aktualności

Dokumenty Google z natywną obsługą plików pakietu Microsoft Office

4
11 kwietnia 2019, 17:44 Adrian Kotowski

Praca będzie jeszcze łatwiejsza. Google poinformowało, że już niedługo doda opcję natywnej edycji plików pakietu Microsoft Office w Dokumentach Google. Rozwiązanie w pierwszej kolejności trafi do klientów korporacyjnych, używających usługi G Suite, ale na szczęście w późniejszym czasie zostanie udostępnione też wszystkim innym osobom. To doskonała wiadomość dla każdego użytkownika, którzy musi pracować z plikami generowanymi przez aplikacje obu wspominanych firm.

Dokumenty Google umożliwiają otwarcie plików Office’a już od dłuższego czasu, ale edycja wymagała do tej pory automatycznej konwersji do formatu wykorzystywanego przez pierwszą z usług. To powodowało wiele problemów, a jak się sami przekonaliśmy, dla niektórych plików taka operacja jest wręcz niemożliwa do wykonania. Teraz Google pozwoli otwierać i edytować pliki pakietu Office tak jak robią to aplikacje Microsoftu. Otrzymamy natywną obsługę dokumentów Worda, Excela i PowerPointa.

Jak wspomnieliśmy, wyszukiwarkowy gigant ogłosił dostępność nowej opcji dla klientów korzystających z G Suite, ale redakcja The Verge uzyskała potwierdzenie, że opcja trafi też do zwykłych programów Dokumenty, Arkusze i Prezentacje dostępnych dla wszystkich użytkowników PC. Wiemy, że nowa możliwość będzie udostępniana etapami prawdopodobnie od już od przyszłego tygodnia. Lista rozszerzeń plików pakietu Office, jakie będą standardowo obsługiwane, wygląda następująco:

  • Word: .doc, .docx, .dot,
  • Excel: .xls, .xlsx, .xlsm (z aktywnym makro), .xlt,
  • PowerPoint: .ppt, .pptx, .pps, .pot.

Google wspomina, że jeśli użytkownicy otworzą dokumenty tworzone w programach starszych niż Office 2007, to po edycji zostaną one domyślnie zapisane w nowszym formacie.

Sprawdź cenę subskrypcji Office 365

Sprawdź cenę pakietu Office 2019

Źródło: Google
deton24Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
deton242019.04.11, 18:20
Ostatnio tłumaczyłem komuś, że musiałby wyemigrować z plikami do OneDrive, żeby móc edytować online bez konwersji jego obecne pliki MS Office na Google Drive, i właśnie dlaczego nie może edytować obecnych.
Wbrew pozorom to nie są oczywiste sprawy.

Do tego kwestia integracji nowszego Worda z OneDrive, co zasadniczo można obejść zwykłą synchronizacją (z tym że najwyżej edycja przez kilku użytkowników w czasie rzeczywistym nie zadziała).
Fajnie że opcja zostanie wprowadzona (szkoda że nie powiedziano kiedy).
Edytowane przez autora (2019.04.11, 18:21)
GobliZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Gobli2019.04.11, 22:34
deton24 @ 2019.04.11 18:20  Post: 1198153

Fajnie że opcja zostanie wprowadzona (szkoda że nie powiedziano kiedy).

Gdzie indziej, angielskojęzycznie powiedziano, że do wybranych grup użytkowników lada dzień, a do reszty na początku przyszłego miesiąca.
Rybaczek KoziołkaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 33%
Rybaczek Koziołka2019.04.12, 15:36
pakiet biurowy Microsoftu ma więc coraz mniejszy sens. Sami sobie nagrabili zbyt wysoką ceną dla użytkownika domowego. najpierw zaczęło się od oprogramowania alternatywnego, gdzie prawdziwym przeciwnikiem okazał się dopiero OpenOffice, obecnie sforkowany do LibreOffice, a teraz jeszcze jest strzyżenie przez usługi przeglądarkowe. I bardzo dobrze :)

btw. z powodu utraty kontroli nad dystrybucją danych. w usłudze chmurowej nie edytuję żadnych ważnych treści, szczególnie tych z danymi osobowymi.
SajlorMunZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SajlorMun2019.04.12, 20:37
Ciekawe, będę musiał to przetestować przy okazji, bo konwersja plików podczas pracy w G Suite faktycznie była zawsze uciążliwa. Choc trzeba przyznać, że w miarę nieźle to działało.
Zaloguj się, by móc komentować
1