zyskiwać będą konstrukcje o wydajności przekraczając EFLOPS, a Cray jest jedną z pierwszych firm, które biorą udział w ich budowie. Wystarczy wspomnieć, że to właśnie to przedsiębiorstwo tworzy wspólnie z AMD superkomputer Frontier i przygotowuje razem z Intelem platformę Aurora. Podmiot osiągnął w ubiegłym roku fiskalnym 456 mln dolarów przychodu i zatrudnia na ten moment około 1300 pracowników.

Nabywca spodziewa się, że dzięki ulepszonemu portfolio produktowemu już rok po zakończeniu transakcji połączone podmioty wygenerują zysk z bieżących operacji. Przejęcie ma zostać dopięte do końca pierwszego kwartału roku fiskalnego 2020, czyli do końca trwającego roku kalendarzowego. Jak przy każdej tak dużej fuzji niezbędne będzie zdobycie odpowiednich zezwoleń na jej przeprowadzenie, co z pewnością zajmie trochę czasu.

Sprawdź ranking najpopularniejszych procesorów dostępnych w Polsce

Źródło: prasowe
1