Aktualność
Adrian Kotowski, Piątek, 15 marca 2019, 22:46

Gracze mówią o cenzurze. Właściciel platformy Steam poinformował dzisiaj o zmianach dotyczących recenzji użytkowników dla dostępnych w sklepie gier. Firma postanowiła położyć kres bardzo popularnemu bombardowaniu tytułów negatywnymi opiniami, które ma być swego rodzaju „karą” dla dewelopera i wydawcy za działania niepodobające się społeczności.

O sprawie tzw. review bombingu na Steamie jest głośno od dłuższego czasu. To właśnie na ten aspekt wskazywali twórcy Epic Games Store, tłumacząc w ten sposób brak możliwości oceniania gier w swoim sklepie. W opublikowanym dzisiaj wpisie Valve informuje, że będzie identyfikować zalewy negatywnych recenzji i wykluczać je z oceny produktu. Według właścicieli Steama, chodzi o to, by producenci gier byli traktowani uczciwie, a gracze nie nadużywali dostępnych funkcji tylko po to, by się mścić.

Co istotne, wykluczane będą tylko te opinie, które według Valvenie na temat. Chodzi o negatywną recenzję niezawierającą informacji, która mogłyby pomóc przyszłym nabywcom w określeniu satysfakcji z zakupu danej gry. Steam będzie wykrywał i identyfikował wszelką nietypową aktywność mającą miejsce w recenzjach gier dostępnych na platformie. Gdy dana produkcja otrzyma w krótkim czasie wiele ocen, system zgłosi taką informację pracownikom Valve, którzy przyjrzą się bliżej problemowi i zadecydują, czy wprowadzić ograniczenia. Jeśli tak, ustalany zostanie okres, w którym pojawił się zalew recenzji nie na temat, by opublikowane wtedy opinie nie były brane pod uwagę przy określaniu oceny gry.

Steam

Co ważne, każdy gracz będzie mógł zdecydować, czy chce korzystać z nowej funkcji, czy woli raczej widzieć oceny wliczające również wspomniane wcześniej „bombardowania”. Nie uspokoiło to jednak graczy, którzy bardzo negatywnie odnoszą się do wprowadzonych przez Valve modyfikacji, zarzucając firmie cenzurowanie opinii swoich klientów. Wskazują tutaj na podejście dotyczące m.in. recenzji odwołujących się do zmian w systemie DRM lub umowie licencyjnej. Według właścicieli Steama, dla przeciętnego gracza takie informacje nie mają znaczenia więc firma będzie traktować takie wypowiedzi jako niezwiązane z tematem.

Sprawdź ranking najpopularniejszych gier dostępnych w Polsce

Źródło: Steam
Ocena aktualności:
Ocen: 4
Zaloguj się, by móc oceniać
mefisto777 (2019.03.15, 23:01)
Ocena: 51

0%
Nowy sposób na walkę z rzeczywistością. Gry robione są na odwal się, pełno mikro transakcji i jeszcze naszpikowane zabezpieczeniami które hakerzy i tak złamią, a klient pogra w 50 fpsach zamiast w 70.
Ja nie wystawiam żadnych komentarzy, bo każdy chce pozytywy, a za negatywny to by chcieli karać, nie ważne czy klient zadowolony z produktu, opisu, ceny, jakości.
Zdroworozsądkowo jak chcą jakieś opinie to niech zapłacą w końcu ja za produkt płacę to oni za usługę wystawienia komentarze tez powinni.
Dziwnoknurski (2019.03.15, 23:05)
Ocena: 43

0%
'Według właścicieli Steama, chodzi o to, by producenci gier byli traktowani uczciwie,...'

Świetny pomysł, a kiedy gracze będą traktowani uczciwie?
Bo w przeważającej większości to są jedyni poszkodowani przez wciskanie kitu (czyt. marketing), 'szemrane' recenzje, niespełnione obietnice i inne bajdurzenia producentów, które nijak się mają do rzeczywistości (i do ceny również).
buggeer (2019.03.15, 23:09)
Ocena: 10

0%
Przecież wprowadzili już review helpfulness beta. Każdy może sobie review bombing odfiltrować. Inna sprawa, że recenzje wynikające z review bombing zwykle są najbardziej wartościowe.
borowcy (2019.03.15, 23:23)
Ocena: 8

0%
Fajnie, ale już o np. Steam Networking Sockets APIs dla deweloperów nie napiszecie.
Edytowane przez autora (2019.03.15, 23:24)
Hafexo (2019.03.15, 23:31)
Ocena: 21

0%
Ej ale co w tym złego? Przecież to nie jest tak że dany tytuł dostał masę negatywnych opinii 'bo tak'... Skoro dostał to znaczy że mu się to należało koniec kropka
cgdestroyer (2019.03.16, 00:30)
Ocena: 11

0%
Czyli zdrada! Hańba!
Do tego doszło :)
crush (2019.03.16, 00:42)
Ocena: 24

0%
Heeronim @ 2019.03.15 23:38  Post: 1194319

Tak, oczywiście. Takiemu Star Wars: The Last Jedi, który jest najlepszym disneyowskim filmem z uniwersum do tej pory, który jako jedyny odważył się podjąć filozoficzną polemikę, też wystawiono masowo słabe oceny, bo mu się należało, a nie dlatego, że dla grupy zakompleksionych frustratów obsada była zbyt kolorowa i zróżnicowana płciowo, bo to jest wg nich, w XXI wieku największy problem ludzkości xD

Dzisiaj wystarczy byle pierdoła, by frustraci przeprowadzili zmasowany atak na dane dzieło, bo twórcy nie ugięli się pod dyktando tych frustratów, którzy roszczą sobie prawo do decydowania o wszystkim. W ten sposób można zniszczyć każde dzieło.

Tyle, że nie Tobie o tym decydować która krytyka ma prawo bytu, a która nie. Ty możesz z tym polemizować i się nie zgadzać ale nie masz prawa zamykać nikomu ust.

I dokładnie, dla frustratów wystarczy byle pierdoła i tak oto przeszliśmy z 'to mi się nie podoba' > 'dlaczego' > 'bo to to i to' > 'aha, a ja uważam, że tak i tak' do 'to mi się nie podoba' > 'co!? jesteś rasistą/szowinistą/etc!?'

Dopóki nie są to wulgarne wypowiedzi i personalne ataki każdy ma prawo do jakiejkolwiek oceny.
I nie. Stwierdzenie, że dana postać jest słabo napisana, tudzież aktor słabo ją zagrał to nie jest atak personalny. A jak aktor nie potrafi tego przyjąć na klatę to widocznie nie nadaje się do wystąpień publicznych.

Przy tym zgodzę się, że znajdzie się masa idiotów i na minus i na plus. Tylko wylewanie wanny z dzieckiem to nie jest rozwiązanie.
Skąd mam wiedzieć, że decydować będzie osoba obiektywna i nie udupi rzeczowej krytyki w imię własnych poglądów?
Edytowane przez autora (2019.03.16, 00:42)
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Być może to oferta właśnie dla Ciebie?  140
Dobra wiadomość dla osób, które przymierzają się do zakupu laptopa. 26
Sprzęt dla wymagających. Thermalright Silver Arrow IB-E Extreme Rev. 17
Nietypowy sprzęt w kosmicznej cenie. 24
Największa pecetowa platforma przejdzie małą metamorfozę. 15
Na takie ogłoszenie czekaliśmy 15 długich lat. 20
Dwie gry w dwóch sklepach. 12
Aktualności spokrewnione
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane