aktualności

Ciekawostki z konferencji next@acer

1
12 kwietnia 2019, 10:59 Wojciech Koczyk

next@acer  to ogólnoświatowa impreza organizowana przez firmę Acer, na której prezentowane są urządzenia, które niebawem wejdą na rynek. Trzeba przyznać, że Acer nie próżnuje, pokazał wiele ciekawych i nowatorskich rozwiązań, a że mieliśmy okazję wziąć udział w tym wydarzeniu, przygotowaliśmy dla Was krótką relację.

Tegoroczna edycja imprezy next@acer odbyła się w Nowym Jorku, do którego zaproszono kilkuset dziennikarzy z całego świata. W tym oczywiście przedstawiciela redakcji PCLab. Widać, jak dużą wagę przywiązuje do swojego wydarzenia Acer. Nic dziwnego, producent ten, będący już dziś liderem w niektórych segmentach rynku, ma ambicje by te osiągnięcia przenieść na kolejne grupy produktowe.

Strategia, która ma do tego prowadzić opiera się na wspieraniu kreatywności użytkowników i słuchaniu ich potrzeb. Nie jest to oczywiście nic odkrywczego, ważna jest tak naprawdę realizacja. A do tej Acer podchodzi bardzo poważnie. Na dowód zaproszono na scenę przedstawicielkę szkół publicznych w Worcester by opowiedziała o tym jak dobrze sprawdzają się Chromebooki w edukacji. Dlaczego? Bo są wytrzymałe, proste w naprawie i doskonale wspierane przez producenta. Niestety u nas nie zdobyły zbyt dużej popularności, a jeśli miałby być użyte w szkołach, należałoby całkowicie zmienić istniejące narzędzia dydaktyczne. Niemniej korzystanie z aplikacji WWW i używania Chromebooka jako terminala wydaje się być doskonałym rozwiązaniem. 

 
 
Na konferencji nowości nie brakowało. Wzbudzającą największe zainteresowanie gości był oczywiście Predator Helios 700, a więc gamingowy laptop dla naprawdę wymagających. Matryca o rozdzielczości 17,3" i rozdzielczości full HD potrafi wyświetlać obraz z częstotliwością 144 razy na sekundę. Sercem tego komputera jest  procesor Intel Core i9 działający w tandemie z kartą GeForce GTX 2080. Największą nowością jest jednak klawiatura potrafiąca pracować w dwóch pozycjach. Klasycznej i wysuniętej, gdy powierzchnia obok touchpada służy jako podpórka dla nadgarstków. Dodatkowym smaczkiem są klawisze potrafiące wykrywać zmienną siłę nacisku. Pozwala to w grach obsługujących takie funkcje na przykład biec tym szybciej im mocniej wciskamy klawisz W. Podobne techniki oczywiście od zawsze funkcjonują w konsolach i kontrolerach USB, tu jednak są to typowo analogowe manipulatory. Wysuwana klawiatura ma jeszcze jedną zaletę, odsłania wloty powietrza, tym samym umożliwia skuteczniejsze odprowadzenie ciepła z układu chłodzącego i podzespołów. 
 
 
Acer zaprosił kilka znanych postaci sceny moderskiej. Najciekawsza naszym zdaniem była przeróbka, której dokonał Ronnie Hara. Nie było tu miejsca na futurystyczne dodatki, zamiast tego zastosowano w laptopie chłodzenie cieczą, którego większą część wbudowano w biurko. Zrezygnowano przy tym oczywiście z możliwości łatwego przenoszenia sprzętu, ale nie o praktyczne aspekty tu chodziło.
 
Innym interesującym urządzeniem jest monitor Predator CG437K P. Liczba 43 w nazwie nie jest przypadkowa - to przekątna ekranu. Matryca VA ma rozdzielczości 3840x2160 pikseli i odświeżanie 144 Hz. Gra na tym ekranie rzeczywiście robi wrażenie. Opisywaliśmy już dokładniej ten produkt.
 
 
Jeszcze ciekawsze, przynajmniej w mojej opinii, są produkty należące do serii ConceptD. Mają one znacznie prostsze nazewnictwo od urządzeń przeznaczonych dla graczy, bo ich potencjalnymi odbiorcami są profesjonaliści. I tak ConceptD 9 to nie tyle laptop, co potencjalnie mobilna stacja dla grafika. Dlaczego? Urządzenie wyposażono oczywiście w Core i9, kartę RTX 2080 i inne topowe podzespoły, to co jednak je wyróżnia, to ekran. 17,3" 3840x2160 pikseli, matryca IPS, 100% pokrycia barw Adobe RGG i DeltaE < 1. Robi wrażenie? To dodajmy do tego że ekran jest dotykowy i można go obracać!
 
 
ConceptD 7 i 5 to już standardowe, świetnie wykonane laptopy dla grafików, zainteresowanym polecamy bliższe przyjrzenie się im na stronie producenta.
 
Na koniec zaś zostawiam to co zainteresowało mnie najbardziej, choć zwiedzających wyraźnie najmniej - wydajne stacje robocze. Zwłaszcza ConceptD 900 robi wrażenie - dwa procesory Xeon Gold 6148 (20 rdzeni, 40 wątków każdy) do 192 GB pamięci RAM i na dokładkę Quadro RTX 6000. A wszystko to zamknięte w stosunkowo niewielkiej jak na moc podzespołów, doskonale wykonanej obudowie. 
 
 
To tylko część zaprezentowanych urządzeń, w najbliższym czasie dużo będziemy słyszeć o markach Acer i Predator. Pełna relacja z konferencji dostępna jest tutaj.
 
1