aktualności

Microsoft Edge otrzyma wbudowaną funkcję tłumaczenia stron

1
12 kwietnia 2019, 17:42 Adrian Kotowski

Testy już trwają. Wygląda na to, że Microsoft pójdzie śladami Google’a w jeszcze jednej kwestii związanej ze swoją przeglądarką, a konkretnie doda do Edge wbudowany tłumacz stron. Na Reddicie ujawniono pierwsze grafiki przedstawiające działanie tej funkcji i wygląda na to, że otrzymamy rozwiązanie bliźniaczo podobne do tego, jakie od dłuższego czasu oferowane jest przez przeglądarkę Chrome.

Funkcja tłumaczenia całych stron jest domyślnie dostępna tylko w programie Google’a – w reszcie popularnych przeglądarek musicie zainstalować odpowiednią wtyczkę. Tak samo było ze zwykłym Edge bazującym na silnikach EdgeHTML i Chakra, choć nie obyło się bez problemów, o których możecie sobie poczytać przeglądając opinie o aplikacji w sklepie Microsoftu. Wygląda na to, że podmiot postanowił zmienić podejście i zamiast wymogu instalacji dodatkowej wtyczki, zaoferuje w nowym Edge wbudowanego tłumacza.

Microsoft Edge

Tak wynika z grafik udostępnionych na Reddicie, przedstawiających najnowszą testową wersję przeglądarki Microsoftu. Niestety opisywana opcja ma być dostępna tylko dla wybranych użytkowników, więc prawdopodobnie nie będziecie jej mogli sprawdzić w najbliższym czasie. Niemniej, założenia są proste – Microsoft Translate zaproponuje tłumaczenie strony internetowej, gdy wykryje, że witryna jest wyświetlana w innym języku niż nasz domyślny. Tłumacza można też wywołać wybierając go z listy szybkiego dostępu.

Dla części osób możliwość prostego tłumaczenia witryn jest niezwykle istotna i właśnie z jej powodu nadal korzystają z aplikacji Google’a. Wiele wtyczek dla innych przeglądarek nie zawsze radzi sobie z tłumaczeniem całych stron lub służy po prostu jako link do Google Translate. Edge z Microsoft Translator będzie więc ciekawą alternatywą dla Chrome’a, przynajmniej pod tym konkretnym względem. Inna sprawa, że sama obecność tłumacza w desktopowej wersji programu jest o tyle sensowna, że w wersji mobilnej od jakiegoś czasu dostępna jest dokładnie taka sama funkcja. Byłoby bardzo dziwne, gdyby obie edycje programu, korzystające na dodatek z tego samego silnika (Blink), różniły się od siebie dostępnością tak ważnej opcji.

Sprawdź cenę systemu Windows 10

Źródło: Reddit
1